Reklama
Řidičův chleba

Kdo nadýchá, nejede. Evropská unie chystá přísnější dohled nad řidiči, který si sami zaplatí

Už od příštího roku budou všechny nově uvedené modely aut povinně vybaveny sadou „asistentů“

Černá skříňka

Zdroj: HZS Olomouckého kraje

EDR je písmenné označení obdoby černé skříňky. Podle EU má jít o zařízení, které je schopné zaznamenávat parametry těsně před a během závažných událostí, tedy nehod. Bude uchovávat data o poloze auta, jeho sklonu na silnici, rychlosti i brzdění. Skříňku nebude možné deaktivovat ani odstranit. Na druhou stranu nebude schopná (zatím!) zaznamenávat údaje tak, aby bylo možné dopátrat vlastníka vozidla. Podle EU má tedy sloužit ke sběru a vyhodnocování dat z dopravních nehod.

Inteligentní asistent rychlosti

Zdroj: CarKhabri

Systém bude varovat řidiče, že překročili maximální povolenou rychlost. Použije k tomu údaje ze čtečky dopravních značek nebo GPS. To ale nemusí být přesné, a tak se může objevit řada takzvaných fantomových varování. Třeba když čtečka uvidí nálepku s rychlostí na zádi kamionu. Jak bude systém řidiče varovat, je na výrobcích. Třeba bude stačit jen pípnutí, třeba bude nutné vibrovat do pedálů, volantu a pak zvyšovat tón, dokud řidič nesundá nohu z plynu. Systém bude možné vypnout, ale dá se očekávat, že se po každém nastartování zase spustí. Stejně jako třeba start-stop.

Detekce únavy řidiče

Zdroj: Pexels.com

Tímto systémem je vybavena už většina moderních aut. Od příštího roku to ho budou jednoduše muset mít všechny. Monitoruje se přitom chování řidiče, obvykle třeba jeho pohyby volantu, které mohou prozradit únavu. Sofistikovanější zařízení kontrolují i kamerami třeba oči člověka. Pokud zjistí únavu, vyzvou ho k odpočinku. Čas od času se ale stává, že je výzva neopodstatněná. Systém třeba jen špatně vyhodnotí reakce.

Udržování auta v jízdním pruhu

Zdroj: MDČR

Také udržování vozu v jízdním pruhu bývá už dnes obvyklou výbavou nových aut. Dělí řidiče na dva tábory, kdy si ho jedni nemohou vynachválit, ti druzí ho nenávidí. V některých autech je už dnes po nastartování vždy zapnutý, například u volkswagenů. Řidič ho tedy musí pokaždé vypnout, pokud jej nechce používat, což pro jeho odpůrce není příjemné.

Příprava pro instalaci alkoholového imobilizéru

Zdroj: Pexels.com

Zatímco Francie z povinné výbavy alkohol tester vyškrtla, EU uvažuje o tom, že by měl před jízdou každý řidič dýchnout, než mu auto dovolí vyrazit na cestu. Pokud by systém zjistil určité promile alkoholu, nedovolil by auto nastartovat. Původně to mělo být už nyní, tedy od roku 2022. Nakonec ale EU mírně ustoupila a každé auto musí mít „jen“ přípravu pro kontrolu alkoholu. Jenže to v závěru znamená, že ji bude možné kdykoliv v budoucnu velmi jednoduše doinstalovat. Stačí, když se EU rozhodne, že na to nastal ten správný čas.
Reklama
Autosalon TV