Reklama
Řidičův chleba

Řidiči kamionů porušují zákon a ohrožují ostatní v provozu. Nic moc jiného jim ale nezbývá

Zákon nařizuje řidiči odstranit námrazu z návěsu. Jiná vyhláška mu to ale zase zakazuje
Zdroj: Policie ČR

Nedávno jsme informovali o tom, že velkým rizikem na českých silnicích jsou řidiči kamionů, kteří do provozu vyjeli, aniž by si od ledu očistili své návěsy. Před několika dny tak policisté museli řešit nehodu, při které bylo padajícím ledem z kamionu vážně poškozeno osobní auto, přičemž řidič vyvázl jen velkou shodou šťastných náhod.

V odkazu níže si článek s popisem této situace můžete připomenout. Dozvíte se také, že řidiči mají dle zákona o provozu na pozemních komunikacích povinnost auto od ledu či sněhu očistit. Právě proto, aby nedocházelo k podobným nebezpečným situacím. Tento zákon platí jak pro řidiče kamionů tak samozřejmě osobních aut. Pro první jmenovanou skupinu šoférů ale vůbec není jednoduché jej plnit. Abychom byli úplně přesní, v praxi je to takřka nemožné.

Zamotané zákony, které nikdo nedodržuje

Na to, jak náročné to řidiči nákladních aut mají, upozornilo před pár dny Sdružení řidičů, tedy nezisková organizace věnující se profesionálním šoférům. Ve svém facebookovém příspěvku upozornilo, že řidiči sami nemohou, dokonce ani nesmí odstranit led a sníh z návěsu auta. Více nám vysvětlil Pavel Lukáš, zástupce Sdružení: „Problém je, že řidič sám není schopen a nesmí odstranit námrazu a sníh z návěsu. Toto se řídí Bezpečností práce (BOZP), konkrétně částí Práce ve výškách. Pokud by se mu něco stalo, nikdo mu nic nedá.“

Pokud se podíváme na BOZP, co říká o práci ve výškách, dozvíme se, že za takovou práci je považována jakákoliv práce v jakékoliv výšce. Ovšem od výšky 1,5 metru je zaměstnavatel, v tomto případě dopravce, povinen svým zaměstnancům, tedy řidičům, zajistit ochranné prostředky proti pádu z výšky. Dále se dozvíme, že práce ve výškách je také na žebříku, kdy platí důležité pravidlo, že od 5 metrů výšky musí být pracovník zajištěn pomocí osobních ochranných pracovních prostředků. Navíc, k jakékoliv práci ve výškách se váže i povinnost zdravotních prohlídek ohledně způsobilosti práce ve výškách podle vyhlášky ministerstva zdravotnictví č. 79/2013 Sb.

A jsme u toho zamotání. Jeden zákon řidičům nařizuje šplhat do výšek a odstranit námrazu. Další říká, že aby to mohli udělat, musí mít speciální zdravotní pomůcky, školení a jištění. Bez toho všeho by řidič, řečeno s trochou nadsázky, neměl lézt ani do kabiny svého auta. A co s tím?
Reklama

Nevyjíždět

Pavel Lukáš má jasno. Řidiči by prostě neměli s návěsem pokrytým sněhem a ledem vyjíždět. „Přesně to řidičům doporučujeme. Za to, že nedojedou včas, jim hrozí vyhazov z práce, případně srážky z platu. Je ale lepší být bez práce, než být zavřený za případné poškození zdraví, či způsobení smrti odletujícím ledem z návěsu.“

Zeptali jsme se ho také, jaké by bylo ideální řešení této zamotané situace. „Dopravci musí investovat do zařízení, která zabrání tvorbě ledu na korbách nákladních vozidel. Ředitelství silnic a dálnic a Ministerstvo dopravy by zase mělo vyřešit parkoviště pro nákladní dopravu, kde tyto rampy budou také,“ dodal.

Sdružení řidičů se snaží tuto problematiku komunikovat směrem k dotčeným státním institucím, ale faktem je, že je to velký problém především u dopravců. To ostatně Pavel Lukáš potvrzuje: „Ano, je to problém dopravců, které to ale nezajímá. Veškerá odpovědnost totiž leží na řidiči. A to je snadná kořist i pro kontrolní orgány.“

Jak vidno, změna by měla přijít jak z nejvyšších míst tak od dopravců či samotných řidičů. Této problematice by se ale měli věnovat také všichni soukromí majitelé a provozovatelé parkovišť, na kterých řidiči své kamiony odstavují, nejčastěji u čerpacích stanic. Zatím ale tento guláš většinou odnáší ti, kterým padající led z návěsů poškodí auto.
Reklama

Diskuze

Michael - 13.01.2020 07:50:36
Jen výmluvy... školení je rozsahově směšné a v pohodě se vejde do pravidelného školení řidičů, které mají povinné a ani si toho nevšimnou. Ochranné pomůcky nebo jištění jsou jednorázová investice, která provozovatele rozhodně nezruinuje.
MiN - 13.01.2020 08:45:36
Já bych tedy fakt chtěl vidět, jakým způsobem byste řešil ochranné pomůcky pro lezení po kamionu, vy "jednorázová investice"...

Ministr dopravy rozšířil od ledna zákaz předjíždění pro kamiony na dálnicích. Trvale bude na 145 km

Jde o první etapu. Další úseky budou postupně přibývat, nejdříve na jaře 2020
03.12.2019 11:20
|
10
Reklama

Řidič kamionu podváděl s tachografem. Hrozí mu dva roky vězení

Polskému dopravci čeští policisté náklaďák zabavili, dokud nezaplatil kauci sto tisíc korun
13.08.2019 06:45
|
7

Řidič kamionu předjížděl na železničním přejezdu. Pak havaroval, ujel a hledá ho policie

Velmi nebezpečný manévr předvedl řidič nákladního auta kousek od Svitav. Podívejte se na video
01.07.2019 19:00
|
8

Nehody cyklisty a auta generují i miliónové škody, byť to není zjevné. Někdy je lepší volat policii

Cyklisté nemají povinné ručení. Většinou vše musí hradit z vlastní kapsy
18.05.2021 08:00
|
0

Cizinec jel po D8 s třikrát přetíženou dodávkou. Dostal pokutu, ještě více zaplatí provozovatel

Náklad musel být přeložen a následně kontrolně zvážen
14.05.2021 13:50
|
15
Reklama

Cyklista zavinil nehodu, skončil v nemocnici a ještě bude platit. Je to logické, nemá povinné ručení

I jezdci na kolech musejí dodržovat pravidla silničního provozu. Občas to ale vůbec neřeší
14.05.2021 08:02
|
27

Tohle není fotomontáž ani vtípek. Policisté u Trnavy řešili velmi netradiční formu nákladní dopravy

V autě jelo pět lidí, přičemž vrak v horším stavu chtěli odvézt do sběrných surovin
13.05.2021 06:29
|
7
Reklama
Autosalon TV