Reklama
Bonusy k TV pořadu

Porovnání obytných aut: Toyota Crosscamp vs. Mercedes Marco Polo a Volkswagen California

Malým kempinkovým vozům donedávna vévodily pouze dva modely. Teď mají konkurenci
Zdroj: Archiv

Letošní rok poznamenaný nemocí Covid-19 možná ovlivní mnoho Čechů v tom, jak budou trávit dovolenou. Já bych měl návrh. Malý obytňák! Ještě donedávna malým campingovým autům vévodily dva modely - VW California a Mercedes-Benz Marco Polo. Teď se mi do rukou dostala přestavba MPV Toyota Proace s označením Crosscamp. Její podrobný test uvidíte v televizním Autosalonu, nabízím ale porovnání s dvěma největšími hráči a rivaly na českém trhu.
Reklama

Česká Toyota se ke Crosscampu nehlásí

Hned v první disciplíně na tom není Toyota Crosscamp nejlépe. Zatímco Mercedes a Vokswagen obytné verze svých aut oficiálně prodávají v importérské síti se všemi výhodami, které k tomu patří, Crosscamp je přestavba firmy Hymer, která s českým importérem nespolupracuje. Trochu bych měl strach, jak to bude se zárukou - nemyslím tím samotné vestavby, ale spíše auta, na kterém je obytňák postavený.

Tohle riziko bych asi kousal snáze, kdybych stála Toyota Crosscamp výrazně méně než konkurenti. Ani to ale není pravda. Na stránkách dovozce do Česka vidí pouze německý ceník se základní částkou 42 999 eur za verzi s naftovou patnáctistovkou. Při současném kurzu 27,50 Kč za euro to dělá 1,18 miliónu korun. K tomu je nutné ještě připočíst dvě procenta jako rozdíl mezi DPH v Německu a Česku. Auto tak stojí více, než nejlevnější Volkswagen California v nedávno modernizovaném provedení 6.1. Jeho nová akční verze Oby-Van s motorem 2.0 TDI/81 kW přijde na 1 175 749 korun. Nejlevnější Marco Polo Activity postavené na užitkovém Vitu, což je ale spíše MPV s lůžkovou úpravou než plnohodnotné obytné auto, stojí lehce přes milión. Komfortnější varianta Horizon se základy ve třídě V vyjde téměř na 1,4 miliónu a plnohodnotný obytňák Marco Polo začíná na 1,53 miliónu. Ale s "plnotučným" motorem o výkonu 120 kW.

Třetí nevýhoda toyoty s tím související je šíře nabídky. Zatímco volkswagen a mercedes nabízejí nepřeberné množství variant, ze kterých si vybere opravdu každý, ceník crosscampu je zásadně chudší.

Design

Mercedes vítězí na plné čáře. Jeho karoserie má elegantní, z některého pohledu až futuristické tvary. Ani Toyota se nemá za co stydět, byť je třeba zmínit, že její základ je derivát dodávky, která nosí i znáčky Citroënu, Opelu a Peugeotu, takže nic originálního a ani nic moc "made by Toyota". Volkswagen je na můj vkus i po modernizaci strašlivě chladný a nezajímavý.
Reklama

Pohonné jednotky a jízda

Mercedes nabízí u čistokrevného obyt%náku Marco Polo tři agregáty s výkony od 163 do 190 koní. Ve spojení s automatickou převodovkou je jízda doslova sametová. Nabízen je i pohon všech kol 4MATIC. Spotřeba se pohybuje na přijatelné hodnotě, odchylující se od udávané o nějakých 15 %.

California pokryje výkonové spektrum od 110 po 199 koní a také ona je schopna nabídnout i pohon všech kol. Dlouhodobě mi u VW vadí chování automatické převodovky DSG, kdy při potřebě dynamičtějšího rozjezdu na křižovatce musí řidič počítat s výraznou prodlevou od sešlápnutí plynového pedálu, po rozjetí se auta.

Toyota CrossCamp byla vybavena manuální převodovkou. Bohužel, ani Toyotu Proace, na jejímž základu je postavená, jsem neměl možnost řídit s automatem, tak nechci spekulovat o jejích kvalitách. Manuální převodovka byla dobře odstupňovaná, jen nevím co se to dělo s nohama, ale dost často mi při rozjezdech chcípal motor.
Jízdním projevem bych na první místo řadil Mercedes, o druhou příčku bych podělil VW a Toyotu.
Reklama

Přestavba, vestavba, zástavba :-)

Kvalita vestaveb je u všech modelů řemeslně na vysoké úrovni. Po jakém modelu sáhnout je těžké radit. Na první pohled by si člověk řekl, že všechny tři modely navrhl jeden designér. Ono se ale na malém prostoru nedá mnoho vymýšlet.

Mercedes a VW maji jedny boční posuvné dveře, zatím co Toyota dvoje. To nabízí zajímavé řešení. Při větší párty a hezkém počasí lze vyjmout celý kuchyňský box (dřez, vařič, zasobník plynu a vody a šuplíky s náčiním). Navíc se dá přes týden auto využívat jako obyčejná dodávka a před víkendem se z něj za chvíli stane obytňák. To mě přijde docela nápadité a praktické.

VW a Mercedes nabídnou větší chladničku. Toyota dohání objem druhým chladícím boxem umístěným mezi předními sedadly. Na jednu stranu fajn, ale box musíte pokaždé vyjmout, když chcete otočit přední sedačky k zadním a vytvořit příjemné posezení. Toyota se také musí spokojit s menším objemem čisté a odpadní vody. Deset litrů opravdu není mnoho.

Porovnání technických dat

Mercedes Toyota VW
Délka (mm) 5140 4950 4904
Výška (mm) 1980 1990 2030
Šířka (mm) 1928 1920 1904
Rozvor (mm) 3200 2925 3000
Míst na spaní 4 4 4
Spodní lůžko (mm) 2030x1130 1990x1140 2000x1140
Horní lůžko (mm) 2050x1130 2000x1200 2000x1200
Objem chladničky 40 l x 42 l
Objem zásobníku vody 38 l 10 l 42 l
Objem odpadní vody 40 l 10 l 42 l
Zdroj: Automobilky a Hymer
Reklama

Diskuze

Václav - 22.05.2020 23:51:16
Máme na ježdění po Evropě Berlingo a je to úžasné, i když sparťanské. Spaní super, vynikající, vaříme venku, vždyť je jaro, léto, podzim, a tak není nutné mít vestavbu. Holt tramp se nezapře. Vřele doporučuji...
Daniel Stránský - 21.05.2020 19:32:30
Výrobců takových vestavěné je mnohem více a třeba takova https://cz.adria-mobil.com/vestavby/active mě přijde poměr cena výkon úplně super,navíc kvalita tradičního výrobce Adria si myslím bude výborná, alespoň,co jsem viděl na vlastní oči.

Škoda Scala G-TEC na plyn je mi sympatičtější než protlačovaná elektřina. Dojezd má ale také malý

Auta na stlačený zemní plyn (CNG) opakovaně vyhrávají testy o nejeekologičtější pohon
11.12.2020 15:06
|
2

Nejmenší z rodu stuttgartských SUV je šikovným vykonavatelem mnoha denních úkolů

Mercedes svými esúvéčky doslova zahltil trh. Nejskromnější v řadě je kompaktní model GLA
30.11.2020 10:16
|
3
Reklama

Testovali jsme Škodu Superb z roku 1939. Při každém výjezdu se pojišťuje na astronomickou částku

Limuzína z první poloviny minulého století strčí v některých ohledech současného Superba do kapsy
25.11.2020 10:44
|
11

Španělé na svět přivedli auto plné emocí. Cupra Formentor bojuje proti ekošílenství

Nové SUV není jen přiostřený seat. Vyniká hlavně designem a vyladěnou technikou.
11.11.2020 13:00
|
7
Reklama
Autosalon TV