Reklama
Nová auta

Nejlepší motor pro Škodu Scala? Jednoznačně tříválec!

Vyzkoušeli jsme tři nejdůležitější pohonné jednotky nové škodovky. Přinášíme jejich hodnocení
Zdroj: Škoda Auto

Škoda Scala je typický zástupce nižší střední třídy. Automobily této velikosti patří mezi nejžádanější nejen u nás, ale i v celé Evropě. Výhodou Scaly je její moderní platforma MQB, s níž se pojí obsáhlá výbava včetně pokročilých asistenčních a bezpečnostních systémů, ale také široká řada koncernových motorů. Který je ten nejlepší a proč? To se dozvíte uvnitř naší přehledové grafiky, kterou si můžete prohlédnout stisknutím tlačítka nad tímto odstavcem.

Základní motor a plyňák přijedou později

Škoda Scala nabízí hned pět motorů na tři paliva: benzin, naftu a CNG. Všechny mají přímé vstřikování, turbodmychadlo a plní normu Euro 6d-temp. Během premiéry vozu v chorvatském Splitu jsme měli možnost během dvou dnů vyzkoušet tři nejdůležitější motory, které si můžete objednat již dnes: litrový tříválec s turbem (115 k/85 kW), čtyřválcovou patnáctistovku také s přeplňováním (150 k/110 kW) a turbodieselovou šestnáctistovku (115 k/85 kW).
Slabší tříválec (95 k/70 kW) a litrový motor na plyn (90 k/66 kW) se začnou prodávat později.
Pro řadu majitelů jsou tyto typy pohonných jednotek stále velkou neznámou, protože pro vozy velikosti VW Golf nebo Ford Focus si dříve nejčastěji vybírali benzinové čtyřválce 1.4 nebo 1.6 s výkonem kolem 100 koní neboli 74 kW. Minulé generace vozů nižší střední třídy již zavedly přeplňované menší jednotky s objemem 1,2 nebo dokonce jen 1,0 litru, z nichž některé fungovaly dobře, jiné ale děsily technickými selháními, nepříjemným drnčením nebo spotřebou s velkou citlivostí na jízdní styl – kdo se zkrátka nenaučil s novými turbomotory správně jezdit, tomu apetit navzdory slibům výrobců o úspoře paliva vzrostl klidně o litr i víc.
Navíc současné vozy musí splňovat řadu přísných předpisů: výrobce nejvíce trápí emise (kvůli nim v nízkých otáčkách vadnou i třílitrové šestiválce), ale také bezpečnostní požadavky (to pak nabývají kilogramy), k tomu se každá automobilka snaží hmotnost naopak snižovat (což může mít vliv na omezení komfortu) a přidávat prostor pro posádku nebo zavazadla (a s tím zase roste váha a ty proklaté emise).
A tak nás pochopitelně zajímalo, jak moderní generace motorů funguje ve větší a vybavenější Škodě Scala. Který stojí za doporučení a kterému se raději obloukem vyhnout? Prohlédněte si jednotlivé listy naší přehledové grafiky.
Který motor je vaším favoritem? Máte vlastní zkušenosti? Podělte se s ostatními v diskuzi pod článkem.
Reklama

Diskuze

Nina - 14.02.2020 19:28:16
Fiat 500 0.9 TwinAir dvojvalec ,motor roku 2011 ,spotreba 4.2l/100Km.Načo sú tri valce ked stačia dva.
Jiří - 08.02.2020 11:32:54
Tři válce pro Škodu: Asi soudruzi v AZNP MB udělaly někde chybu. Možná jsou 3hrnky moc a dobudoucna tam dají dva, objem 600ccm,ale to už tu taky bylo ne...

Red Dot Award pro model Škoda Scala

Model Škoda Scala přesvědčil porotu složenou ze 40 mezinárodních odborníků, která tomuto novému kompaktnímu modelu udělila renomovanou cenu Red Dot Award 2019 v kategorii produktového designu.
02.04.2019 05:57
|
0
Reklama

Škoda Scala vstupuje na český trh

Automobilka Škoda vstupuje se svým novým modelem Scala na domácí trh v České republice. Zájemci si mohou sestavit individuální konfiguraci dle vlastních preferencí v novém Škoda Car Configurátoru. Základní cena vozu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s pětistupňovou manuální převodovkou ve výbavovém stupni Ambition je 369 900 Kč.
18.01.2019 07:48
|
0

Škoda Scala s unikátní kamufláží u Lennonovy zdi

Lennonova zeď je místem, které symbolizuje odvahu v bývalém Československu před pádem železné opony. S unikátní kamufláží se zde prezentovala i nová Škoda Scala.
05.12.2018 08:27
|
0

Škoda Scala proti soupeřům? Největší konkurenci má ve vlastním domě

Koupit Scalu? Není lepší výhodný Rapid, levná Fabia Combi, prostorná Octavia, nebo SUV Kamiq?
01.07.2019 08:10
|
0

Škodu Scala jsme postavili proti hlavním rivalům: je skutečně drahá?

Porovnali jsme novinku Škody v nižší střední třídě s pěti nejžádanějšími vozy v Česku
22.06.2019 08:20
|
1
Reklama
Autosalon TV