Reklama
Nová auta

Nejlepší motor pro Škodu Scala? Jednoznačně tříválec!

Vyzkoušeli jsme tři nejdůležitější pohonné jednotky nové škodovky. Přinášíme jejich hodnocení

Scala 1.0 TSI: tříválec s turbem, elánem a vystupováním

Zdroj: Škoda Auto
Zdroj: Škoda Auto

Jak prozradil titulek tohoto srovnání, největší překvapení mezi motory pro Scalu je litrový tříválec. Navzdory hospodským moudrům a zaručeným garážovým radám je moderní přeplňovaný tříválec 1.0 TSI/115 k dostatečně výkonný i na tak velké auto (prostorem pro posádku a zavazadla patří na vrchol třídy), čehož důkazem je zrychlení 0–100 km/h za výborných 9,8 s. Točivý moment 200 Nm je zase zárukou solidní pružnosti. Výhrady nemáme k zvukovému projevu, tříválec je nečekaně dobře utlumený a o jeho konstrukci se dozvíte jen zvenku. Výhodou motoru je velká ochota se vytáčet, což usnadňuje jízdu méně zkušeným řidičům a řidičkám. Pozor si musí dát jen na dostatek plynu při rozjezdu a opatrnější práci se spojkou v prudkých výjezdech: při bloudění v uličkách Splitu nám při otáčení do ostrého nájezdu spojka nepříjemně „zavoněla“. Orientační spotřeba byla kolem 6 litrů.

Závěr

Motor 1.0 TSI ve výkonnější verzi se 115 k plně dostačuje i takto velkému autu. Tříválec je tichý, pružný a výkonný, spotřeba rozumná, standardně máte šestistupňovou převodovku. Jednotka vyhoví většině uživatelů: od maminek přes rodiny po seniory.
Reklama

Scala 1.5 TSI: výkonný motor s noblesou

Zdroj: Škoda Auto
Zdroj: Škoda Auto

Kdo tříválec prostě nechce, má čtyřválcovou alternativu: 1.5 TSI/150 k. Ovšem za příplatek nejméně 75 000 Kč včetně velmi dobré 7stupňové samočinné převodovky. I v novém provedení s filtrem pevných částic je čtyřválec tichý a silný, přitom spotřeba se i v o třídu a půl větším Superbu dokáže udržet do 7 l na 100 km. Ve Scale jsme orientačně naměřili 6,5 l, tedy o pár deci víc než u litru, ale měli jsme také variantu s automatem (manuál zatím není dostupný), s nímž Scala proti litru nabízí o téměř 2 s lepší akceleraci na stovku (8,2 s). Motor má funkci ACT vypínající téměř neznatelně dva válce při částečném zatížení, v praxi docela často (informuje o tom na displeji). Negativa se hledají těžko, snad s jedinou výjimkou: pro moderní, emisemi škrcené jednotky je typické, že v nejnižších otáčkách jsou neduživé. Zatímco s předchůdcem 1.4 TSI (se shodnými parametry) jste se mohli rozjet na dvojku, 1.5 TSI se brání i příliš brzkému zařazení druhého stupně. Další důvod pro automat.

Závěr

Scala 1.5 TSI je skutečný vrchol nabídky a popravdě absolutně nejlepší varianta. Jenže tříválec není při běžném stylu jízdy o tolik slabší nebo méně komfortní, navíc stojí výrazně méně, proto má naše doporučení. S patnáctistovkou je ale parádní jízda.
Reklama

Scala 1.6 TDI: potichu a za málo

Zdroj: Škoda Auto
Zdroj: Škoda Auto

Akcie všech dieselových variant padají a padají, přesto stále patří do nabídky takového vozu, jako je Scala. A to nejen v případě firemních flotil, kde je diesel stále nejrozumnější volbou, i ten, kdo rád a často řídí, by měl u auta nižší střední třídy úsporný čtyřválec, jako je 1.6 TDI/95 k, dobře zvážit. Co vás u takového motoru zajímá nejvíc? Samozřejmě spotřeba. A to se podržte: snad ani největší řidičské motovidlo nedokáže překonat 5 litrů, běžně můžete jezdit za 4,5 l a podle našich zkušeností zvládnou citliví šoféři i hodnoty začínající trojkou, a to bez jediného ústupku dynamice (s manuálem umí TDI stovkou uhánět za 10,1 s) nebo komfortu. Odhlučnění je totiž zřejmě největší překvapení tohoto motoru. Pozor si dejte jen na omezení hmotnosti přívěsu: navzdory točivému momentu 250 Nm již při 1500/min nemůže vléci více než 1250 kg. To je daň za volbu efektivní platformy MQB pro malé vozy.

Závěr

Scala 1.6 TDI stojí o 40 000 Kč více než „litr“, nemá takový elán jako tříválec, ale jak se rozjede, sviští hladce a úsporně. Ideální motor pro ty, kteří najezdí více než přibližně třicet tisíc kilometrů za rok. Ostatním doporučujeme benzin – anebo si počkat na CNG.
Reklama

Shrnutí: parametry a ceny

Zdroj: Škoda Auto

Dobrá zpráva na závěr: na naši otázku v úvodu článku si můžeme odpovědět jednoznačně: vyhnout se obloukem nemusíte žádnému z dosud nabízených motorů pro Škodu Scala. Naopak ten základní je podle našeho názoru nejlepší: dostatečně dynamický, adekvátně komfortní, příjemně úsporný. Navíc jde o evoluce známých motorů, takže ani z hlediska životnosti nebo servisních malérů nemáme zatím žádné špatné zprávy, spíše naopak.
Diesel je pro opravdové lamače kilometrových rekordů (a příznivce rekordně nízké spotřeby), patnáctistovka zase pro náročnější nebo divočejší šoféry, možná bychom ji doporučili hodně nezkušeným paničkám, které za volant usedají svátečně a vyžadují automatickou převodovku: pořádný přebytek výkonu i točivého momentu ve spojení se samočinným řazením je nejbezpečnější volba, přitom se nemusíte bát nesmyslné spotřeby.Hlavní parametry a ceny shrnujeme v tabulce nahoře.

Parametry testovaných motorů

Scala 1.0 TSI Scala 1.5 TSI Scala 1.6 TDI
Palivo benzin benzin diesel
Počet válců 3 4 4
Objem (cm3) 999 1498 1598
Výkon (kW/k) 85/115 110/150 85/115
Točivý moment (Nm) 200 250 250
Převodovka 6M 7A 6M (7A)
Nejvyšší rychlost (km/h) 201 219 201 (200)
0–100 km/h (s) 9,8 8,2 10,1 (10,3)
Spotřeba (l/100 km) 5,0 5,0 4,2 (4,1)
Základní cena (Kč) 394 900 524 900* 434 900 (529 900)
Pozn.: Verze dostupné na začátku prodeje
Zdroj: Škoda Auto

*Motor 1.5 TSI je dostupný jen ve vyšší verzi Style, obsahující litá 17“ kola, světlomety bi-LED, dvouzónovou aut. klimatizaci, zadní čidla, 8“ systém Bolero a další doplňky.
Reklama
Autosalon TV