Reklama
Řidičův chleba

Spalovací motory si vzít nenecháme. Asociace řidičů chce být protiváhou elektrických křiklounů

Nově vzniklé sdružení bude upozorňovat na rizika jednostranné sázky na elektromobilitu
Zdroj: Tiskový servis AŘOV

Na české scéně se objevilo nové sdružení. Oficiálně se jmenuje Asociace řidičů osobních vozidel (AŘOV). Na nedávné tiskové konferenci toto sdružení představil zakladatel asociace Josef Pátl, Jan Macek z ČVUT, který je odborným konzultantem této organizace a herec David Suchařípa, ambasador AŘOV. Nové sdružení chce zastupovat zájmy řidičů, respektive držitelů oprávnění skupiny A a B. Těch je u nás zhruba šest milionů a podle názoru představitelů nového sdružení jdou současné trendy přímo proti jejich zájmům, protože budou v konečném důsledku znamenat omezenou mobilitu. Řekli to na tiskové konferenci, které se Autosalon.tv účastnil.

Technologie privilegovaná zákonem je špatně

Podle představitelů AŘOV jsou hlavními problémy dnešní doby norma Euro 7, stanovený zákaz prodeje spalovacích motorů pro rok 2035 a také obchod s emisními povolenkami (ETSII), které se budou vztahovat i na paliva pro auta a na otop pro domácnosti. „V případě paliv podle našich propočtů, pokud se vyšplhá cena emisní povolenky za tunu podobně, jako je to u ETSI, tedy na úroveň 90 až 100 euro, můžeme očekávat zdražení paliva zhruba na úrovni 8 Kč na litr,“ uvedl na tiskové konferenci zakladatel organizace Josef Pátl. Zároveň dodal, že švédské předsednictví EU dodalo motoristům určitou naději na to, že už i zdánlivě hotové normy lze pořád ještě revidovat a měnit. Narážel tím na změkčení normy Euro 7 a vyjednanou výjimku pro spalovací motory v podobě syntetických paliv. 

Jedním z důvodů vzniku organizace AŘOV je ale také fakt, že zastánci elektrické mobility a různé ekologické organizace jsou oproti řidičům v jasné menšině, ale jsou velmi dobře slyšet a naslouchají jim i politici. Zájmy řidičů v našich končinách naopak nikdo podle AŘOV pořádně nehájí. „Řidiči jsou dodnes mlčící většina, přestože každoročně přibývá 80 až 90 tisíc nových žadatelů a majitelů řidičských oprávnění skupiny A a B. Tahle většina spoléhá na to, že vyhraje zdravý rozum a někdo si s tím poradí,“ uvedl Pátl.

„Proč to děláme? Máme rádi auta a uvědomujeme si jejich skutečnou společenskou hodnotu, která není jen v nadvýrobě kapitalistického průmyslu, ale je to především nutný dopravní prostředek pro ty lidi, kteří ho potřebují pro svou práci, pro naše manželky, které rozváží děti, pro seniory. Chceme, abychom se mohli za deset patnáct let rozhodnout, v jakém autě budeme jezdit,“ vysvětluje důvody vzniku organizace. 

„Nechceme, aby technologie byly privilegované zákonem a dotacemi a to vyrovnávalo neschopnost jich samotných vyrovnat se s předchozí technologií. Cítíme diktát nejen ze strany politické scény, ale teď už i ze strany automobilek, které násilně prosazují jimi zvolené technologie, u nichž mají pocit, že z nich budou mít velké zisky. Obáváme se omezování osobních svobod v této volbě,“ připomíná Josef Pátl nevýhodu dotací a fakt, že i v dnešní době řada lidí elektromobily odmítá, protože jim nevyhovují. 

Spolek chce vytvářet odborné materiály a vnášet do celé diskuze ohledně elektrické mobility racionální přístup a má být protiváhou hlasitých ekologických organizací. Cílem je, aby si řidiči mohli i za deset až patnáct let pořád svobodně vybrat, jaký automobil si chtějí pořídit. Asociace se teď bude snažit nabrat co nejvíce nových členů, přičemž členství bude placené a bude možné ho zakoupit v několika úrovních. Podle zvolené úrovně se pak mají odvíjet různé výhody vztahující se ke členství. 
Reklama

Diskuze

Theodor Maximus - 23.10.2023 23:08:43
Když jsem hlasoval v r.2003 pro náš vstup , netušil jsem ani v nejhorších snech, kam se za 20 let dopracujeme.
Theodor Maximus - 23.10.2023 23:05:56
Stejně jako RVHP, skončí i EU. Nekompetentní nás Gryndýlem a imigrační politikou přivedou do ekonomické, sociální a politické krize. Eventuální občanská válka v Evropě nemusí nakonec být, bohužel, až tak nereálnou.

Zahalené novinky Škoda, ostrý elektromobil Mercedes-AMG a milionová motorka. Nový Autosalon připraven

V premiérovém dílu otestujeme nové Škody Superb a Kodiaq i Mercedes EQE 43 AMG SUV
28.08.2023 10:36
|
0
Reklama

Vydali jsme se na nejhorší cestu, která vás s elektromobilem napadne. Chtěli jsme rozbít mýty

Hrubis otestoval novou Audi Q8 e-tron, která slibuje až o třetinu delší dojezd. Jaká je realita?
06.06.2023 17:00
|
13
Reklama

Pozor, abyste do tohoto elektromobilu nenaložili příliš tlustou posádku. Nemusel by stačit řidičák

Mercedes EQS SUV je obr s hmotností 2,8 tuny. Otočí se ale na pětníku, zjistil Hrubis v testu
10.05.2023 09:25
|
4

Elektromobilita skutečně může pozitivně ovlivnit klima, jenže se nesmí zapomínat na jednu důležitou věc

K dopravě by se mělo přistupovat s ohledem na všechny zúčastněné. Realita je ale jinde
20.09.2022 10:24
|
8

Umí tohle váš elektromobil? Základní Renault Clio jede 180 km/h, dojezd má 700 km a stojí 360 tisíc

Clio dokazuje, že v jednoduchosti je krása. Jezdí slušně a stojí na dnešní poměry rozumné peníze
29.11.2023 08:00
|
11

Větší bere: Pamatujete si devadesátková kvarteta? Tak si jedno zahrajte v dnešním netradičním kvízu

Nedávno jsme v archivu našli něco, co by vás mohlo bavit - kvarteto Sport Cars
25.11.2023 08:42
|
2
Reklama

Auta sledují řidiče vším, co mají k dispozici a data posílají dál. Zjistí i ty nejintimnější věci

Auto coby počítač na kolech má své nevýhody. Sbírá obrovské množství dat
24.11.2023 12:15
|
1

Toyota bZ4x nadchne komfortem, rychlostí nabíjení ale ne. V rukávu má dva zajímavé trumfy

Jeden trumf je záruka, druhý cena. V rámci akce lze bZ4x koupit za 990 tisíc. Otestovali jsme ji
19.11.2023 19:05
|
3
Reklama
Autosalon TV