Reklama
Bonusy k TV pořadu

U legendárního Subaru Impreza WRX STI neplatí, že čím starší, tím levnější. Levně se sehnat nedá

Udržovaný exemplář z první generace může stát stejně jako nejnovější generace čtvrtá
Zdroj: Subaru

Legendární Subaru WRX STI poprvé spatřilo světlo světa v roce 1994 v Japonsku, kde si ihned zasloužilo velkou pozornost. "Estéíčko" získalo popularitu díky blízké vazbě k rallye, odkud také bralo veškerou inspiraci. Dá se tvrdit, že modely s označením WRX STI jsou v podstatě rallyové speciály přizpůsobené na obyčejné silnice.

Od roku 1994 vznikly čtyři generace Subaru (Impreza) WRX STI. Bohužel v roce 2018 bylo oznámeno, že sportovně střižené modely s tímto legendárním označením se už do Evropy dovážet nebudou. Takže kdo si v dnešní době chce STI koupit, musí se vydat do bazarů.

1. generace (1994 až 2000)

První Impreza WRX STI je dnes tou nejžádanější a nejvzácnější. Oproti klasické verzi WRX mělo vrcholné STI silnější dvoulitrový přeplňovaný motor o výkonu 271 koní a také elektromechanickou uzávěrku diferenciálu. Od roku 1994 se vyrobilo mnoho verzí tohoto nadupaného Subaru. Tou nejzajímavější je třídveřová Impreza 22B, která dostala ještě výkonnější 2,2 litrový agregát a byla omezena edicí čtyř set kusů.

První generace Subaru Impreza WRX STI se v bazarech objevuje poměrně málo a její cena se kus od kusu liší. Když je člověk trpělivý a dá si práci s hledáním, dokáže první STI pořídit pod 500 tisíc korun, ale musí počítat s tím, že průměrný nájezd bude okolo 150 až 220 tisíc kilometrů. Výhodou tohoto modelu je to, že jeho cena už výrazně klesat nebude. Navíc se při dobré péči jedná o velmi spolehlivé auto. 

2. generace (2000-2007)

Druhá generace Subaru Impreza WRX STI přišla na trh v roce 2000 a využívala modifikovanou platformu svého předchůdce. Po stránce designu se nejednalo zrovna o nejkrásnější vůz, kvůli kulatým předním světlům se mu přezdívalo "Bug eye" neboli Broučí oko. Vrcholné provedení dostalo šestistupňovou převodovku, která nahradila kritizovaný pětistupňový manuál. Co ovšem nepotěšilo, byla hmotnost, která mezigeneračně narostla o 200 kg. 

První facelift z roku 2003 se snažil vylepšit hodně diskutovaný vzhled přední části vozu. Motor o výkonu 195 kW pak zůstal stejný. Více odlišností přinesla až druhá modernizace v roce 2005, která opět změnila design, ale i techniku. Předchozí dvoulitr nahradil motor o objemu 2,5 litru, který měl výkon 206 kW.

Na bazarech se druhá generace Subaru WRX STI prodává v poměrně malém počtu s průměrnou cenovkou od 400 do 650 tisíc korun. Průměrný nájezd činí okolo 100 až 150 000 kilometrů. Opět se jedná o velmi spolehlivý vůz, u kterého je pouze důležitá základní péče v podobě výměny kapalin a filtrů. Jediným strašákem jsou u Imprezy WRX STI z roku 2000 až 2007 rozvody, které mohou po nějaké době přestat stoprocentně fungovat. Jelikož jsou modely WRX STI častým terčem nadšenců do tuningu, musí si kupující dávat pozor i na to, jestli není daný exemplář nějakým nezákonným způsobem upraven, aby následně neměl problém na STK.   
Reklama

3. generace (2007-2014)

Třetí generace Subaru Impreza WRX STI neprošla pouze evolucí, ale doslova revolucí, jelikož japonský výrobce vsadil na klasické pětidveřové provedení hatchback. O pohon se staral 2,5 litrový motor boxer s výkonem 221 kW, což z tohoto STI dělalo nejsilnější Subaru s tímto označením v historii. Fanoušci však s hatchbackem nebyli spokojení. Proto se Japonci v roce 2011 vrátili k sedanu, který se opět stal hitem. 

Třetí Subaru WRX STI bylo oblíbené díky moderní technice. Mělo například stálý pohon všech kol se třemi diferenciály (vpředu planetový, vzadu Torsen a elektronicky řízený mezinápravový s označením DCCD s několika režimy). Nechyběl ani systém aktivního rozdělování točivého momentu. 

Na trhu s ojetinami třetí generaci Subaru WRX STI seženete poměrně snadno a oproti starším modelům poměrně levně. Ceny se pohybují už od 330 do 600 tisíc korun. Nájezdy se samozřejmě kus od kusu liší, ale průměrně jsou od 80 do 150 tisíc kilometrů. Podobně jako předchozí generace, se i tato pyšní slušnou spolehlivostí a také jí stačí jen základní údržba. 

Zajímavé je, že v bazarech se mnohem více vyskytují vozy s karoserií sedan, tudíž ty oblíbenější a hezčí. 

4. generace (současná)

Čtvrtá a zatím poslední generace Subaru WRX STI (už se neoznačuje jako Impreza) se na trh dostala v roce 2014. Stejně jako předchozí WRX STI má pod kapotou 2,5 litrový motor boxer s výkonem 300 koní, šestistupňovou manuální převodovku a také skvělé sportovní komponenty. Nechybí nastavení diferenciálu DCCD, samosvorný diferenciál ani stálý pohon všech čtyř kol. Po stránce designu se od minulé generace poměrně liší. Nejnovější STI dostalo agresivnější masku chladiče a moderní LED světlomety. Na rozdíl od modelu z roku 2007 se nenabízí ve variantě hatchback, ale pouze jako pětidveřový sedan.  

V bazarech se zatím moc ojetých Subaru WRX STI čtvrté generace nenachází, ale naopak se dá bez problému sehnat nový vůz, který nemá najeto ani 5 tisíc kilometrů. Ceny se na trhu pohybují od 650 tisíc do 1,1 milionu korun. Samozřejmě záleží, o jak staré auto se jedná a zda má vůbec něco odježděno.   
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvě různé kamery a dva displeje. Tak řeší inovované Subaru Impreza přehled řidiče okolo vozu

Modernizovaná verze přišla o displej ve zpětném zrcátku. Nové řešení usnadňuje parkování do řady
15.12.2020 17:23
|
0
Reklama

Poslední výkřik Subaru BRZ: Nejzábavnější auto na evropském trhu končí ve velkém stylu

Otestovali jsme sportovní kupé v limitované edici Final Edition, která přináší ještě více zábavy
15.11.2020 20:00
|
4

Subaru Forester, XV a Outback v terénu fungují skoro jako offroad. Zvládlo by tohle vaše SUV?

V areálu Adventure Land jsme na vlastní kůži otestovali schopnosti dvou SUV a terénního kombi
20.09.2020 18:59
|
0

Vyzkoušeli jsme nejprodávanější auto v Evropě. Po modernizaci je ještě lepší, a to i s baterkami

Otestovali jsme omlazený Peugeot e-208 s nejvýkonnějším elektrickým motorem
24.07.2024 11:09
|
0

Natankovali jsme na největší benzince světa. Má 106 stojanů a palivo tam stojí polovinu

Na Floridě jsme navštívili pobočku Buc-ee’s. Spíš než čerpací stanici připomíná obchodní centrum
21.07.2024 09:37
|
3
Reklama

Poprvé za volantem MG Cyberster: Není to ryzí sportovní vůz, ale pohodlný roadster na výlety

V rámci Festivalu rychlosti v Goodwoodu jsem si vyzkoušel první elektrický kabriolet na světě
18.07.2024 08:36
|
0

V Goodwoodu se představilo nové MG HS. Má velký kufr a benzinový i plug-in hybridní motor

Na Festivalu rychlosti jsem si prohlédli novou generaci čínského SUV. Je prostornější a líbivější
12.07.2024 14:01
|
0
Reklama
Autosalon TV