Reklama
Bonusy k TV pořadu

Nejlevnější nejsou nejprodávanější. Prodeji plug-in hybridů dominují škodovky a luxusní auta

Cena kříženců elektromobilů a klasických aut začíná na 730 000 Kč. Letos se jich v ČR prodalo 1616

Škoda Octavia iV - od 835 900 korun a 99 prodaných kusů

Zdroj: Škoda Auto

Škoda Octavia iV se jako jediná umístila v obou kategoriích. Díky ceně od 835 900 korun jde aktuálně o pátý nejdostupnější plug-in hybrid na českém trhu. Zároveň se jí v provedení plug-in hybrid zatím na českém trhu prodalo 99 kusů, což z ní dělá druhý nejprodávanější vůz této kategorie. A to se zatím prodává pouze několik měsíců.

Zákazníci mají na výběr ze dvou variant. Obě kombinují benzinový turbomotor 1.4 TSI s elektromotorem. Slabší Octavia iV disponuje maximálním výkonem 150 kW a nabízí se od druhé výbavy Ambition. Silnější a designově odlišená Octavia RS iV se sportovní vizáží vyvine až 180 kW a její cena začíná na 939 900 korunách. Dojezd na jedno nabití čistě na elektřinu činí u obou verzí přibližně 60 km, lze uhánět až 140 km/h.

I když RS iV rozhodně není sportovním vozem, klonili bychom se spíše pro ni, protože její design i výbava stojí za to a cenový rozdíl není zásadní.

Na výběr je u obou verzí z obou typů karoserie - liftback i kombi.

Seat Leon 1.4 TSI e-HYBRID DSG - od 832 900 korun

Zdroj: Seat

Seat to má u nového Leonu pochopitelně podobné jako Škoda Octavia. S cenou ale začíná o něco níže - na 832 900 korunách ve spojení s třetí výbavou Xcellence. Jde o variantu s maximálním výkonem 150 kW. 

Silnější varianta je určená pro novou značku Cupra. Cupra Leon s výkonem až 180 kW pro změnu startuje s cenou mnohem výš než Octavia RS iV - na 1 054 900 korunách.

Dojezd čistě na elektřinu na jedno nabití je podobný jako u Škody Octavia - přibližně šedesát kilometrů.

Prodej těchto vozů teprve začíná, takže se zatím v období do listopadu neobjevily v prodejních statistikách.

Hyundai Ioniq plug-in hybrid - od 799 990 korun

Zdroj: Ondřej Běhal

Třetí nejdostupnější plug-in hybrid na českém trhu nabízí karoserii pětidveřový liftback a jde o vůz nižší střední třídy a tedy konkurenci Škody Octavia. Baterie s kapacitou 8,9 kWh umožňuje dle výrobce v laboratorním cyklu NEDC dojezd až 63 čistě elektrických kilometrů. Celkový výkon soustavy je 104 kW. Hyundai Ioniq se chlubí vynikající aerodynamikou.

Celkem se zatím na českém trhu prodalo 22 těchto automobilů.

Renault Mégane Grandtour E-Tech - od 750 tisíc korun

Zdroj: Renault

Renault osadil plug-in hybridní technologií kombík nižší střední třídy a tím pádem vytvořil přímou konkurenci Škodě Octavia Combi iV. Podrobné porovnání těchto dvou vozů si prohlédněte ZDE.

Zajímavé je i porovnání jízdní. Octavia díky kombinaci turbomotoru s elektřinou působí mnohem dynamičtěji a výbušněji. Zrychlení Méganu, zejména z místa, také není špatné, ale zejména ve středních otáčkách působí mnohem mdlejším dojmem.

Podvozek Renaultu Mégane Grandtour E-Tech si zaslouží ocenění za příkladný komfort na nerovnostech, a to i se sportovním rozměrem pneumatik 225/40 R18. Na krátké testovací trase jsme se nedostali k tomu, abychom podvozek vyzkoušeli při dynamičtější jízdě, takže jsme ani nemohli jeho případnou nedotáčivost porovnat s plug-in hybridní octavií, u které jsme si na ni stěžovali.

Jezdili jsme po okreskách a vesnicích podle předpisů, ale chvílemi s výraznější akcelerací, a dosáhli jsme průměrné spotřeby kolem deseti kilowatthodin na sto kilometrů a 2,4 l benzinu na 100 km.

Základní objem zavazadlového prostoru se u kombíku zhoršil ze 449 na 389 dm3. Proporčně tedy nejde o tak dramatický pokles jako u Octavie, která má ale v absolutních číslech pořád navrch (490 l).

Akumulátor o kapacitě 9,8 kWh umožňuje na jedno dobití 50 km na elektřinu podle přísnější normy WLTP a až 65 km v městském režimu. Maximální rychlost na elektřinu činí 135 km/h.

Prodej začal teprve na podzim, takže ve statistikách registrací jsou zatím jen čtyři kusy.

Renault Captur E-Tech - od 730 000 korun

Zdroj: Renault

Renault Captur E-Tech je aktuálně nejlevnějším plug-in hybridem prodávaným na českém trhu. Navíc nemá na českém trhu přímou konkurenci, protože ostatní elektrifikovaná malá SUV jsou pouze mild hybridy (např. Suzuki Vitara), full hybridy (Hyundai Kona, Toyota C-HR) nebo elektromobily (Peugeot e-2008).

Při krátké testovací jízdě jsme zkoušeli přepínat mezi jednotlivými módy pohonu. Jeli jsme čistě na elektřinu, v hybridním módu i v módu, kdy spalovací motor dobíjí baterii. Na rozdíl od konkurenčních plug-in hybridů to ale ty od Renaultu umí jen na čtyřicet procent.

Nejvíce nás nadchnul jízdní komfort, jemuž pomáhaly balónové pneumatiky 215/60 R17. Jezdili jsme po okreskách a vesnicích podle předpisů, ale chvílemi se výraznější akcelerací, a dosáhli jsme průměrné spotřeby kolem čtyř kilowatthodin na sto kilometrů a 3,7 l benzinu na 100 km.

Uložení baterií značně zmenšuje základní objem kufru z 388 na 265 litrů, ale zůstala šikovná funkcionalita v podobě možnosti posuvu zadních sedadel.

Spalovací motor je benzinová atmosférická šestnáctistovka upravená z dříve hojně používaných a oblíbených motorů 1.6 SCe. Jeho doménou jsou zejména vysoké rychlosti. Jakmile jede auto více než 150 km/h, pracuje výhradně spalovací motor. Naopak při rozjezdech se elektrifikované renaulty vždy rozjíždějí výhradně na elektřinu. Ve většině případů se ale oba motory doplňují a podporují. Spalovací pohonná jednotka může nejen pohánět kola, ale také vyrábět elektřinu do baterií.

Baterie má stejnou kapacitu 9,8 kWh jako u Méganu Grandtour E.Tech, shodný je i dojezd 50 km čistě na elektřinu. Plug-in hybridních capturů se v Česku zatím prodalo devět, jeden z nich si vzal Autosalon.tv na dlouhodobý test. 

BMW X5 45e - 61 prodaných kusů

Zdroj: BMW

Zaplatit lehce přes dva milióny korun za plug-in hybrid kombinující benzinový šestiválec a elektromobil s výkonem až 290 kW, nebo přibližně stejnou sumu za X5 s naftovým šestiválcem o výkonu pouze 250 kW? Už se nedivíme, že třetím nejprodávanějším plug-in hybridem na českém trhu je právě BMW X5 xDrive45e, tedy velké luxusní SUV.

Na poměry plug-in hybridů disponuje obřím akumulátorem s využitelnou kapacitou téměř 21 kWh, který umožňuje dojezd na elektřinu minimálně 67 km podle přísnější normy WLTP. 

Škoda Superb iV - 695 prodaných kusů

Zdroj: Škoda Auto

Škoda Superb je s drtivým náskokem nejprodávanějším plug-in hybridem na českém trhu v letošním roce. Od ledna do listopadu se jich v registracích objevilo 695 kusů, což dělá skoro poloviční podíl.

Proč je kříženec benzinového (1.4 TSI) a elektrického Superbu s maximálním výkonem 160 kW tak populární? Proto, že je ve srovnatelné výbavě jen o padesát tisíc korun dražší než naftové 2.0 TDI s výkonem 147 kW. Kompletní ceník modelu naleznete ZDE. Plug-in hybridní Superb se prodává od 952 900 korun. Samozřejmě je dostupný i s karoserií Combi.

Akumulátor o objemu 13 kWh umožňuje dojezd na elektřinu na jedno nabití přibližně 55 km podle přísnější normy WLTP. 
Reklama
Autosalon TV