Reklama
Bonusy k TV pořadu

Tento hybrid vyplazuje jazyk na ostatní hybrouše. Na rozdíl od nich si řidič Subaru XV e-Boxer užívá

Hybrid může na mnohé působit jako strašák. Ne tak v případě Subaru, které na to šlo chytře.

"Subaru way" kašle na nátlak i trendy

Než se vám chlupy zježí elektricky podporovanou jízdou se Subaru XV, mrkněme na chvíli do historie, kde se oněch tvrdohlavých cest Subaru objevuje víc. Celý automobilový svět si například dlouhá léta nevěděl rady, a podle mě do dneška ani neví, co si počít s bezestupňovou převodovkou. Až muselo přijít Subaru, které svým Lineartronicem ťalo trolejbusový projev těchto omylů a pokusů do živého. A ejhle? Stěžuje si někdo? Sám jsem se Subaru Outback vybaveným zmiňovanou převodovkou nalítal desítky tisíc kilometrů s maximální spokojeností. A bezestupňovým CVT jsem díky "převodovkovému Subaru Ježíši" navždy odpustil jejich vyjící hříchy.

Lineartronic

Bezestupňová automatická převodovka umožňuje pro každou jízdní situaci nalézt vhodný převod jak z hlediska spotřeby paliva, tak jízdní dynamiky. Je nedílnou součástí koncepce Subar,u protože jsou v ní integrovány nejen hlavní prvky pohonu všech kol, ale nově také elektromotor soustavy e-Boxer.
Reklama

Eyesight

Již více než před 10 lety uvedlo Subaru na domácím japonském trhu první generaci systému Eyesight. Tento asistent řidiče tvořený dvojicí čelních kamer nabízí například funkce nouzového brzdění a adaptivního tempomatu a je součástí výbavy většiny prodávaných modelů Subaru.

Dvoje oči. Tvoje a Subaru

Pak to byl systém Eyesight, díky kterému Subaru vidí podobně jako člověk. Žádné ryze digitální mapy slídících skenerů a radarů, prostě dvě kamerový oči pod čelním sklem, co vytvoří 3D virtuální obraz a Subaru tak pozná třeba odbočující auto podle blinkrů a reaguje chytře na proces brzdění okolních aut už od rozsvícených brzdových světel. Opět mám chuť říct - dokonalé. Slabinou systému je ale mizerný počasí. Déšť s mlhou donutí Eyesight k omluvě a neschopence a odpovědnost musí opět přebrat řidič. A pak taky - není právě levná výměna čelního skla. Kvůli zmiňovaným kamerám a rekalibraci systému.

Strč si kabely do kabely, já k nabíječce nepojedu

Všichni kolem plug-in-hybridně nebo naprosto elektricky šílí. Subaru alespoň pro Evropu postupuje s rozmyslem. Jejich hybrid nemusí za každou cenu čenichat zásuvku s nabíječkou. Nepotřebuje doping vnějších zdrojů. S elektrickou energií si hospodaří sám. Pokud milujete čísla, nastane zklamání. Elektrický motor má parametry chcípáčka a jeho mopedózní výkon 17 koní ani kapacita baterií nepřivede ničí obličej k úžasu. Jenže ono to má jedno velké JENŽE! Elektrifikace nezaplevelila Subaru zbytečnými kilogramy hmotnosti navíc. Malé rozměry a umístění elektro-komponent nezničily jízdní charakter auta. Až mi to připomíná kardiostimulátor, který má poskytnout ekology ničeným a přiškrceným motorovým srdcím správný rytmus, doping a kontrolu.

e-Boxer

Hybridní poháněcí soustava e-Boxer je nejnovější inovací značky, která pokračuje v pokrokovém a přesto tradičním přístupu Subaru ke konstrukci automobilů. Přináší více dynamiky při současně nižší spotřebě paliva.
Reklama

Šlapej na plyn dál a koukej si chytit CO2

Dvoulitrový benzín, když potřebuje, jede sám. Když chce, využije nakopnutí elektrickým motorem. V omezených režimech zvládne Subaru XV drandit čistě na elektřinu. Těch okamžiků není mnoho. Třeba v podzemních garážích při parkování, při jemném přidání plynu někde za jízdy po rovince nebo z mírného kopce. Teorie říká, že to může být na jeden zátah až 1,6 km. Vždy se přitom rozsvítí hrdá kontrolka EV.

Upřímně - vám to může být jedno. Nechte auto s energiemi hospodařit, jak umí, řidiče by měly zajímat dva základní fakty - nižší spotřeba a elektrické nakopnutí 150koňového benzínu v okamžicích výkonové potřeby. Pak voltům a proudu můžete děkovat, protože je to v obou případech skutečně znatelné. I při té papírové bídě 17 koní. Nezanedbatelné rovněž je, že nápis e-Boxer působí pozitivně na politickou mocí opojené paranoidní ekology, kteří vám dají pokoj a budou terorizovat majitele jiných SUV, kde "e" nenaleznou.

Technické údaje a porovnání se Škodou Karoq

Technické údaje k testované verzi Subaru XV i ke všem ostatním variantám tohoto automobilu naleznete stejně jako jeho ceník v našem novém katalogu

Připravili jsme i porovnání s nejprodávanějším SUV v Česku, Škodou Karoq. Ta sice hybridem nedisponuje, ale za podobnou cenu nabízí benzinový dvoulitr s turbem. Podívejte se ZDE.

Kazatel 4x4 víry a jízdního náboženství

Na středovém displeji se dají pozorovat on-line kouzla hybridní techniky. Od boostu výkonu přes rekuperaci, ke stavu nabití baterek až po hospodárnost. Ale nezajímalo mě to. Byl jsem unešen vyrovnaným jízdním projevem auta. V každé situaci, městě nebo okresce, plnilo mé představy a povely téměř na 100%. V záplavě přemnožených crossoverů a SUV zůstává XV jedním z mála pravověrných, co se nezřekli pohonu 4x4 a nedostane tak hysterický záchvat v prvním zabláceném výmolu polní cesty. Za to by mu měli sochu postavit, protože je až s údivem, jak se některým automobilkám podařilo jejich sebevědomá SUV zprznit a připravit o to podstatné.

Pokud je vám XV malé a raději byste Forester, můžete se hned teď kouknout na jeho test od kolegy Radka :-), který měl pod jeho kapotou absolutně stejný e-Boxer.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Auto má smrdět. Nové Subaru Forester se nevyhnulo elektřině, přesto jsem se i do něj zamiloval

Pátá generace japonského SUV přijela na český trh v elektrifikované verzi označující se e-Boxer
30.01.2020 10:10
|
2
Reklama

Subaru BRZ končí, do Česka míří poslední třicítka vozů. Technicky podobná Toyota GT86 pokračuje

Kultovní sportovní vůz se rozloučí lépe vybavenou verzí Final Edition
20.01.2020 10:30
|
0
Reklama

Subaru začalo prodávat nový Forester s částečně elektrickým motorem e-Boxer. Stojí od 900 000 korun

V ceně páté generace rodinného SUV s pohonem všech kol je i pokuta za překročení emisí
04.12.2019 12:00
|
0

Subaru XV - Nenápadný borec

Druhá generace Subaru XV přišla na český trh na počátku minulého roku jako druhý vůz této značky na zcela nové globální platformě. Nenápadný crossover SUV překvapí jízdními vlastnostmi na silnici i v terénu...
06.02.2019 06:00
|
0

Jak fotr autem pronásledoval Harryho Pottera a nakonec se málem srazili u mostu

Skotská jezera, krajina a hlavně stará železnice se staly pro filmaře série Harry Potter domovem
13.09.2023 20:45
|
0

Skandál u jezera Loch Ness a naštvaní golfisté. Fotr na tripu to tentokrát fakt přehnal

Neocenitelné rady pro každého kempaře a turistu, jak se nenápadně a levně pohybovat ve Skotsku
06.09.2023 16:03
|
3
Reklama

Nebrat karty je nesmysl. Tady je přijímají i pouliční umělci, hlásí Pepa z Britských ostrovů

Fotr na tripu se z cesty po Velké Británii a Irsku diví tomu, že Češi tak lpí na hotovosti
01.09.2023 16:09
|
3

Fotr na Tripu: "Chčije a chčije!" Podle mě musel být děda Komárek autem někdy ve Skotsku

U nás vedro 35 a mouchy padají v letu. Ve Skotsku, ve stejný čas, potřebuješ svetr a tři pláštěnky
30.08.2023 16:45
|
0
Reklama
Autosalon TV