Reklama
Bonusy k TV pořadu

Takhle ne - motorkáře na obrázku vykopne ze sedla první hrbol. Jak jezdit na enduru podle expertů?

Lukáš Pešek radí, jak řídit motocykl na nezpevněné povrchu a na co si při jízdě dávat pozor
Zdroj: Robin Běhal

Vyjet s motocyklem do terénu není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Na asfaltu mašina dokáže spoustu jezdeckých chyb odpustit, ale na šotolině či mokré trávě ne. Proto se pojďme společně podívat na to, co radí ostřílený závodník Lukáš Pešek a ostatní motorkáři z redakce Autosalonu. 

Základní postoj ve stupačkách

Každý zkušený motorkář řekne, že nejdůležitější při jízdě na motorce v terénu je správný postoj ve stupačkách. Rozhodně se nesmí jezdit vsedě. Jakákoliv větší nerovnost totiž může motorkáře ze sedla vykopnout.

Jak tedy na enduru stát? Základem jsou mírně pokrčené nohy, které by měly filtrovat nerovnosti podobně jako tlumiče. Celou váhu těla se motorkář snaží situovat do stupaček, ne do řídítek. Důležitou úlohu hrají i ruce, které by měly být co nejvíce uvolněné a také lehce pokrčené. 

Do zatáček se zběsile nenaklánět

Jízda rovně se může zdát i na kluzkém povrchu poměrně jednoduchá, kritický moment začíná při zatáčení. Přední kolo má na šotolině, písku či mokré trávě mnohem větší tendenci podklouzávat, než na suchém asfaltu. Proto je důležité, aby s tím motorkář dopředu počítal a zbytečně se nehnal do hlubokých náklonů.
 Správný návod k zatočení na nezpevněném povrchu je následující: Jezdec by se měl rozkrokem co nejvíce přimáčknout k nádrži, aby co nejvíce přenesl těžiště na přední kolo. Vnější nohu je ideální napnout podél nádrže motocyklu. Vnitřní končetina slouží k vyvažování rovnováhy a případně k odvrácení pádu. I když je to pro motorkáře nezvyklé, při vybírání zákruty v terénu by se měli pokoušet zatáčet podobným stylem jako na jízdním kole. Doslova tlačit řídítka do úhlu. 

Brzdění a práce s plynem musí probíhat s citem

A jak zacházet s brzdou a plynem? Při zastavování endura či jakékoliv jiné motorky na nezpevněném povrchu je důležité brzdit s citem. Začátečníkům se doporučuje nechávat zapnutý systém ABS, který zabraňuje blokaci kol.

Pokročilí jezdci, jako je například Lukáš Pešek, si spíše ABS vypnou, aby měli motocykl co nejvíce ve svých rukách. Tohle rozhodnutí necháme čistě na vás a vašich zkušenostech. Avšak v obou případech je dobré při zpomalování používat přední i zadní brzdu současně. Sníží se tak riziko podklouznutí motocyklu.

Problém může nastat u cestovních endur, která mají v moment, kdy jezdec stojí, zadní brzdu příliš daleko od nohy. V tomto případě je samozřejmé vhodnější více mačkat brzdu přední, která je po ruce. Naopak je to při dobrzďování do zatáčky. To by se motorkář měl předním brzdám zcela vyhnout a využívat výhradně zadní.

Co se týče práce s plynem, tak tam je to jednoduché. Jezdec musí být s dávkováním výkonu opatrný a přidávat čí ubírat plyn co nejplynuleji. Například v takovém hlubokém písku či bahně je důležité držet co nejkonstantnější rychlost a zbytečně nezpomalovat, aby se přední kolo nezabořilo.

Rada na závěr - nejlepší je praxe. Takže šup do stupaček a hurá do terénu. 

Diskuze

Martin - 09.09.2021 22:38:31
Jsem jezdec endura a jezdím motocross, tak bych všem doporučoval neřídit se radami v článku. Pokud budete dobržďovat před zatáčkou jak radí redaktoři pouze zadní brzdou, tak nic neubrzdíte. Základ je mít dobržděno před zatáčkou v ní už dávat plyn.
Autosalon.TV - 09.09.2021 08:33:27
Na obrázku je člen naší redakce, který dostal za úkol ukázala, jak se to nemá dělat. Bohužel na fotce křečovitý úchop vyloženě vidět není. Proto jsme k fotce museli přidat popisek.

Motorkáři kličkující v kolonách jsou nebezpeční sobě i ostatní řidičům. Zákon na ně nemyslí

Motocykly mají nespornou výhodu při jízdě po městě. Přejíždění mezi pruhy je skoro nepostižitelné
13.06.2021 09:00
|
18
Reklama

Na čínském enduru v covidové depresi z Prahy na ukrajinské hranice. Testovali jsme CF Moto 650 MT

Drsná zkouška dospělé cestovní motorky za 143 650 korun. Zachránily nás i padací rámy
25.10.2020 17:50
|
16

Endura na čtyřech kolech? Existují stroje, se kterými se dá skákat skoro do nebe

Jde o bugginy i auta, někdy s extrémními výkony. Odolný podvozek nabízí parádní zábavu
25.06.2020 19:00
|
0

BMW M3 Touring je moje nové nejoblíbenější auto. Je zábavnější než M4 a má kufr o objemu 500 litrů

Vyzkoušel jsem nadupaný kombík se střešním boxem, který poutá pozornost více než kdejaký supersport
11.04.2024 18:02
|
0

První dojmy: Škoda Kodiaq jezdí pohodlněji než dříve. Naftové motory se zbavily nepříjemné prodlevy

Poprvé jsme usedli za volant dlouho očekávaného mladoboleslavského SUV s cenovkou milion korun
10.04.2024 12:15
|
0
Reklama

První dojmy: Aprilia RS 457 je tou nejzábavnější motorkou pro 18leté. Na závodním okruhu umí divy

Italský výrobce představil svůj první motocykl kategorie A2. Vypadá a chová se jako dospělá mašina
08.04.2024 10:00
|
0

Český závodník Filip Mareš vyměnil Škodu Fabia za novou Toyotu GR Yaris Rally2

V Plzni se poprvé objevil nejnovější rallyový speciál od Toyoty. Bude s ním jezdit český talent
04.04.2024 18:25
|
0
Reklama
Autosalon TV