Reklama
Řidičův chleba

Kdo nadýchá, nejede. Evropská unie chystá přísnější dohled nad řidiči, který si sami zaplatí

Už od příštího roku budou všechny nově uvedené modely aut povinně vybaveny sadou „asistentů“
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Když jsme minulý týden psali o takzvaném inteligentním asistentu rychlosti, který bude od příštího roku upozorňovat řidiče, že překročil maximální povolenou rychlost, vyvolalo u našich čtenářů opravdové zděšení. Z téměř 150 komentářů na facebookovém profilu Autosalonu (zde) byla většina kritických. „Tohle je ten svobodný svět, kam jsem se v 80. letech 20. století chtěli dostat? Skutečně?“ napsal jeden rozhořčený uživatel.

Problém je, že ve skutečnosti je situace pro řidiče ještě horší, než se zdá. Inteligentní asistent rychlosti je totiž jen jedním z mnoha prvků povinné výbavy. Od příštího roku auta dostanou i další systémy nebo alespoň přípravu na ně. Jakmile bude vše nainstalováno, bude řidič pod mnohem větší kontrolou než dnes.

Příprava na přísný dohled

Systémy v autech už od příštího roku budou monitorovat nejen rychlost, ale i únavu řidiče. V plánu původně byla také tvrdá instalace kontroly alkoholu. A když už se zdálo, že EU od tohoto systému po dlouhých jednáních odstoupí, ustoupila jen o píď. Od příštího roku sice nebude fungovat, ale každý nový model by měl mít přípravu na tento systém, která v případě zavedení další povinné výbavy bude fakticky znamenat, že ho bude možné okamžitě nainstalovat. Bude na to stačit třeba svolávací akce. Zjednodušeně řešeno: pokud si už příští rok koupíte vůz, může se stát, že vám do něj později nainstalují právě kontrolu alkoholu.

Nechceme napětí stupňovat jako legendární Horst Fuchs, ale to opravdu ještě není vše! EU totiž po výrobcích automobilů chce, aby jí poskytovali data o tom, jak se řidiči chovají. Původně jsme se domnívali, že jde pouze o inteligentní asistent rychlosti, ale není od věci připomenout, že data lze sbírat o chování jakéhokoliv „asistentu“. Výsledkem je kompletní přehled nad tím, jak byl řidič unavený, jak se choval při jízdě po dálnici, jak moc překračoval rychlost a jak ignoroval varování proti jejímu překročení.

Jak budou automobilky sbírat data je na nich. Buď se odečtou při každoroční návštěvě servisů nebo pojedou přes internet z propojených aut. EU samozřejmě tvrdí, že jde o anonymní sběr dat, který poslouží ke statistice. Stejně tak ale může posloužit i ke zpřísnění opatření. To třeba když orgány EU zjistí, že je řidiči ignorují. A pokud by někdy v budoucnu nastal i ostřejší policejní režim, mohly by si silové složky data o jednotlivých řidičích prohlédnout.

Co vše se chystá?

Zajímavé je, že o povinné výbavě aut elektronickými asistenty se hovoří už poměrně dlouho. Ostatně, nařizuje to regulace EU 2019/2144 (zde je kompletní dokument). Z toho je patrné, že byla schválena už před dvěma lety. I tak ale o změnách řada řidičů neví, což je alarmující o to víc, že budou platit pro všechny nově uvedené modely aut na evropský trh od července 2022 a pro všechna nová auta od července 2024.

Proto jsme připravili krátký přehled těch nejzásadnějších výbavových prvků. Není od věci upozornit na fakt, že některé z nich samozřejmě zvednou cenu vozů. Co tedy na palubách našich aut kvůli EU povinně najdeme? Pokračujte tlačítkem PROHLÉDNOUT.

Diskuze

Pandrhola - 31.07.2021 10:26:19
Soudruzi v EU si bláhově myslí že úplně vymýtí dopravní nehody tím, že budou vymýšlet neustálé nesmysly a zbytečnosti.bohuzel,asistentama ve vozidle to není.
Honzas - 31.07.2021 20:03:24
To vypadá že poslední svoboda pro lidi bude za Uralem.

Hyundai Bayon přináší za pár peněz hodně muziky, nebo asistentů

Výbava nového malého SUV je skutečně bohatá a záleží jen na zákaznících, co budou preferovat
15.06.2021 11:16
|
0
Reklama

Řidič vs. technika: Euro NCAP otestoval úroveň jízdních asistentů u deseti aut. Tesla až šestá

Od Renaultu Clio až po Audi Q8. Které auto nabízí nejlepší kombinaci asistované jízdy a bezpečnosti?
06.10.2020 19:27
|
0

Náklaďáky těžší než 7,5 tuny smí od dubna do Vídně pouze s odbočovacím asistentem

Nehodovost nákladních vozů při odbočování vpravo se prý díky tomu sníží až o 40 %
24.03.2020 16:15
|
5

Poškozenou pneumatiku musí vždy nahradit dvě. Jinak to dopadne špatně, ukázal test

Polská asociace otestovala chování vozu, který měl vpředu jednu gumu novou a jednu starou
17.09.2021 07:38
|
1

Startovací kabely jsou pasé. Powerbanka nahodí totálně mrtvé auto. Klidně několikrát

Stačí správně připojit, nastartovat a může se jet. Promyšlená krabička dobije i mobil a má svítilnu
15.09.2021 15:25
|
66
Reklama

Plošná třicítka v Praze je snem řady aktivistů. Městu by ale přinesla jen absolutní chaos

V Paříži zavedli maximální rychlost 30 km/h. Hned se začalo mluvit o tom, zda by to nešlo i v Praze
14.09.2021 19:43
|
2

Porsche má plán na záchranu před vynucenou elektromobilitou. Staví továrnu na syntetické palivo

Dny vozů se spalovacími motory ještě nemusí být sečteny. Umělý etanol bude vznikat ekologicky
14.09.2021 12:49
|
1
Reklama
Autosalon TV