Reklama
Bonusy k TV pořadu

Stavba food trucku, v němž vaří superšéf Pohlreich, stála čtyři milióny korun. Dělal se svépomocí

Tým majitele náklaďáku a šéfkuchaře Zdeňka Svobody už v něm zvládl udělat 1500 jídel za osm hodin
Zdroj: TV Prima

Na začátku byla touha šéfkuchaře Zdeňka Svobody z Olomouce dostat kvalitní a plnohodnotná jídla i na méně přístupná místa - jako jsou svatby v přírodě. Nebo na místa, kde je jídlo potřeba, ale chybí kvalita, jako jsou festivaly. "Chtěl jsem mít plnohodnotnou profesionální kuchyni jako v restauraci, a tak jsem se rozhodl rovnou pro kamión. Chtěl jsem také dělat něco, co v Česku ještě nebylo," popisuje Svoboda vznik myšlenky food trucku. V Olomouci vlastní restauraci Grill Pub Pod Lipami. 
Reklama

Inspirací se stal nevědomky truck Gordona Ramseye

Food truck Zdeňka Svobody byl vlastně s pořadem "Superšéf: 24 hodin do pekla a zpět" spojen od samého začátku, i když nevědomky. 

"Když jsem si food truck a kuchyni v něm připravoval, snažil jsem se najít nějakou inspiraci. Začal jsem prohledávat americké stránky, protože v Česku nic takového nebylo a  narazil jsem na jedno video, kde sestavovali nádherný truck s profi kuchyní. Tehdy jsem si řekl: Ano, to je ono, to by se mi líbilo a šel jsem do toho! Později jsem zjistil, že tento kamion sestavovaný na videu je právě food truck pro Gordona Ramsaye a natáčení jeho pořadu," vypráví Zdeněk Svoboda. A právě licenci na tento pořad zakoupila pro český televizní trh TV Prima a obsadila do něj superšéfa Zdeňka Pohlreicha.

"Pořad Superšéf byl pro mě v prvé řadě velký zážitek, který jsem si užil. Poprvé v životě jsem nemusel nikoho vést, ale naopak jsem jen pomáhal Zdeňkovi Pohlreichovi s navařením menu, který on vymyslel. Zdeněk Marcín nakoupil suroviny a já „jen“ vařil a to jsem si užil," přibližuje atmosféru natáčení pořadu Svoboda.

"Bylo mi velkým potěšením potkat se s tak skvělými lidmi z oboru. Vidět do zákulisí natáčení takového pořadu bylo také skvělé. Jsem pyšný, že se právě náš food truck dostal do televize. Při jeho výstavbě jsem do toho dal všechno, aby to splnilo vizi plnohodnotné kuchyně, kterou v pořadu Superšéf potřebovali a plně využili," dodává Zdeněk Svoboda.

Válcovaly je stánky s langoši

Stavba food trucku stála přibližně čtyři milióny korun. Auto samotné bylo naprosto minoritní položkou. "Koupi jsme ho za 320 tisíc korun," prozrazuje Svoboda. Chtěli jsme starší auto, protože nás živí, když stojí, a ne když jede," vysvětluje.

Kuchyň trucku je kompletně nerezová a majitel ji vybavoval částečně svépomocí. "Firmy, co se přestavbou food trucků zabývají, nám totiž celkovou cenu vyčíslili na šest až osm miliónů," vysvětluje. 

Food truck se poprvé veřejnosti představil v roli kuchyně předloni v květnu. "První rok jsme začali obrážet festivaly, kde jsme připravovali jídla od základu z čerstvých surovin a chtěli lidem nabídnout něco lepšího. Poptávka sice byla, ale nepokryla naše náklady a stejně nás převálcovaly stánky s langoši a haluškami z pánví," líčí začátky nového podnikání majitel vozu a šéfkuchař v jedné osobě.

"Proto jsme se rozhodli orientovat spíše na akce typu svatby, firemní akce a další, kde ocení čerstvý a kvalitní catering. Pro lidi na těchto akcích food truck funguje i jako skvělá show. Rádi chodí do kamionu, dívají se kuchařům pod ruce a povídají si o jídle. Pro letošní rok již máme všechny víkendy od jara do podzimu obsazené svatbami," říká Svoboda.
Reklama

Může mít i bar

Auto je stavěno pro šesti až osmičlenný tým. Rekordy? "Zatím nejvíce prodaných jídel je 1500 za osm hodin prodeje na food festivalu v Ostravě a  3600 položek za dva dny na food festivalu v Olomouci. To jsme ale měli na zadní plošině ještě bar s kávou a limonádami," prozrazuje majitel, šéfkuchař a také jeden ze dvou řidičů food trucku.   

Rozšiřovat flotilu vozů zatím rozhodně nemá v úmyslu. "Jde nám především o kvalitu a  v dnešní době neustále bojujeme s nedostatkem schopného personálu. Už nyní mám plné ruce práce s udržením kvality jak na mé restauraci tak na food trucku," vysvětluje.

Zajímavá data

Objem motoru 5883 cm3
Max. výkon motoru 184 kW
Délka auta za jízdy 11 m
Rozměry rozloženého food trucku 13,6 x 6 m
Hmotnost 12 tun
Průměrná spotřeba 24 l nafty na 100 km
Zdroj: Zdeněk Svoboda
Reklama

Diskuze

Rene - 21.02.2020 06:01:43
Pohlreich si jede porad tu samou uz dlouho trapnou show ja to vypnul po 7 minutach. Uz je za zenitem.
Jouda - 21.02.2020 10:35:17
Ještě že jsi to přepnul na Ordinaci či Babicu. Tam je kvalita!!

Řidič kamiónu zaplatil na moravské dálnici D2 rekordní pokutu 132 tisíc korun

Objíždět mýtné brány se sledovacím systémem se rumunské společnosti dlouho vyplácelo
18.01.2020 18:15
|
29
Reklama

Šílené předjíždění českého řidiče kamiónu zachytila kamera v autě. Policie ho díky záznamu vypátrala

Nahrávka sice není moc kvalitní, ale policistům při pátrání pomohli i kolegové z Rakouska
09.01.2020 07:50
|
1

Řidiči kamionů neodklízí led z návěsů. Způsobují pak zbytečně vážné nehody

Velký kus ledu spadlý z kamionu u Znojma vážně poškodil auto jedoucí za ním. Řidič měl velké štěstí
07.01.2020 16:07
|
9

Je lepší diesel, nebo hybrid? Srovnávací test dvou verzí nové Kie Sorento skončil překvapením

Hybrid nám připadal pohodlnější, dynamičtější a na některých měřených úsecích byl i úspornější
13.01.2021 19:58
|
22

Nejlevnější nová velká SUV stojí lehce přes půl miliónu korun. Zapomeňte ale na pohon všech kol

SUV pro větší rodiny, která hrabou všemi čtyřmi, lze mít od necelých sedmi set tisíc korun
13.01.2021 17:04
|
3
Reklama

Automobilka u Kolína už ode dneška patří pouze Toyotě. Od konce února pojede na tři směny

Už žádné TPCA. Továrna se nově jmenuje Toyota Motor Manufacturing Czech Republic
01.01.2021 11:28
|
2

Víte, jaký je sen majitele trabantu? Přečtěte si vtipy o východoněmeckém bakelitovém zázraku

Zjistíte, jak může populární vozítko upalovat i rychlostí 200 km/h
31.12.2020 17:53
|
17
Reklama
Autosalon TV