Reklama
Auto profi

Subaru Forester, XV a Outback v terénu fungují skoro jako offroad. Zvládlo by tohle vaše SUV?

V areálu Adventure Land jsme na vlastní kůži otestovali schopnosti dvou SUV a terénního kombi
Zdroj: Robin Běhal

V poslední době se segment SUV stal naprostým hitem, a naopak po klasických off-roadech štěkne jen sem tam nějaký osamělý terénní pes. Většina SUV se tváří jako terénu schopná, při opuštění asfaltové silnice se však často cítí jako ryba na suchu. Samozřejmě tomu není tak vždycky. Naštěstí jsou mezi SUV modely, které nevyměkly a místo podpatků nosí kanady. 

Právě Subaru nabízí krom silničních vozů i terénní, které se tak jen netváří díky stylovému oplastování karoserie, ale opravdu něco zvládnou. A tím něco myslíme hodně moc. Měli jsme možnost vyzkoušet si to na vlastní kůži v areálu Adventure Land, kde jsme absolvovali blátivé rande s modely XV, Outback a Forester. 

Modely XV a Forester používají e-Boxer

Nová pohonná jednotka Subaru e-Boxer spojuje dvoulitrový benzínový agregát a elektromotor integrovaný v upravené automatické převodovce Lineartronic. Vždy spolupracuje s pohonem všech čtyř kol. V praxi auto funguje jako jakýsi hybrid mezi klasickým hybridem a mild-hybridem. Při rozjezdech se téměř vždy zapojuje benzinový motor, ale elektřina autu pomůže lépe akcelerovat a přitom spotřebovat méně paliva.

Forester za to v terénu umí vzít

Začneme s vlajkovou lodí Subaru - Foresterem. Jedná se o velké SUV, od kterého se offroad schopnosti očekávají, přeci jen je ze všech modelů značky do terénu nejvybavenější. Žádná z nástrah na testovací trati mu nedělala vrásky na čele krom prudkých sjezdů, kde si na konci kopce občas drbnul nárazníkem o zem. Avšak pokud byl řidič opatrný a snažil se, dokázal se i tomu vyvarovat. 
Reklama

Kříženec mezi kombi a offroadem

Překvapením pro nás byly terénní schopnosti Subaru Outback, které se na první pohled může zdát jako obyčejný oplastovaný kombík, který si bojí zamazat kola. Naštěstí tomu tak není a spousta myslivců a lesníků s námi bude souhlasit v tom, že Outback je jedním z nejterénnějších kombíků. Sám nás o tom přesvědčil v Adventure Landu, kde si vedl podobně dobře, jako jeho brácha Forester. 

Jediným, s čím Outback zápasí, je jeho délka, kvůli které má menší nájezdové úhly a zmiňované škrtání nárazníkem při sjíždění kopců je tu ještě výraznější. 

Klobouk dolů, XV jsme podcenili

Nejvíce nás šokoval model Subaru XV, které se tváří jako nenápadný rodinný kříženec SUV a hatchbacku do města s trošku vyšší světlou výškou. Ale co předvedl v terénu, byl dech beroucí. Jak ladně dokázalo XV projíždět velké díry, hluboký písek a s lehkostí zdolávat strmé kopce. Díky své kompaktnosti je proti větším sourozencům hbitější a má nejlepší nájezdové úhly. 

Subaru XV má minimum přímých konkurentů. Nejblíže jsou mu stavbou karoserie prémiový Mercedes-Benz GLA a Kia XCeed. Ta sice nemá pohon všech kol, ale disponuje plug-in hybridním pohonem. A právě ten jsme porovnali s mild-hybridním Subaru XV s pohonem všech kol za podobnou cenu - podívejte se ZDE.

Když zážitky z akce shrneme, modely Subaru nás v terénu pozitivně překvapily. Možná se to z fotek nezdá, ale trasa, kterou auta musela zdolávat, byla opravdu náročná a většina SUV by ji nezvládla. Naše srdce si nejvíce získalo Subaru XV, které svou hravostí může být až návykové.  
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Subaru XV e-boxer: ideálně elektrifikovaný Japonec, o kterého mám strach, že ho Evropa vyštípe

Hybridní pohon si automobilka vyvinula sama. Líbí se mi, že jeho základ tvoří dvoulitrový čtyřválec
26.06.2020 12:05
|
0
Reklama

Hybridní Subaru XV, nebo naftová Škoda Karoq. Cena obou aut ve srovnatelné verzi je téměř totožná

Za podobnou cenu nabízí škodovka lepší dynamiku a spotřebu, subaru více výbavy a zábavnější jízdu
25.06.2020 12:19
|
2

Tento hybrid vyplazuje jazyk na ostatní hybrouše. Na rozdíl od nich si řidič Subaru XV e-Boxer užívá

Hybrid může na mnohé působit jako strašák. Ne tak v případě Subaru, které na to šlo chytře.
13.05.2020 08:14
|
0

Minikaravany se staly hitem poslední doby. Vybrali jsme tři nejzajímavější modely

Prohlédněte si přehled kompaktních karavanů, které nabídnou dobré zpracování za rozumné peníze
03.12.2021 16:21
|
1

Nezletilí by mohli do školy jezdit traktorem. Stačí, aby se vyhnuli některým typům komunikací

Kde může jezdit s vozidlem homologovaným jako traktor a co všechno k řízení potřebuje?
01.12.2021 16:38
|
1
Reklama

Rapidní zdražování se týká i elektromobilů. Některé automobilky navýšily ceny o desítky tisíc korun

Nedostatek čipů, materiálů a inflace se odrazily i na cenách elektrických aut
01.12.2021 15:01
|
2

Honda má pro rok 2022 řadu motorkářských novinek. Největším lákadlem je vylepšený Fireblade

Podívejte se na kompletní přehled motocyklů Honda, kterých se dočkáme začátkem příštího roku
27.11.2021 18:45
|
2
Reklama
Autosalon TV