Reklama
Archiv - Testy

Toyota GT86 - Návrat ke kořenům

V době uškrcených motorů, zoufale elektronicky zmanipulovaných za účelem dalšího nevelkého snížení emisí, je klasický sportovní vůz balzámem na duši. A to přesto, že není nejnovější...
Zdroj: Tom Hyan

Toyota GT86 - Z iniciativy velkého šéfa

Už v neděli 27. listopadu 2011 představil Akio Toyoda, šéf největší japonské automobilky, dlouho očekávaný sportovní vůz na okruhu Fuji Speedway při tradičním setkání Toyota Gazoo Racing Festival a ve středu 30. listopadu měla Toyota GT86 světovou premiéru na autosalonu v Tokiu. Akio Toyoda, sám amatérský závodník, se osobně zasadil o vývoj a sériovou výrobu cenově přístupného sportovního automobilu. Ve čtvrtek 1. prosince 2011 stály čtyři předsériové vozy připraveny v hustém dešti na okruhu Sodegaura Forest Raceway, vzdáleném asi hodinu jízdy od Tokia. To bylo naše první setkání…

Od té doby jsem nevynechal žádnou příležitost, abych se s tímto kupé svezl. Vůz prošel poslední modernizací v sezoně 2017, ale všechny dobré vlastnosti zůstaly zachovány. Japonský výrobce čas od času oživuje nabídku akčními modely, mezi nimiž nechybějí ani verze s většími spoilery a polepy ve stylu závodního týmu Toyota Gazoo Racing, který se vítězně vrátil do mistrovství světa v rally a letos po dvaceti letech konečně vyhrál čtyřiadvacetihodinovku v Le Mans!

Toyota GT86 - Prostě klasika

Toyota GT86 je automobil, na nějž příznivci řidičských zážitků netrpělivě čekali. Po téměř nedostupných vozech Toyota 2000 GT, malých 800 Sports a pak slavných i velmi rozšířených typech Corolla AE86, Celica, MR2 a Supra je to po delší přestávce další sportovní automobil největší japonské značky, jenž dostal vynikající jízdní vlastnosti, nízkou polohu těžiště, předvídatelné chování, relativně nízkou hmotnost a přiměřený výkon motoru. Zadání bylo ostatně jednoduché, dvoulitrový motor vpředu (nepřeplňovaný!) a pohon zadních kol, uspořádání sedadel 2+2 s možností naložit dovnitř čtyři kola se závodními slicky pro track days na okruhu (po sklopení zadních opěradel) a celkové proporce uspořádané tak, aby vůz poskytoval radost z jízdy bez přílišné závislosti na volbě drahých sportovních pneumatik.

Jak jsme se přesvědčili, dílo se zdařilo na jedničku. Chování vozu připomíná méně výkonnou, ale otevřenou Mazdu MX-5, která také sází na klasickou koncepci s motorem vpředu a pohonem zadních kol, GT86 však je čistokrevné kupé s pevnou střechou. Ovládání vozu přesným hřebenovým řízením, přímé řazení šestistupňové převodovky, samosvorný diferenciál a výborná odezva motoru, plochého čtyřválce konstrukce Subaru s kombinací přímého a nepřímého vstřikování paliva Toyota D-4S, nás přímo nadchly a přivedly k přesvědčení, že ještě není tak zle, když nadále existují lidé, kteří v záplavě obludných krabic s přídomkem SUV dokáží nabídnout ryzí sportovní vůz, jehož velkou předností je příznivá cena…

Toyota GT86 - Zážitky nejen na okruhu

Chování vozu při ostré jízdě se mění od neutrálního až po příjemně přetáčivé, intuitivní kontrola pedálem plynu je velmi snadná; samozřejmě opravdu naplno můžete jet pouze na okruhu, kde přijdou ke slovu jízdní programy s postupným vypínáním kontroly trakce a stabilizace, přestože příjemně naladěný stabilizační systém poskytuje relativně značné možnosti sportovního vyžití, zasahuje opravdu pozdě a lze jej úplně vypnout. Vyzkoušeli jsme verzi jak se samočinnou, tak s manuální šestistupňovou převodovkou; s programem Sport (odezva motoru a rychlost řazení) i dvoustupňově vypínatelným ESC. Zážitek z jízdy, i když mnozí kritici poukazují na výkon pouze 200 koní (147 kW), je skutečnou radostí, síla motoru je přiměřená vzhledem k hmotnosti a pohonu zadních kol. Toyota GT86 je doma především na úzkých silničkách plných zatáček, není to přemotorované GT s masivní hmotností, ale lehké kupé pro ty, kteří ještě nezapomněli, jak má fungovat ryzí sportovní automobil. Byl to prostě záměr, a žádná výkonnější verze do výroby nepřišla. Toyota GT86, stejně jako sesterský Subaru BRZ, má svoji velkou skupinu příznivců, nejen mladých drifterů, ale také těch, kteří vzpomínají na staré zlaté časy, kdy sportovní vůz byl na vrcholu všech automobilových přání. A kdo by chtěl do terénu, koupil si Jeep nebo Land Rover. Žádné kompromisy neexistovaly.

A že nejde GT86 s dobou? Ale jděte, můžete mít dotykovou obrazovku 6,1 palce Toyota Touch 2 s údaji v českém jazyce, propojení s mobilním telefonem, kvalitní audio, satelitní navigaci s bezplatnou tříletou aktualizací a přístupem k dopravním informacím i mnoho dalšího. A základní cena 819 900 Kč je v tomto segmentu velmi vstřícná.

Reklama

Autor testu: Tom Hyan


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV