Reklama
Archiv - Testy

Subaru XV - Nenápadný borec

Druhá generace Subaru XV přišla na český trh na počátku minulého roku jako druhý vůz této značky na zcela nové globální platformě. Nenápadný crossover SUV překvapí jízdními vlastnostmi na silnici i v terénu...
Zdroj: Tom Hyan

Subaru XV – Globální pro všechny

Nenápadný Subaru XV je ovšem dávno globálním automobilem, jehož příslušnost do základní řady Subaru dříve hlásalo pojmenování Impreza XV, než se ještě u první generace změnilo na pouhé XV (v USA se vůz prodává coby Crosstrek). První generace se představila v roce 2011, po pěti letech prošla faceliftem, ale hned na konci roku 2017 ji vystřídala druhá, sice také odvozená od Imprezy, ale už na zcela nové platformě SGP (Subaru Global Platform), která poslouží v budoucnu všem velkým typům Subaru, jak ostatně potvrdily ještě větší sedmimístný crossover SUV Ascent a pátá generace Foresteru. Nyní jsou ve vývoji další generace Legacy (fotoreportéři zachytili vozy s kamufláží při finálním testování) a univerzálního Outbacku, jež rovněž přecházejí na zmíněnou globální platformu. A co víc, ta umožňuje elektrické i hybridní pohony...

Subaru XV vychází ze známé Imprezy

Pátá generace Imprezy se představila na New York International Auto Show 2016 jako sedan (codename GK), pak vyjel hatchback (codename GT) a v Ženevě 2017 slavil světovou premiéru také nový XV (codename GX), když se jeho předobrazem stala studie XV Concept v Ženevě 2016. V listopadu 2018 následovala na Los Angeles International Auto Show vůbec první sériová verze Plug-In Hybrid, podobnou můžeme očekávat letos i v Evropě pod označením XV Hybrid. Ačkoli je platforma SGP podle výrobce vhodná pro všechny běžné pohony, tedy motory zážehové i vznětové, soustavy hybridní i plně elektrické, tak se vznětovým boxerem už nepočítá. Vznikl totiž jen pro Evropu, kterou v současné době zachvátil boj proti dieselům včetně zákazů vjezdu do městských center, a tím logicky úpadek zájmu o vznětové motory.

Global platform základem

Nová globální platforma Subaru významně zvyšuje bezpečnost, ovladatelnost a jízdní vlastnosti. Rozvor náprav se u nové XV prodloužil na 2665 mm, tedy o 30 mm; délka jen o 15 mm na celkových 4465 mm, takže vůz má nejen vyváženější vzhled, ale i lépe využitý vnitřní prostor. Výrobce uvádí pevnost karoserie v ohybu vyšší o 90 % proti předchůdci, stejně jako torzní tuhost posílenou o 70 %, což přispívá nejen bezpečnosti (pětihvězdičkové ocenění EuroNCAP), ale také vynikajícím jízdním vlastnostem. Poloha těžiště se dále snížila, nosná struktura má větší podíl vysokopevnostních ocelí včetně částí lisovaných za tepla. Nové technologie tváření (např. tlakové spojení plechů různé tloušťky pro sloupky B) zvětšují tuhost celku a schopnost lépe pohlcovat energii v případě kolize (až o 40 %). A to vše při snížené hmotnosti.

Subaru XV - Skvělý na silnici i v terénu

Po usednutí za volant budete překvapeni, Subaru XV je opravdu nenápadný borec, jeho jízdní vlastnosti jsou příjemné a jisté, více ve stylu osobního sedanu než zvýšeného vozu kategorie SUV. Také nezávislé zavěšení všech kol využívá tužších pomocných rámů, vpředu přibyly na každé straně výztužné plechy mezi pomocným rámem a karoserií, změnilo se ukotvení stabilizátorů. Hřebenové řízení s elektrickým posilovačem má nyní ostřejší převod 13:1 místo 14:1, konstruktéři si opravdu pohráli s cizelováním jízdních vlastností, například uchycení zadního stabilizátoru přímo do karoserie (místo na pomocný rám) snížilo její náklony o 50 %. Všechny úpravy byly řešeny také s ohledem na snížení hluku a vibrací. Podle motorové verze se standardně dodávají sedmnáctipalcová nebo osmnáctipalcová kola.

Subaru XV - Šestnáctistovka v rámci downsizingu

V cestě za snižováním spotřeby a plněním stále přísnějších emisních limitů sází Subaru na downsizing, a tak se preferovanou alternativou z dvojice zážehových čtyřválcových boxerů stává motor nové generace FB16 s objemem válců jen 1,6 litru a nepřímým vstřikováním benzinu, o výkonu 114 koní (84 kW) při 6200 otáčkách za minutu, odvozený z vylepšeného dvoulitru FB20, jenž se pro XV dále nabízí v nejnovějším provedení s přímým vstřikováním a výkonem 156 koní (115 kW). Subaru uvádí, motory mají ve srovnání s předchůdci zhruba 75 % pozměněných dílů, jsou o 12 kg lehčí a pracují s větším stupněm komprese. To pozitivně ovlivnilo nejen výkon, ale i spotřebu a odolnost vůči klepání. Z nabídky pohonných jednotek unikátní Boxer Diesel definitivně zmizel, novou alternativou bude hybrid.

Subaru XV - Bezestupňové převodovky kvůli asistentům

Manuální převodovky nejsou k dispozici, standardem je plynulá bezestupňová Lineartronic CVT, dodávaná s pohonem všech kol Active Torque Split AWD, a to především proto, že umožňuje součinnost s bezpečnostními asistenty (adaptivní tempomat, nouzové brzdění). U dvoulitru na větších kolech je k dipozici možnost manuálního řazení sedmi nastavených stupňů, čímž dostanete sportovní charakter jízdy. Lineartronic CVT využívá oběžného řetězu mezi dvojicí řemenic s proměnným obvodem jeho dráhy, účinnější řetěz má nyní 174 místo 150 článků, jsou kratší o 10 %, a proto lépe kopírují oběžnou dráhu se sníženým třením. Ve voze s menším motorem jsme se sice nepříblížili údajům spotřeby od výrobce, ale skutečných 7,5 l proti normovaným 6,4 l/100 km považujeme za velmi dobrý výsledek. Nová verze převodovky má větší rozsah převodů, optimalizovanou funkci kapalinového měniče a sníženou hmotnost o 7,8 kg. Pohon všech kol je doplněn režimem X-Mode pro přizpůsobení poháněcí soustavy jízdě na kluzkém povrchu, nechybí ani asistent pro sjíždění příkrých svahů HDC (účinný i při couvání).

Model 2019 - Větší a bohatší

Proti předchůdci se zvětšil objem vnitřního prostoru a rozšířila nabídka asistenčních systémů, například originální EyeSight je u XV na českém trhu standardní výbavou, stejně jako velký dotykový displej infotainmentu na středové části přístrojové desky. Nový XV přichází po 700 tisících vozů první generace, na českém trhu je k dispozici šest modelů od zvýhodněné ceny 543 000 Kč, vyobrazený 1.6i-S Comfort ES Lineartronic EyeSight byl v době testu za 660 000 Kč. První XV Mild Hybrid se za mořem objevil už v minulé generaci (FB20 s elektromotorem 10 kW), ale na autosalonu v Los Angeles 2018 slavil premiéru Subaru Crosstrek Hybrid 2019, první sériový Plug-In Hybrid značky, určený pro americký trh. Podobný systém je připraven pro Forester Hybrid páté generace. Evropské hybridní modely přijdou ještě letos.

Reklama

Autor testu: Tom Hyan


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV