Reklama
Nová auta

Škodu Scala jsme postavili proti hlavním rivalům: je skutečně drahá?

Porovnali jsme novinku Škody v nižší střední třídě s pěti nejžádanějšími vozy v Česku
Zdroj: Škoda Auto

Škoda Scala se brzy nejspíš stane jedním z nejprodávanějších aut u nás: je to typický zástupce žádané nižší střední třídy, nabízí velkorysý prostor včetně rekordního kufru s 467 l, moderní techniku a výbavu z vozů o třídu či dvě vyšších. Proti odcházejícímu modelu Rapid je to ohromný posun: zatímco ten byl na první pohled auto navržené s ohledem na cenu a třeba kvalitou plastů na přístrojové desce jej překonávala i menší Fabia, nová Scala se může rovnat s nejlepšími ve třídě: VW Golf, Fordem Focus nebo Kiou Ceed.

Proti těmto soupeřům má Scala zajímavý technický rys: je postavena na platformě určené pro vozy o segment níž. Kupodivu z toho neplynou žádná zásadní omezení (snad s výjimkou limitu vlečení přívěsu jen o hmotnosti 1250 kg, Focus utáhne až 1800 kg) a naopak přináší lehkou konstrukci, moderní bezpečnostní prvky a neuvěřitelný vnitřní prostor. K tomu přidává vytříbenou aerodynamiku (byť proklamovaný součinitel odporu vzduchu cx=0,29 se týká jen základní, dosud neprodávané verze, Focus kontruje o třídu lepším výsledkem 0,273) a celkově velmi bytelnou konstrukci.
Reklama

Po první zkušenosti se všemi dostupnými motory přinášíme srovnání s nejžádanějšími soupeři v Česku. Za první čtyři měsíce se u nás v nižší střední třídě prodávaly především Ford Focus, Hyundai i30, Kia Ceed a koncernoví sourozenci Seat Leon a VW Golf. Je trochu paradox, že právě tato dvojice je soupeřem Scaly: oba modely jsou totiž spíše sesterskými vozy větší Octavie. V tom je právě kouzlo konstrukcí koncernu a přístupu Škody: na menší platformě nabízí výrazně „víc auta“. Totéž se týká modelu Octavia, který ve verzi kombi překonává Golf právě o „půl třídy“.

Golf i Leon dostanou co nevidět nástupce, stejně jako Octavia, přesto stále patří mezi to nejlepší v nižší střední třídě. Je až s podivem, jak nadčasové modely to jsou, takže není divu, že je o ně zájem. S nástupem nových generací lze navíc čekat zajímavá cenová zvýhodnění. Ani oba korejští konkurenti nejsou marnou nabídkou: nedávno prošli zásadní modernizací a lákají na uhlazené tvary, zajímavou výbavu a velkorysou záruku.

Proti Scale jsme postavili srovnatelné verze s přeplňovanými litrovými tříválci, jen seat se už nabízí pouze se čtyřválcovou patnáctistovkou s turbem. Je to jeho velká konkurenční výhoda, protože ač především motory ve Škodě, VW a Fordu jsou příjemně výkonné a rozumně tiché, čtyřválec takové kubatury je jiná liga. Přitom spotřeba jednotky 1.5 TSI není o moc vyšší než u „litrů“.

Ve výbavě jsme dali přednost vyšší verzi Scaly označené Style. Když chcete dvouzónovou klimatizaci, nejen efektní, ale hlavně bezpečná LED světla, 17“ litá kola pro lepší svezení nebo parkovací čidla, vyplatí se vám sáhnout po vyšším provedení. Do našeho seznamu nezbytných prvků jsme zařadili ještě kolenní airbag pro řidiče, navigaci, metalízu, náhradní kolo (aspoň dojezdové, byť u mnohých aut zmenšuje kufr) a 5letou záruku. Jde o spíš nadstandardní specifikace, jejichž součástí je často (i díky paketům) také nějaký ten asistenční systém, ale pro celkovou komplikovanost a rozdílnost specifikací jsme na další extra doplňky nebrali ohled. Pruh a přechod si pohlídá dobrý šofér sám, důležitější je výhled v noci nebo za deště.

Pro porovnání Škody Scala s jednotlivými konkurenčními modely se teď vraťte na začátek tohoto textu a klikněte na tlačítko "Prohlédnout".
Reklama

Diskuze

Pepa - 25.06.2019 16:28:09
Proč stavět Scalu proti reálným konkurentům, že? ... Leon, Golf, i30, CEED jsou konkurenti Octavie. Scala jde technikou proti modelům Polo, atd.

Red Dot Award pro model Škoda Scala

Model Škoda Scala přesvědčil porotu složenou ze 40 mezinárodních odborníků, která tomuto novému kompaktnímu modelu udělila renomovanou cenu Red Dot Award 2019 v kategorii produktového designu.
02.04.2019 05:57
|
0
Reklama

Škoda Scala vstupuje na český trh

Automobilka Škoda vstupuje se svým novým modelem Scala na domácí trh v České republice. Zájemci si mohou sestavit individuální konfiguraci dle vlastních preferencí v novém Škoda Car Configurátoru. Základní cena vozu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s pětistupňovou manuální převodovkou ve výbavovém stupni Ambition je 369 900 Kč.
18.01.2019 07:48
|
0

HYUNDAI i30 N – Vlk v rouše beránčím

Třetí generace Hyundai i30 posloužila jako základ sportovnímu hatchbacku i30 N Performance, který v závodní verzi vyhrál hned první ročník světového mistrovství cestovních vozů v závodech na okruzích...
27.12.2018 06:00
|
0

Škoda Scala proti soupeřům? Největší konkurenci má ve vlastním domě

Koupit Scalu? Není lepší výhodný Rapid, levná Fabia Combi, prostorná Octavia, nebo SUV Kamiq?
01.07.2019 08:10
|
0

Nejlepší motor pro Škodu Scala? Jednoznačně tříválec!

Vyzkoušeli jsme tři nejdůležitější pohonné jednotky nové škodovky. Přinášíme jejich hodnocení
05.06.2019 20:50
|
5
Reklama
Autosalon TV