Reklama
Bonusy k TV pořadu

Když nafta přestane dávat smysl. Dva tisíce kilometrů s modernizovaným Volkswagenem Passat 2.0 TSI

Vymazlený manažerský auťák na dlouhé cesty s překvapivou lehkostí v zatáčkách. To je nový Pašík
Zdroj: Ondřej Běhal

Volkswagen Passat to v poslední době schytává ze všech stran. Jeho prodej v Evropě se letos propadl téměř o třetinu, když část jeho zákazníků přechází na SUV. Pozici nejprodávanějšího manažerského auta na kontinentu přenechal Mercedesu třídy C. Často se o něm píše, že je mnohem lepší si pořídit praktičtější a ve většině států levnější Škodu Superb. Vypadá to, že padly plány na novou továrnu v Turecku, kde se měla vyrábět nová generace právě s nástupcem Superbu...

Tohle všechno jako novinář vnímáte, jenže pak s čerstvě modernizovaným Passatem osmé generace ujedete dva tisíce dlouhou služební cestu a ptáte se, co je vlastně na tom autě špatně. A skoro celou dobu pochvalně pomlaskáváte. Kromě pohledu na cenovku konkrétního auta převyšující 1,2 miliónu korun jen těžko hledáte, co byste autu vytkli.
Reklama

Parádní komfort, LED Matrix s výhradami

Začalo to usazením do příplatkových komfortních kožených křesel, ze kterých ani po stovkách kilometrů nebolí záda. Pokračovalo zapnutím rádia s křišťálovým zvukem (také za příplatek), které pak už nechcete ztlumit. Parádním výhledem z auta do předoboku. Směrem vzad pomáhá i výborně řešená dioda příplatkového asistenta pro hlídání mrtvého úhlu. Po nastartování motor téměř neslyšíte a o dokonale odhlučněné kabině pak mluvíte do diktafonu ještě několikrát.

Ano, novinář může za jízdy mluvit do diktafonu aniž by se na dálnici musel obávat kolize, protože nový standardně montovaný pomocník Travel Assist funguje na dálnicích téměř jako autonomní řízení. I díky novému kapacitnímu volantu, jehož už se stačí dotýkat a není nutné dávat najevo vládu nad autem jeho mírnými pohyby. I když zrovna tahle funkce zase v našem případě až tak dobře nefungovala, protože mírně přidržovat věnec volantu zespodu nestačilo.

Pojďme navázat ještě na pár negativ, aby zejména ti, kdo mají pocit, že nadržujeme koncernu, neměli další munici. Zklamala nás příplatková LED Matrix světla, která mají umožnit mít ve tmě neustále zapnuté "dálkáče" a pouze vykrývat místa, kde se nacházejí jiná auta. Na osobáky to funguje celkem dobře, ale problikával nás každý druhý kamión. Kamenem úrazu jej vysoko umístěná kabina náklaďáků v porovnání se světly. Ty jsou na každém horizontu ukryté, takže senzory nemají žádný důvod dálková světla tlumit, ale řidič protijedoucího kamiónu v tu chvíli schytává ostrý LED paprsek do obličeje.

Stoprocentně nefungovalo ani rozpoznávání dopravních značek, zejména na rakouských dálnicích. A jelikož jsme měli prediktivní adaptivní tempomat nastavený tak, aby podle značek upravoval rychlost auta, dost často jsme jeli mnohem pomaleji, než bylo třeba.

Právě nový standardně montovaný prediktivní adaptivní tempomat také není ve všem super, i když má spoustu užitečných funkcí. Ve Švýcarsku jsme brzy museli vypnout funkci úpravy rychlosti podle poloměru zatáček. Přišlo nám, že byl příliš úzkostlivý a nebral v potaz skvělé jízdní vlastnosti auta. Většinu zatáček tak automatický režim projížděl poloviční rychlostí v porovnání s tím, když jsme jeli sami podle sebe.

Po dálnici mezi šesti a sedmi litry

Tím se dostáváme k jízdním vlastnostem, které si u testovaného auta z předním pohonem, benzinovým turbomotorem 2.0 TSI/140 kW a automatickou převodovkou zasloužily jedničku.

Znovu a znovu jsem žasl, jak lehkonohý je Volkswagen Passat do zatáček. I když spousta konkurentů na první pohled působí sportovnějším dojmem, málokterý z nich umožní tak zábavnou jízdu jako aktuální Passat. Částečně tomu samořejmě pomáhala příplatková devatenáctipalcová kola obutá do širokých sportovních pneumatik s nízkým profilem 235/45 R19. O to obdivuhodnější ale bylo vyladění podvozku jak na projíždění zatáček tak na komfort při přejíždění všech typů nerovností. Tady Passat mezi manažerskými auty jen těžko hledá konkurenci.

Asi největší překvapení nám ale připravila spotřeba benzinového motoru v kombinaci se sedmistupňovým automatem DSG na dálkových trasách. Od kolegy jsem auto v Praze přebíral s hrozivou průměrnou spotřebou 14 litrů na 100 kilometrů. V Brně po cestě po dálnici ale na ukazateli svítila cifra 6,5 l. Mimo obec se dokonce dalo jezdit kolem pěti litrů. Průměr po cestě do Švýcarska a zpět s většinou svižné dálniční jízdy se ustálil na 6,6 l benzinu za každých sto kilometrů. Opravdu má ještě cenu si připlácet za diesel? 

Dálniční sedmý rychlostí stupeň je velmi dlouhý. Při 90 km/h točí motor jen 1500 otáček, při 130 km/h stoupne hodnota jen na 2200 otáček. A když už jsme u řazení, tak se opět potvrdilo, že DSG zejména při popojíždění a změnách směru opravdu není nejvydařenější a nejplynulejší převodovka, ale tady fungovala asi nejlépe, co jsem zažil. Celkově mám pro tuto motorizaci skoro samou chválu. Není překoňovaná, ale poskytuje dostatek dynamiky, síly a pružnosti v drtivé většině situací.
Reklama
Reklama

Diskuze

VW PASSAT - 21.11.2019 22:29:11
Uvedená spotřeba 6,6 l/100 km bude asi trochu přiškrcená. Jezdím s Passatem v benzínu i naftě. Dlouhodobá spotřeba u nafty 5,1 l/100 km, benzín 8,3 l/100 km. Myslím, že rozdíl ve spotřebě dává odpověď na otázku, jestli má smysl " připlácet za naftu."
Tomnaub - 21.11.2019 22:59:38
Tak jestli za 8,3 s tímto motorem, tak to chce před jízdou vypnout ruční brzdu :-)

Volkswagen a Audi dále elektrizují a představují dva nové modely

Koncept VW ID. Space je prostorný elektrický kombík a Audi E-Tron Sportback má styl SUV-kupé
20.11.2019 11:25
|
0
Reklama

Sourozenec jako největší soupeř? Vyzkoušeli jsme prodlouženou verzi rodinného SUV Volkswagen Tiguan

Přímý konkurent Škody Kodiaq nabízí dvě délky karoserie. Komu vyhoví delší Tiguan Allspace?
23.10.2019 12:56
|
0
Reklama

Minutový test: Volkswagen Touareg s naftovým V8. Tohle jsou jeho plusy a minusy

Osmiválce vymírají, protože je ekologové nenávidí. Z tohoto kousku bude jednou rarita
30.09.2019 12:58
|
1

Testovali jsme modernizovaný Volkswagen Passat. Umí jezdit opravdu skoro sám

Nový volant už nemusíte při aktivaci "autopilota" držet, stačí se ho dotýkat
23.06.2019 22:15
|
1

Nový Kodiaq nabízí až 45 chytrých prvků pro posádku. Některé z nich ale využije málokdo

Medvěd může mít paket pro sladký spánek, tradiční deštníky a škrabku nebo rozličné možnosti dobíjení
15.09.2021 15:22
|
4

První test Toyoty Yaris Cross: Malé SUV s malou žízní. V reálném provozu jsme změřili spotřebu 4,2 l

Nejmenší SUV od Toyoty může sebrat zákazníky Kamiqu, Dusteru i dalším. Nabízí i pohon všech kol
13.09.2021 06:25
|
0
Reklama

Na Škodu dolehl nedostatek aut, na českém trhu výrazně ztrácí. Její místo zaplňují nečekané značky

Podíl Škody Auto na českém trhu klesl v srpnu pod 30 procent. Skvěle se daří Seatu či SsangYongu
06.09.2021 07:12
|
17

Český sen o dostupném novém rodinném autě se zhmotňuje v podobě nové Dacie Jogger. Až na motor

Novinka připomíná švýcarský nůž, kombinuje kombík, SUV a MPV. Nabídne i sedm míst pro dospělé
03.09.2021 11:12
|
5
Reklama
Autosalon TV