Reklama
Nová auta

Tahle nová auta v Česku skoro nikdo nechce, přesto se dál prodávají. Tip pro ty, co chtějí vyčnívat

Vypátrali jsme 10 propadáků, jejichž registrace loni nepřekročily 40 kusů. Jsou mezi nimi i kombíky

Kia Optima - 40 ks

Zdroj: Kia

Za rok 2019 našlo v Česku svého majitele pouhých 40 vozů Optima, což znamená ve srovnání s rokem 2018 propad o 20 ks. Přitom jde o cenově dostupný manažerský vůz. Kia Optima sedan startuje na částce 719 980 Kč, přičemž dostanete prakticky plně vybavené auto. A za 799 980 Kč získáte vůz, u kterého není potřeba nic přiobjednávat. Praktické kombi je vždy dražší o 30 tisíc korun.

Blíží se konec

Kia Optima to nemá v Evropě jednoduché a brzy se s Českem rozloučí.

„Mezi nejméně prodávané modely značky Kia se v loňském roce řadí modely Soul (29 ks), Optima (40 ks) a Carens (66 ks). U všech těchto modelů jsou nízké prodeje dány ukončením jejich výroby pro Evropu a doprodejem skladových zásob," vysvětlila nízká prodejní čísla některých aut PR manažerka značky KIA Kateřina Vaňková.

"S modelem Soul se zákazníci mohou a v budoucnu budou moci stále setkávat pouze v provedení čistě elektrickém. Elektromobil druhé generace nese označení e-Soul a má dojezd až 648 km na jedno nabití v městském provozu."
Reklama

Subaru Levorg - 38 ks

Zdroj: Subaru

Ještě v roce 2018 volilo kombi Subaru Levorg78 zákazníků, vloni jen 38, což znamená propad prodejů o téměř polovinu. Manažerské auto prodávané výhradně s pohonem všech kol stojí od 750 000 Kč.

Kombinace více vlivů

Těžkou situaci modelu Levorg na trhu objasňuje Zdeněk Zikmund, prodejní a marketingový manažer Subaru ČR: „Je pravda, že v roce 2019 se nám nepodařilo navázat na obchodní potenciál Levorga v dřívějších letech, kdy se dařilo prodávat přes 120 aut. Z Levorga, hodnějšího, ale přitom pořád trochu raubířského sourozence modelu WRX STI, se od MY19 stal tak trochu slušňák, na první pohled spíše něco jako Impreza kombi. Praktické auto pro běžné používání s komfortnějším podvozkem a motorem, který plní evropské emisní normy."

A je tu ještě jeden argument: "Část viny nese též převis poptávky po Subaru v USA, který vyčerpává všechny kapacity továrny v Japonsku, a tak se zkrátka Levorg i trochu "obětoval" v nízkých alokačních limitech, kdy jsme všichni v Evropě do výroby s limitovaným počtem vozů evropských specifikací objednávali spíše novinky s motorizací e-Boxer či stálici Outbacka".

Zájemci o Levorg si zřejmě musejí pospíšit. "V evropských specifikacích se model bude vyrábět ještě do května 2020 a poté se již bude chystat nová generace, která ale zatím není potvrzená pro Evropu," tvrdí Zimund.
Reklama

Kia Stinger - 34 ks

Zdroj: Kia

Fantasticky jezdící sportovní sedan střední třídy prošel v uplynulém roce modernizací, která šestiválec stála pár koníku a přítomnost filtru pevných částic. Nejlevněji pořídíte Stinger poháněný přeplňovaným zážehovým čtyřválcem 2.0 T-GDI GPF s výkonem 180 kW (244 koní). Toto provedení vybavené osmistupňovou automatickou převodovkou a pohonem zadních kol startuje na částce 1 099 980 Kč ve výbavě GT Line. Diesel 2.2 CRDi SCR je pak dražší o 70 000 Kč a na pohon všech kol 4x4 je nutné přihodit dalších 50 tisíc korun. Verzi s šestiválcem pod kapotou pořídíte jen s pohonem 4x4 a ve výbavě GT. Zaplatíte za ni 1 399 980 Kč.

Větší ambice nejsou

"S přihlédnutím k faktu, že Stinger není model určený fleetovým zákazníkům, kteří v roce 2019 kupovali více než 70 % všech našich aut, nemáme s modelem Stinger větší ambice a s jeho prodejními výsledky na českém trhu jsme spokojeni," tvrdí PR manažerka značky Kia Kateřina Vaňková.

"Stinger vnímáme jako imagemakera, jež dokazuje technologickou vyspělost značky Kia. V nejbližší době představíme Stinger v jeho omlazené podobě, a to, aniž bychom vzhledem k náročným emisním limitům výrazně omezili celkový jízdní dojem."
Reklama

Alfa Romeo Giulietta - 22 ks

Zdroj: Alfa Romeo

V meziročním srovnání prodala Alfa Romeo v roce 2019 o šest kusů modelu Giulietta méně (22 ks). Jde o hatcback nižší střední třídy, tedy velikosti VW Golf.

Giulietta je nabízena s benzínovou čtrnáctistovkou v základní výbavě za 422 000 Kč, což je přijatelná cena na značku, která se vidí v tazvaném prémiovém segmentu. Nejlevnější diesel 1.6 JTD je dostupný od druhého stupně výbavy Super za cenu od 517 000 Kč.
Reklama

Jaguar XF - 20 ks

Zdroj: Jaguar

Meziročně poklesl prodej Jaguaru XF téměř o čtyřicet procent, když jich bylo za uplynulý rok 2019 registrována přesně 20 ks. Model vyšší střední třídy svádí souboje s německou trojkou Audi A6, BMW řady 5 a Mercedes E, což se projevuje na jeho výsledcích.
Reklama

Nissan 370Z - 13 ks

Zdroj: Nissan Europe

Sportovní model 370Z Coupé může mít šestiválec spárovaný s manuální šestirychlostní převodovkou nebo sedmistupňovým automatem celkem v pěti výbových stupních. Roadster, tedy varianta se stahovací střechou, se omezuje na tři výbavy.

Relativně cenově dostupný sportovní vůz s pohonem zadních kol si pořídilo v loňském roce 13 zájemců, což je o dva více, než v roce 2018.
Reklama

Toyota Prius - 12 ks

Zdroj: Toyota

Toyota Prius se stala zakladatelem kategorie hybridních aut, která ale v Česku nikdy neměla na růžích ustláno. Za loňský rok se podařilo japonské automobilce prodat pět vozů Prius+ (jde o klasický hybrid) a 7 plug-in hybridů, tedy aut, která se nabíjejí ze zásuvky a dokáží čistě na elektřinu ujet i několik desítek kilometrů.

Toyota si zakladá na široké nabídce

K nevalným prodejům modelu Prius se vyjádřila Jitka Jechová, PR manažerka značky Toyota/Lexus pro český trh: "Naše široká modelová řada zahrnuje i vozy, jejichž prodávaný objem není vysoký. Ale jsou to vozy, které mají své zákazníky, poskytují jim radost z řízení a zákazník je pro nás nejdůležitějším měřítkem. Proto považujeme za důležité udržet modelovou řadu co nejširší, tedy i s uvedenými modely. V neposlední řadě jsou všechny tyto modely globální a svou poptávku mají ve světových regionech. Jsme tedy rádi, že je můžeme nabízet i zákazníkům v České republice".
Reklama

Lexus CT - 9 ks

Zdroj: Lexus

Lexus CT je hybridní prémiovka, která v cenově s přihlédnutím k této kategorii nevychází vůbec špatně. Výborně vybavený vůz pořídíte v současné době za 699 000 Kč, za což získáte model CT 200h Prestige. Na výbavu Sport je nutné přihodit sto tisíc korun, na vrcholné provedení Sport Top pak dalších sto tisíc.

Přesto čeští motoristé zatím místo hybridům dávají přednost výrazně levnějším autům s maloobjemovými benzinovými motory dopovanými turbem, nebo motory naftovými.
Reklama

Renault Zoe - 8 ks

Zdroj: Jaroslav Červ

Elektromobily si v Česku teprve hledají místo na slunci, a tak nepřekvapí, že Renault Zoe patří mezi prodejní propadáky. Zvlátě, když se prodával za ceny od 837 tisíc korun. Letos se na českém trhu začne prodávat nová a cenově dostupnější generace.
Reklama

Toyota GT86 - 3 ks

Zdroj: Toyota

Skoro všichni o sportovních autech s pohonem zadních kol a atmosférickým motorem sní, v diskuzích je vychvalují, v přdstavách s nimi driftují, ale v reálu si pak všichni koupí škodovku s litrovým tříválcem, na který se nejvíc nadává. To je realita českého trhu, kterou nejlépe vystihují tři prodané kusy modelu GT86 v roce 2019. Přitom nejde s cenou od 819 900 korun o předražený vůz.
Reklama
Reklama
Autosalon TV