Nová auta

Testovali jsme modernizovaný Volkswagen Passat. Umí jezdit opravdu skoro sám

Nový volant už nemusíte při aktivaci "autopilota" držet, stačí se ho dotýkat
Zdroj: Autosalon

V okolí německého Frankfurtu jsme jako jedna z prvních redakcí v Česku poprvé testovali facelift osmé generace Volkswagenu Passat. Ze široké nabídky verzí jsme sáhli po kombíku Passat Variant v nové nejvyšší výbavě Elegance s nejsilnějším naftovým motorem 2.0 TDI/176 kW, pohonem všech kol 4Motion a sedmistupňovou automatickou převodovkou DSG.

První dojem? Komfort na druhou!

Nejsilnější dojem z prvních kilometrů za volantem lze vyjádřit jedním slovem: "komfort". Testovali jsme verzi s volitelným nastavením odpružení a v komfortním módu jsem si připadal jako na létajícím koberci. Ten posun proti předchozímu provedení je fakt cítit. Jednotlivé jízdní módy mají nyní větší možnost individualizace a větší rozsahy, takže ten komfortní je megakomfortní. A týká se to nejen kvality pérování, ale také odhlučnění kabiny. Motor uvnitř téměř není slyšet.

Jeho zátah naopak cítit je, zátah pohonné jednotky s maximálním výkonem 176 kW bych označil jako parádní. Naopak méně jsme byli spokojeni se spotřebou. Podle výrobce by měla být podle reálné metodiky WLTP necelých šest litrů, my jsme jezdili skoro za devět a to jsem nijak zvlášť nebláznil a auto zkoušel na všech typech komunikací. Chápu, že motor ještě nebyl úplně zajetý, ale stejně je to na naftový kombík žízeň veliká.

Další krůček k řízení bez řidiče

Druhá věc, která mě vedle komfortu zaujala, byl nový asistenční systém "Travel Assist". Základ sice tvoří tradiční spojení adaptivního tempomatu, u kterého si řidič nastaví nejen rychlost, ale i vzdálenost od nejbližšího vozidla, a systém udržování pruhů. Jenže poloautonomní jízda je tady posunutá o krok dál.

Když pustíte volant, auto vás sice tradičně asi po deseti vteřinách vyzve, abyste ho uchopili, ale už s ním nemusíte jemně hýbat jako dříve a jako u konkurentů. Stačí se ho jemně dotknout, aby mělo auto pocit, že ho máte pod kontrolou.

"Travel assist" navíc velmi dobře vidí například i žluté pruhy v omezení na dálnicích, a funguje až do rychlosti 210 km/h. Kromě toho umí upravovat rychlost nejen na základě podnětů z radaru a kamery, ale také podle navigačních dat. Takže zpomaluje v prudkých zatáčkách, v obcích nebo třeba na kruhových objezdech. Funguje to báječně, hlavně při dlouhých únavných cestách na dovolenou po dálnicích bych takový systém bral hned.

Koupíte ho v září

Samozřejmě jsem se soustředil i na jízdní vlastnosti. Testovaný passat i díky pohonu všech kol jezdil v zatáčkách jako po kolejích, a navíc mi nepřipadal nijak těžkopádný.

V kabině mne nejvíce zaujal inovovaný head-up displej, tedy destička, na kterou se promítají přímo do zorného pole řidiče důležité informace. Nově se k řidiči naklání v úhlu 45 stupňů, takže je výborně čitelný i v ostrém slunci.

Modernizovaný Volkswagen Passat osmé generace se začne v Česku prodávat v září. Do té doby se samozřejmě můžete podívat na podrobnější test z mezinárodních jízd v televizním Autosalonu, kde se o něm ode mne dozvíte spoustu dalších zajímavostí.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Volkswagen vyrobil 30 milionů Passatů

Volkswagen vyrobil v Emdenu Passat s pořadovým číslem 30 000 000. Třicetimiliontým vozem je Passat GTE Variant nejnovější generace se zdokonaleným externě nabíjitelným hybridním pohonem. Vůz bude v nadcházejících měsících sloužit jako novinářské testovací vozidlo na mezinárodních prezentacích.
07.04.2019 06:48
|
0

Volkswagen Passat Variant R-Line Edition bude v limitované sérii

V záplavě elektromobility se na autosalonu v Ženevě možná mohou trochu ztratit i „normální“ modely aut. Svou premiéru si tu také prožívá sportovní série Volkswagenu Passat Variant R-Line Edition.
07.03.2019 08:13
|
0

Volkswagen představí v Ženevě nový Passat

S debutem nového modelu Passat přichází na řadu také oslava výrobního rekordu, protože tento model překoná na jaře hranici 30 milionů vyrobených vozidel.
12.02.2019 15:05
|
0

Chata 2.8 V6. Tohle kdysi býval Volkswagen Passat!

Viděli jsme už hodně, ale dřevěná chata na čtyřech kolech, která je schopna uhánět i 160 km/h, nás doslova nadzvedla ze židlí. Takhle to dopadá, když má někdo bujnou fantazii a ocitá se ve Velké Británii, kde jsou velmi benevolentní úřady…
21.08.2017 12:16
|
0

Vyrazili jsme s Fordem Kuga do Alp. Je to tutovka, nebo se vyplatí počkat na nový?

Odcházející generace je nyní k mání za výhodnou cenu. Nová verze bude o 100 tisíc korun dražší
30.12.2019 12:16
|
2

Nové SUV Peugeot 2008 se přibližuje kombíkům. Rozměry i jízdními vlastnostmi

Mezi francouzskými vinicemi jsme testovali konkurenta Škody Kamiq. Boduje zejména stylem
28.11.2019 06:29
|
8

Nový Peugeot 208 uvnitř láká na efektní hologram nad přístrojovým štítem. Jezdí jako motokára

Jako první web v Česku jsme testovali druhou generaci francouzského bestselleru
29.09.2019 19:30
|
3
Autosalon TV