Reklama
Bonusy k TV pořadu

Nejlevnější nejsou nejprodávanější. Prodeji plug-in hybridů dominují škodovky a luxusní auta

Cena kříženců elektromobilů a klasických aut začíná na 730 000 Kč. Letos se jich v ČR prodalo 1616
Zdroj: Ondřej Běhal

Plug-in hybridy představují přechod mezi auty se spalovacími motory a elektromobily. Ačkoli jde o kompromis, který v sobě obsahuje řadu nevýhod proti čistokrevným autům se spalovacími motory i proti čistokrevným elektromobilům, pro některé motoristy jde o zajímavou alternativu. Kupují si je zejména firmy a lidé, kteří potřebují bez omezení parkovat v Praze, protože většina plug-in hybridů splňuje podmínky pro udělení protekční EL značky. Připravili jsme přehled pěti aktuálně nejlevnějších a nejprodávanějších plug-in hybridů na českém trhu.

Kompromis, který není pro každého

Plug-in hybrid je vlastně elektromobil, ale s malou kapacitou baterií, která v průměru umožní ujetí přibližně padesáti kilometrů na jedno nabití. Dá se klasicky nabíjet ze sítě, většina z plug-in hybridů není uzpůsobena na nabíjení na rychlonabíječkách.

Plug-in hybrid zároveň obsahuje i klasický spalovací, většinou benzinový, ale například u Mercedesu i naftový motor. Když řidiči dojde elektřina, může klidně pokračovat i na fosilní palivo s tím, že funguje jako klasický hybrid, takže je schopen si vyrábět energii i pomocí rekuperace při brzdění. Plug-in hybridy si dokonce dokáží vyrábět elektřinu i pomocí spalovacího motoru, což je ale neekonomické i neekologické.

Proti klasickým elektromobilům jsou plug-in hybridy kromě výše zmíněným nevýhodám ohledně (ne)rychlodobíjení a malému dojezdu na elektřinu také těžší, dražší, složitější na servis a nabízejí většinou méně prostoru pro cestující, nebo zavazadla. Podobné nevýhody bychom ale vypočítali i při porovnání s auty na klasická paliva, rozdíl v ceně a hmotnosti je tam většinou ještě výraznější než u elektromobilů. 

Plug-in hybridy nejsou dobrou volbou pro řidiče, kteří rádi jezdí sportovním stylem. Ideální je naopak defenzivní a předvídavý přístup k řízení a práce s energií.

Plug-in hybrid může být dobrou volbou pro řidiče, kteří denně ujedou právě kolem zmiňovaných padesáti kilometrů a mají možnost auto přes noc dobíjet u svého bydliště. Takovým lidem se může plug-in hybrid vyplatit finančně, a navíc nemusejí na rozdíl od majitelů elektromobilů jednou za čas při delší cestě třeba na dovolenou řešit dostupnost nabíječek.

Kdo ale plug-in hybrid používá téměř výhradně pouze na benzin a naftu, ten bude mít nejen vyšší náklady na provoz, ale zároveň více zatěžuje i planetu.

Vzhledem k cenové náročnosti technologie plug-in hybrid ji většinou využívají větší, dražší a luxusnější automobily, i když existují i výjimky.

Jste typem řidiče, kterému by se plug-in hybrid vyplatil, nebo ho ho zajímá? Po kliknutí na tlačítko PROHLÉDNOUT pod tímto textem naleznete pět aktuálně nejlevnějších plug-in hybridů na českém trhu a tři nejprodávanější. Tyto dvě množiny se prolínají pouze u jediného vozu.
Reklama

Diskuze

d@rkWolf - 16.12.2020 21:25:42
Co tahle rozdělit Autosalon na 2 části, první pro normální lidi a druhou pro elektrické idioty? Mě křápy s baterkama, co si kupujou manažeři, aby to nenabili ani 1x za celou životnost vozu jen proto, že na to dostanou dotace, vůbec nezajímají.
Pepa - 19.12.2020 21:28:20
To si určitě kupují ti uplakánci a protestující co tvrdí jak jim covid -19 znemožňuje udržet při životě svojí živnost. Chápu fára za 2 až 3 mega jsou zatím pro ně pase. A co obyčejný člověk chodící do fabriky nebo pracující u těch uplakánků nemá šanci!

Plug-in hybrid Mercedes-Benz B 250 e je příjemným společníkem. Jen občas se zbytečně nervuje

Praktické auto pro tisíc každodenních úkolů nestojí nesmysl a při správném zacházení hodně uspoří
09.12.2020 20:12
|
1
Reklama

Jeep Compass 4xe má na plug-in hybrid skvělé jízdní vlastnosti. Výkon 240 koní ale trochu maskuje

Stejné technologie zabalené v jiném balení. Porovnali jsme elektrifikované jeepy Compass a Renegade
18.11.2020 19:58
|
0

Test Volva XC40 T5 Recharge: Tohle je nejzábavnější plug-in hybridní SUV. Odrazuje vysoká cena

Nejvýkonnější varianta kompaktního SUV švédské značky se prodává od 1,227 miliónu korun
26.08.2020 12:35
|
0

Je lepší diesel, nebo hybrid? Srovnávací test dvou verzí nové Kie Sorento skončil překvapením

Hybrid nám připadal pohodlnější, dynamičtější a na některých měřených úsecích byl i úspornější
13.01.2021 19:58
|
19

Nejlevnější nová velká SUV stojí lehce přes půl miliónu korun. Zapomeňte ale na pohon všech kol

SUV pro větší rodiny, která hrabou všemi čtyřmi, lze mít od necelých sedmi set tisíc korun
13.01.2021 17:04
|
3
Reklama

Automobilka u Kolína už ode dneška patří pouze Toyotě. Od konce února pojede na tři směny

Už žádné TPCA. Továrna se nově jmenuje Toyota Motor Manufacturing Czech Republic
01.01.2021 11:28
|
2

Víte, jaký je sen majitele trabantu? Přečtěte si vtipy o východoněmeckém bakelitovém zázraku

Zjistíte, jak může populární vozítko upalovat i rychlostí 200 km/h
31.12.2020 17:53
|
17
Reklama
Autosalon TV