Reklama
Nová auta

Brzký zákaz spalovacích motorů je nesmysl. Odložme ho na rok 2045, říká profesor z ČVUT

Prof. Ing. Jan Macek, DrSc. vysvětluje, co všechno je na násilném prosazování elektromobilů špatně
Zdroj: Tiskový servis AŘOV

Nově vzniklá Asociace řidičů osobních vozidel (AŘOV) se nedávno představila veřejnosti. V rámci tiskové konference vystoupil i prof. Ing. Jan Macek, DrSc., který v nové asociaci zastává pozici odborného konzultanta a který jinak působí na ČVUT coby expert na dopravní mobilitu. Ve svém příspěvku uvedl hříchy dnešní doby nesoucí se v duchu překotné snahy vyměnit auta se spalovacími motory za elektromobily. Podle jeho názoru tento přechod doprovází ideologizace, na problematiku se nenahlíží komplexně, ignoruje se faktor času a tak nějak automaticky se předpokládá, že masové nasazení elektromobilů nepřinese žádný problém. 

Pololži a polopravdy, ideologie i další problémy

Sdružení AŘOV hned na své úvodní konferenci vyjádřilo obavy nad jednostrannou sázkou na jednu politicky zvolenou technologii, ačkoliv se bavíme o výhledu na několik desítek let dopředu a nikdo dnes nemůže ani tušit, jak daleko postoupí vývoj v různých oblastech. Právě v tom profesor Macek vidí jeden z hříchů dnešní doby. Tento konkrétně se vztahuje k faktoru času. 

„Dnes je u nás průměrný věk aut šestnáct let, v Evropě zhruba jedenáct a spíš se to zhoršuje. To znamená, že celá změna bude trvat desítky let a za ty desítky let se může stát cokoliv. Je těžké teď stanovit na třicet až čtyřicet let to, která cesta je jediná správná,“ uvedl Jan Macek během tiskové konference sdružení AŘOV a pokračoval: „My potřebujeme dlouhodobou strategii, ale potřebujeme několik cest, které poběží paralelně tak, aby se dalo investovat do všeho, co něco slibuje a na konci se ukáže, co je nejslibnější. Nechceme zatracovat elektrická auta, ale jsou oblasti, kde jsou špatně použitelná.“

Podle profesora Macka by z pohledu produkce emisí bylo paradoxně užitečnější, kdyby se zákaz prodeje spalovacích motorů odložil třeba o deset let na rok 2045. „Kdybychom odložili zákaz spalovacích motorů o deset let, tak bychom na emisích skleníkových plynů ušetřili. Souvisí to s tím, že na výměnu vozového parku potřebujete vyrábět energeticky neobyčejně náročné bateriové vozy,“ vysvětluje. Zároveň také upozornil na problematiku energetického mixu. Právě na něm velmi závisí to, jak ekologický vlastně elektromobil nakonec je. Například v Česku dnes podle jeho názoru emitují elektromobily více emisí než moderní dieselové motory. 

Velkým problémem je podle profesora z ČVUT také ideologizace. „Znamená to, že se kážou příznivé polopravdy a tím pádem se vlastně pololže. To je dobré krátkodobě pro politiky, ale zamezuje to hledání jakýchkoliv kompromisů. Když vám někdo řekne, že vám zajistí průměrnou spotřebu energií s celkem rozumnou plochou fotovoltaiky, tak je to polopravda. Jen vám nesdělil, že v létě nebudete vědět, co s tou energií dělat a v zimě si nezatopíte. Tohle je typické a používají to bohužel i někteří evropští poslanci,“ uvádí. 

Chybí komplexní pohled na věc

Zmíněný odkaz na solární elektrárny, respektive na zdroj elektrické energie, souvisí i s dalším problémem a tím je absence nějakého uceleného pohledu na problematiku elektrické mobility. Evropské úřady dotlačily automobilky k tomu, aby se rozhodly pro výrobu elektrických vozů, ale další věci s tím související se řeší až následně. „Nejde jen o auto, ale jde o zdroje a nosiče energie, to se dnes ignoruje,“ řekl na tiskové konferenci profesor Macek a upozornil také na fakt, že Evropa svou strategií přenechala prostor na trhu Číně, kde se na průmyslovou výrobu zas až tak moc nehledí. Z globálního hlediska ale existují pouze jedny emise a je víceméně jedno, jestli je vypustí továrna v Evropě, nebo v Číně. 

A konečně ještě jeden problém dnešní doba přináší. „Očekává se, že všechno nové je lepší než to staré. My tady předpokládáme, že s těmi novými věcmi nepřijde nic nepoznaného. My známe negativa současné technologie, což je příjemné, ale u elektromobilů předpokládáme, že nic negativního nebude,“ uvádí profesor Macek. Naráží tím na ignoraci našich inženýrských zkušeností, kdy nestačí pouze postavit auto. Různé technologie přináší různé problémy a ty se ukážou až v průběhu času. U technologie spalovacích motorů jsou problémy dobře známé, u elektromobilů budou také, jen dnes ještě přesně nevíme, co to přinese. A tento „nepoznaný ďábel“ může být dost nepříjemný. 

Sdružení AŘOV i samotný profesor Macek zdůrazňují, že nechtějí bojovat proti elektromobilům jako takovým, ale zvolit pouze tuto jednu technologii jako tu jedinou možnou pro masovou dopravu s výhledem na desítky let dopředu není správné. 
Reklama

Diskuze

PICHAV - 23.10.2023 16:36:54
KDYZ JE TO ROPAK !!!! A JE PROTI ZAKAZU SPALOVACICH MOTORU !!!! TAK JE OSTUDOU MODERNIHO SVETA !!!! PROTOZE TEN SVET ZNECISTUJE A HUBI !!!! A JESTE K TOMU NABADA OSTATNI COZ MUZE BYT TRESTNY CIN !!!! JE TO OSTUDA A MUZE TO BYT TREBA !!!! PROFESOR AJNSTAJN
Jan - 23.10.2023 12:24:05
Prof. Jan Macek ostudou ČVUT? Znáte ho? Protože pokud on je ostudou, pak už není nikdo, kdo by mohl být její chloubou... (jeho bývalý student)

Kolik ujede elektromobil, když mu dáte střešní stan a 1,3 tuny těžký přívěs? Vyzkoušeli jsme to

Hyundai Ioniq 5 dostal baterii, se kterou slibuje dojezd téměř 500 km. Jak je to ale se zátěží?
27.09.2023 09:30
|
11
Reklama

Pojišťovny si zatím s elektromobily hlavu nelámou, přitom jim chybí důležitá data

Elektroauta jsou pojištěna jako ta běžná. I přes to, že pojistné události mohou být kolikrát dražší
15.11.2022 17:03
|
0

Elektromobily rychle ztrácí jednu ze svých hlavních předností a výrobci s tím nemohou nic dělat

Rostoucí ceny elektřiny prodražují provoz elektroaut na úroveň spalovacích motorů, dokazuje výpočet
05.09.2022 06:55
|
17

Vláda schvaluje zdražení paliv o dvě, ale možná také o čtyři koruny. Nikdo by se tomu divit neměl

To, že česká vláda bude takovou změnu schvalovat, se ví už více než rok
19.07.2024 13:00
|
4

Kdo se sveze, bude ještě minimálně dva dny žasnout. A my se svezli. Defender OCTA jezdí neuvěřitelně

Jako jediní z Česka jsme už měli možnost vyzkoušet, co Defender OCTA umí v praxi. Spadla nám brada
17.07.2024 14:07
|
1
Reklama

Festival rychlosti v Goodwoodu musí navštívit každý fanoušek aut. Tento ročník to opět potvrdil

Nikde jinde neuvidíte v akci tolik skvělých strojů. Důkazem budiž galerie čítající 200 fotek
16.07.2024 11:03
|
1

Elektromobily Jaguar budou fascinovat a lidé je budou chtít. Éru spalovacích motorů zakončí F-Pace

Šéf Jaguaru Rawdon Glover nám poodhalil blízkou budoucnost britské automobilky
15.07.2024 17:00
|
5
Reklama
Autosalon TV