Reklama
Nová auta

Supertest nové Hondy Jazz: Běžná verze versus vrcholné provedení Crosstar, co si hraje na SUV

Byť se liší jen v detailech, každé provedení osloví jinou cílovou skupinu

Kříženec malého hatchbacku, rodinného MPV a terénního SUV. Krok vedle nebo designová lahůdka?

Zdroj: Bart Běhal

Zbrusu nová Honda Jazz i Jazz Crosstar se svými vnějšími rozměry řadí mezi malé pětidveřové hatchbacky. Outdoorové provedení je však o pár centimetrů delší, širší, vyšší a dokonce nabídne i o několik milimetrů větší rozvor náprav (viz. tabulka pod tímto textem). Také vyšší světlou výškou o 16 mm přerůstá Crosstar svého konvenčního soka.

Rozměry exteriéru ale nejsou jediným odlišujícím faktorem dvou verzí nové Hondy Jazz. Mohutnější z dvojice totiž navíc obdržel terénní prvky v podobě oplastování, robustnějších nárazníků či krytů podvozku. Nejenže jsou tyto úpravy zcela funkční, ale ještě zkrášlují jinak ničím nevýrazný design karoserie.
Reklama

Boubelka nahradila agresora

Při navrhování a vývoji nejnovější generace modelu Jazz provedli konstruktéři odvážný krok a tento model zcela od základu přetvořili. Z čistokrevného malého hatchbacku se tak vyklubal zcela nový městský vůz, který kombinuje hned několik karosářských variant. Běžný Jazz sdružuje hatchback s rodinným MPV, provedení Crosstar se pak přiklání ještě k automobilům typu SUV.

Velmi působivá alternativa ke kompaktním vozům, avšak po designové stránce ničím výjimečná. Jakoby se designéři rozhodli vrátit se v čase. Ostře řezané rysy zevnějšku zaměnili za nudné boubelaté tvary. Auto kvůli tomu přišlo o veškerou dynamičnost a agresi.

Nynější Honda Jazz tak směřuje více na starší publikum a menší rodiny. Přičemž předchůdce si spíše vybírali lidé středního až teenagerského věku. Terénní varianta Crosstar pak láká především vášnivé chataře či dobrodruhy.

Rozměry karoserie

Rozměr Honda Jazz Honda Jazz Crosstar
Délka 4044 mm 4090 mm
Šířka 1694 mm 1725 mm
Výška 1526 mm 1556 mm
Rozvor náprav 2517 mm 2520 mm
Světlá výška 136 mm 152 mm
Zdroj: Honda
Reklama

Adaptivní tempomat, hybridní ústrojí i automatická převodovka CVT ve standardu. Co víc si jen přát!

Zdroj: Honda
Zdroj: Bart Běhal

Honda Jazz Crosstar sice disponuje jinou karoserií, ale v interiéru jsou obě verze na milimetr totožné (viz. tabulka pod tímto textem). Liší se pouze objemem zavazadlového prostoru, který je u terénního hatchbacku o 6 litrů menší a činí 298 litrů.

Důležitý rozdíl je však ve výbavových stupních. Klasický Jazz se nabízí hned ve třech variantách - Comfort, Elegance a Executive. Přičemž základní verzi na českém trhu pořídíte za 499 900 Kč. Zprvu se tato částka může zdát jako příliš vysoká, na druhou stranu za hodně peněz dostanete pořádné množství muziky. Standardem výbavy Comfort je totiž bezestupňová automatická převodovka CVT, hybridní pohonná jednotka, adaptivní tempomat, asistent udržující vůz v jízdním pruhu, automatická klimatizace, autorádio, LED světlomety či vyhřívaná přední sedadla.
Reklama

Jako doma na gauči

Atraktivnější Crosstar vychází rovnou z nejvyšší výbavy Executive, která mimo jiné poskytuje kožený volant i volič automatické převodovky, polokožený interiér, prémiovou audiosoustavu, velký multimediální displej, LED přední mlhová světla, parkovací kameru nebo třeba dešťový senzor. Bohatá výbava se pochopitelně podepsala na cenovce automobilu. V Česku za oplastovaný malý hatchback vysolíte téměř 610 tisíc korun.

Poměrně staromódní a strohý exteriér modelu Honda Jazz zkrášluje přepychová kabina, jenž působí naopak futuristicky. A to především díky dvouramennému volantu, množství asistenčních systémů a velkému multimediálnímu displeji. Za volantem obou verzí se sedí příjemně vysoko. Veškerá tlačítka a ovladače jsou v blízkosti od řidiče i ostatních členů posádky. Masivní výplně dveří a palubní deska vytváří bezpečné a přirozené místo k sezení. Na palubě Hondy Jazz i Jazz Crosstar jsme se jedním slovem cítili jako doma.

Rozměry interiéru

Rozměr Honda Jazz Honda Jazz Crosstar
Místo na nohy v 1. a 2. řadě 161 cm 161 cm
Šířka vpředu 146 cm 146 cm
Šířka vzadu 142 cm 142 cm
Výška pro řidiče 102 cm 102 cm
Výška ve 2. řadě 88 cm 88 cm
Objem zavazadlového prostoru 304 l 298 l
Zdroj: Hodna
Reklama

Zatáčky jim sice moc nechutnají, ale v poklidné komfortní jízdě ve městě jsou machři

Oba deriváty nové Hondy Jazz jsou jízdně skvělé, ale ne každého bude svezení v nich bavit, jelikož se jedná spíše o auto pro starší osoby, než pro teenagery. Tuto teorii si můžeme krásně ověřit na charakteru podvozku, který je měkký a houpavý.

Preferujete raději komfort nebo zábavu?

Ale který z rodiny Jazzů je na tom z pohledu jízdních vlastností lépe? To je těžká otázka, ale odpovědět na ní dokážeme. Začneme ve městě. Zde o fous dominuje větší Jazz Crosstar, který má o malinko vyšší podvozek a díky tomu lépe zvládá filtrovat nerovnosti, které na řidiče číhají v městském prostředí. To samé platí i o pohodové jízdě na okreskách, kde se opět pozitivně projevuje vyšší světlá výška. 

Naopak, když člověk potřebuje na okresních cestách a v zatáčkách jet rychleji, začne vyčnívat menší Jazz v provedení hatchback. Je mrštnější a díky nižší výšce se tolik nenaklání. Navíc řidiči přes volant poskytuje více informací o vozovce a dodává šoférovi větší jistotu při sportovní jízdě, než mohutnější Crosstar. 

Když to shrneme, obě Hondy jsou jízdně velmi příjemná auta a těžko se vybírá vítěz. Každý umí něco jiného. Pokud ale preferujete komfortní houpavou jízdu, sáhněte po větší Hondě Jazz Crosstar. Pokud si chcete užít více zábavy na okreskách, zvolte raději Jazz hatchback. 
Reklama

Chováním motoru jsou jako pokrevní bratři, ale každý si dělá jiné nároky na spotřebu paliva

Zdroj: Bart Běhal

Honda Jazz i Honda Jazz Crosstar měla pod kapotou totožnou elektrifikovanou pohonnou jednotku s označením e:HEV se čtyřmi válci a objemem 1.5 litru. Tento motor se u japonské značky objevil vůbec poprvé a je velmi dobrý. Výkon sice není nijak závratný, ale i 109 koní dokáže s lehkým Jazzem slušně zamávat. Navíc je motor příkladně kultivovaný a hybridní systém patří k těm nejpokročilejším na trhu.

Srovnávat projev a chování motoru u dvou derivátů Hondy Jazz nejde, jelikož v obou vozech se chová na chlup stejně. Co se ale srovnat dá, je spotřeba.

Funguje jinak, než klasický hybrid

Pohonná soustava e:HEV, která se v nové Hondě Jazz nachází, funguje třemi způsoby. Do 20 km/h vůz pohání pouze elektromotor, který čerpá energii z baterie. Od 20-50 km/h napomáhá elektromotorku spalovací motor, který nepohání kola, ale funguje pouze jako generátor. Od 70 km/h jede nový Jazz pouze na spalovací motor. 
Reklama

Výsledky spotřeby byly nečekané

Možná si řeknete, že obyčejný Jazz musí mít nižší spotřebu paliva, než větší Crosstar, ale není tomu tak vždycky. Abychom při testu spotřeby dosáhli co nejpřesnějších hodnot , jeli jsme s oběma vozy za sebou, se stejně nabitými bateriemi a rovněž jsme střídali řidiče. Výsledky byly následující. Ve městě menší Jazz spotřeboval 3,7 l/100 km, vetší Crosstar 3,9 l/100 km. Tu k žádnému překvapení nedošlo. Dále testovací okruh vedl po okresních cestách, kde jsem jeli 90 km/h. Zde měl Jazz hatchback spotřebu 3,5 l/100 km a Jazz "rádoby" SUV 3,6 l/100 km. Opět nic překvapivého.

Zvrat se stal až na dálnici při 130 km/h, kde palubní počítač u malé Hondy Jazz ukázal spotřebu 7,0 litrů a u Hondy Jazz Crosstar 6,7  l/100 km. Díky čemu má větší a těžší auto na dálnici menší spotřebu se pro nás stalo záhadnou. Měření jsme dokonce uskutečnili třikrát a pokaždé na jiném úseku, ale vždy byl konečný výsledek stejný. Honda Jazz Crosstar je podle našeho měření na dálnici úspornější, než jeho menší protějšek. 

Sečteno, podtrženo. Menší Jazz je ve městě a na okreskách úspornější, ale na dálnici překvapivě převzal otěže ekonomičtějšího auta mohutnější Jazz Crosstar. Dlouhodobá spotřeba podle palubních počítačů se po sto ujetých kilometrech na stejné trase u obou vozů ustálila na hodnotě 5,1 l/100 km. 

Porovnání spotřeby

Úsek Honda Jazz Honda Jazz Crosstar
Město 3,7 l/100 km 3,9 l/100 km
Okresky (90 km/h) 3,5 l/100 km 3,6 l/100 km
Dálnice (130 km/h) 7,0 l/100 km 6,7 l/100 km
Zdroj: Autosalon.tv
Reklama
Autosalon TV