Reklama
Bonusy k TV pořadu

Auto má smrdět. Nové Subaru Forester se nevyhnulo elektřině, přesto jsem se i do něj zamiloval

Pátá generace japonského SUV přijela na český trh v elektrifikované verzi označující se e-Boxer
Zdroj: Autosalon

Dlouhá léta, přesněji od roku 2003, kdy jsem se poprvé svezl se Subaru, modely této automobilky miluji. Prvním důvodem je dokonalý symetrický pohon všech kol. Druhým je u každého nového model nadčasový design. Ten u mě s příchodem nových modelů nejprve vyvolává otázky jako: "To myslí vážně?", "Co to má znamenat?". Jenomže, jak se na nová auta koukám, najdu v nich zalíbení a pochopím, proč musela přijít tak velká změna.
Reklama

Změna pod kapotou

U poslední generace Foresteru vizuální změny nebyly tak velké, ale zásadní věci se odehrály pod kapotou. Elektrifikace "po Subarovsku".  O technice toho všude bylo napsáno spousta, věnovat se detaině popisu, co a jak funguje by bylo jen nošením dříví do lesa. Zaměřím se tedy na jízdu a život s Foresterem. 

Při nastartování je to stále ten chrakteristický "Subaru zvuk". Řízení, podvozek, vše jak jsem u značky zvyklý. Nadprůměr.

Co je tu nové, občas jedu jen na elektřinu, úseky to nejsou dlouhé, ale vnímám je. Už po několikáté se musím svěřit: nejsem velkým fandou elektromobility. Pocházím ze staré školy a auto má prostě smrdět.

Spotřeba kolem sedmi litrů

Subaru mě ale k ničemu nenutí. Jedu jak jsem zvyklej, defenzivně. Na palubním počítači mám navolenou průměrnou spotřebu a na displeji multimediálního systému zdroj hudby. V tuto chvíli si uvědomuji, že se mi v interiéru nikdo nesnaží jakýmkoliv způsobem podsouvat to, že jedu v "ekologicky šetrném autě". Jako uživatele mě neprudí zelená tlačítka s nápisem ECO, nebo vyobrazeným lístečkem. 

Elektromotor a vlastně celé pohonné ústrojí se pod kapotou snaží z mé defenzivní jízdy vytěžit co nejnižší spotřebu. Znovu zdůrazňuji, nikde mě o tom nic neinformuje. Po prvních ujetých kilometerch koukám na palubní počítač a tam se spotřeba pohybuje v rozmezí 7 - 7,2 l/100km. Super. Hlavně, když si uvědomím, jak velký Forester je a že jde o SUV na benzin s pohonem všech kol! 
Reklama

Zůstal zábavný

Na palubě se cítí každý člen posádky příjemně. Je to kvůli dostatečně velkému vnitřnímu prostoru, ale i díky velkým proskleným plochám. Do interiéru proniká minimim pazvuků pocházejících od motorového prostor, nebo od kol. 

Když jsem se s Foresterem pořadně skamarádili, dovolil jsem si přišlápnout plynový pedál. Přesto se spotřeba nepřehoupla přes 8 litrů. Pokud bych byl nucen pořídit si nějaký elektrifikovaný automobil, stoprocentně by se Forester dostal do užšího výběru, mezi tři auta, ze kterých bych si vybíral. 

Forester je dlouhodobě nejprodávanějším modelem Subaru, dle mého si svoje postavení na špici zachová i v páté generaci. Je sice větší, komfortnější a bezpečnější než dříve, ale pro nás řidiče je skvělou zprávou, že ZŮSTAL STÁLE ZÁBAVNÝ. Na trhu není mnoho SUV, která by dokázala řidiče v tomto směru tak chytnout za srdce.

Jestli vás zajímají moje další postřehy s ježděním s novým Subaru Forester e-Boxer, dívejte se na Autosalon ve čtvrtek 30. ledna na Prima COOL od 20.15, nebo v sobotu 1. února na Primě od 8.45.
Reklama

Diskuze

Lukas - 30.01.2020 16:50:54
Jen teda nevim, kde je pro uzivatele pokrok. Mam outbacka v dieselu a spotreba 6,4l, kdyz se uklidnim tak i pod sest, 7,4 pri rychle jizde na dalnici. Forester v dieselu stal myslim 599 v zakladu s dph. Dnes hybrid s vyssi spotrebou za vyssi cenu.
Slečna Lore Pierre - 12.09.2020 11:00:56
Dr. Sacre je skvělé kouzelné sesilatele, se kterým si můžete promluvit o pomoc, pokud chcete svého milence zpět a máte rádi a rádi, kontaktujte Dr. Sacre na WhatsApp (+2349076034359) nebo e-mail (sacretempleofpower@gmail.com) k vyřešení problému se vztah

Subaru BRZ končí, do Česka míří poslední třicítka vozů. Technicky podobná Toyota GT86 pokračuje

Kultovní sportovní vůz se rozloučí lépe vybavenou verzí Final Edition
20.01.2020 10:30
|
0
Reklama

Nová Škoda Octavia získala pět hvězd za bezpečnost od Euro NCAP. Nejlépe ze všech si vedlo subaru

Jen tři hvězdy pro jeep, pět elektromobily. Podívejte se na nové výsledky 11 vozů
05.12.2019 05:50
|
2

Motokrosová trať, simulátor smyku i umělá zeď. Testovali jsme nové Subaru Forester

Ještě před uvedením na český trh jsme vyzkoušeli zbrusu nového "lesníka" s elektrifikovaným motorem
03.10.2019 09:45
|
0

Na první pohled vypadá jako malé SUV. Ve skutečnosti je Mercedes GLB konkurentem Škody Kodiaq

Chválím fantastický motor. Štval mě asistent hlídání jízdního pruhu
20.10.2020 13:43
|
4

Splnil jsem si dětský sen. Test kupé Škoda 110R protkaný spoustou emocí a nostalgie

Výkonu sice tohle kupé nemá na rozdávání, ale stejně si za jeho volantem užijete spoustu zábavy
13.10.2020 10:35
|
4
Reklama

Linhai UTV 1100 Diesel: Asijská čtyřkolka pro práci, ale i pro zábavu

Terénní čtyřkolky si dnes spousta lidí kupuje jako povyražení, umí ale zastat i kus pořádné práce
02.10.2020 14:49
|
1

Land Rover Defender - Legenda žije dál. Ano, či ne?

Defender má v automobilové historii obrovské jméno. Jak na něj navazuje nový pokračovatel?
15.09.2020 18:08
|
4
Reklama
Autosalon TV