Reklama
Bonusy k TV pořadu

Norsko jako ráj elektromobilů? V Oslu možná, na zamrzlém severu ale ještě dlouho ne

Novinové titulky o norské expanzi elektromobilů určitě četl každý. Realita je ale úplně jiná
Zdroj: Carwow

Když se pohybujete na severu Norska, první, co vám řeknou místní, je, že tady někoho z Osla dlouho neviděli. Lidé z hlavního norského města sem nepřijeli ani za Covidu. Nestalo se tady to co u nás, že Češi objevovali Českou republiku.

Možná proto překvapí skladba vozového parku. Elektromobily v zimě jsem tady viděl zhruba tak často jako v České republice, tedy sporadicky. Nabubřelou Teslu měl většinou zaparkovanou starosta před místní radnicí. Sem tam se na silnici mihnul elektrický Hyundai, Škodovka nebo obstarožní BMW i3. Rozhodně nešlo o žádnou elektrickou záplavu, a není divu.

Nic pro auta na baterky

Hustota nabíjecích stanic na severu nebyla bůhví jaká. Teploty dramaticky pod nulou a nevyzpytatelná dopravní situace, kdy se silnice díky počasí nečekaně uzavírají, elektromobilu taky nenahrává.

Poměrně často tady byly k vidění velké americké pick-upy, a když jste šli nakupovat, tak před obchodním domem stála desítka klasických benzinových nebo naftových aut s nastartovaným motorem. Bez řidiče a posádky, protože ta nakupovala a určitě se jim nechtělo vracet zpátky do promrzlého automobilu. A tak ho nechali nastartovaný, dělá se to tady naprosto běžně. Kam se poděla ona příslovečná norská neutrální uhlíková stopa?

Na severu Norska si člověk všimne další zajímavé věci. A sice poměrně početné flotily sněžných skútrů. Některé jezdí pro práci, ale většina z nich pro zábavu. Nepředpokládám, že by plnily dramatické emisní normy EU6 s patřičnými přívlastky.

Rovněž ranní procházka norskými přístavy nezavání jarními květinami, ale spalinami linoucími se ze stovek l různě velkých lodí, které bez jakýchkoliv restrikcí vypouští do planetárního klimatu pěkný hnusy.

Snažil jsem se najít, kolik lodí je v Norsku registrovaných, a našel jsem pouze jednu statistiku. Ta mluví o čísle 16 - 20 000. Šlo ovšem o lodě nad 12 m délky. Další tisíce lodí, malých rybářský bárek, osobních člunů statistika nezahrnuje.

Pokud tedy někdo hlásá do světa, jak zachraňuje planetu a snaží se být uhlíkové neutrální, já bych mu do té neutrality započítal i ony sněžné skútry a lodě, a hned by bylo nad slunce jasnější, že by se elektrických aut v Norsku muselo prodat dvojnásobné množství, aby se jejich emise vyrovnaly.

Vše pro záchranu planety

Důležité je taky vědět, že elektřina v Norsku je extrémně levná a to i teď po celosvětovém zdražení. Aktuálně ji Norové mají výrazně levnější než my, a stát jim na ni ještě přispívá.

Ono se o té elektromobilitě moc hezky mluví a je to určitě moc zajímavý politický klacek. Každá evropská země ale díky svému energetickému mixu stojí na startovní čáře elektromobility v jiné pozici. Dá se to přirovnat k tomu, jako kdyby při sprintu na 100 m vedle sebe stál špičkový atlet, kluk z Moravy, co má rád pivo, silná padesátiletá žena, maminka s kočárkem a vedle ní vozíčkář. Přičemž politický klacek Evropské Unie po všech chce, aby se stali v co nejbližší době atletem.

Garantuju vám, že ani Norsko nebude stoprocentně prodávat elektromobily. A to ani v roce 2025, ani v roce 2050. Vzhledem k jeho severským oblastem bude udělovat výjimky, protože lidé někde za polárním kruhem elektromobil k běžnému životu, ani v tak ekologicky orientované zemi jako je Norsko, nechtějí. Oni by si ho vlastně nekoupili ani mnozí lidé v Oslu, kdyby se elektromobily musely prosadit tržně a neměly protekční výhodu dotací.

Ale znáte to, pro záchranu planety udělá politický klacek všechno...
Reklama

Diskuze

Pavel - 20.03.2022 14:46:38
Měj jsem spoustu spalovacích aut a teď už několikátý elektromobil. Už nikdy bych si ropamobil nekoupil. Obzvláště do chladných oblastí, kde je problém spalovák už jen nastartovat. Zmrzlý elektrolit v baterce, ztuhlý olej atd.Zhasnout motor=riziko uvíznutí
František Bartoš - 18.03.2022 04:34:37
Ano, Pepa má pravdu. Jezdil jsem do Norska 10 let. Opravdu v Oslu a okolí, je elektromobilů mraky, ale za Polárním kruhem, už ne. Tam opravdu jezdí, ty ameriky s 8mi válci a auta, se tam při zastávkách, nebo pauzách, nevypinají.

Mercedes zahájil prodej elektrického modelu EQE. Jeho zadní náprava umí nečekané věci

Ti, pro které je luxusní model EQS příliš velký a drahý, zaplatí za jeho zmenšeninu necelé 2 miliony
16.03.2022 11:12
|
0
Reklama

Volkswagen přechází na novou éru elektrických MPV a dodávek. Představil ID. Buzz a ID. Buzz Cargo

Vzhled revolučního vozu měl na starosti bývalý šéfdesignér značky Škoda
11.03.2022 10:45
|
1

Pomohou Ukrajině elektromobily? Někteří provozovatelé už nabízí i dobíjení zdarma

V Polsku, na Slovensku a v Maďarsku je teď možné na některých stanicích využít bezplatné dobíjení
05.03.2022 18:43
|
4

Jak fotr autem pronásledoval Harryho Pottera a nakonec se málem srazili u mostu

Skotská jezera, krajina a hlavně stará železnice se staly pro filmaře série Harry Potter domovem
13.09.2023 20:45
|
0

Skandál u jezera Loch Ness a naštvaní golfisté. Fotr na tripu to tentokrát fakt přehnal

Neocenitelné rady pro každého kempaře a turistu, jak se nenápadně a levně pohybovat ve Skotsku
06.09.2023 16:03
|
3
Reklama

Nebrat karty je nesmysl. Tady je přijímají i pouliční umělci, hlásí Pepa z Britských ostrovů

Fotr na tripu se z cesty po Velké Británii a Irsku diví tomu, že Češi tak lpí na hotovosti
01.09.2023 16:09
|
3

Fotr na Tripu: "Chčije a chčije!" Podle mě musel být děda Komárek autem někdy ve Skotsku

U nás vedro 35 a mouchy padají v letu. Ve Skotsku, ve stejný čas, potřebuješ svetr a tři pláštěnky
30.08.2023 16:45
|
0
Reklama
Autosalon TV