Reklama
Bonusy k TV pořadu

Porovnali jsme BMW X7 s dalšími obřími a luxusními SUV. Existují ještě mnohem opulentnější auta

Mercedes GLS, Ranger Rover, ale také Bentley Bentayga a Rolls-Royce Cullinan. Výběr pro náročné

BMW X7

Zdroj: Bart Běhal

Model BMW X7 přijel na trh začátkem roku 2019. Společně s řadou 7 se jedná o vlajkovou loď bavorské automobilky. Poselství mělo největší BMW jasné. Převýšit stávající model BMW X5 a posunout luxusní SUV na novou úroveň. To se povedlo. Pokud koukneme do tabulky prodejů od začátku roku 2019 po srpen 2020, zjistíme, že si německého mastodonta pořídilo 220 majitelů, což na takto drahý vůz není vůbec špatné číslo. Za Mercedesem-Benz GLS ale X7 stále zaostává. 

Je to skvělé auto, ale ty ledvinky...

V naší redakci se nová X7 objevila rovnou několikrát a vždy nás dokázala ohromit. Nejvíce nás dostal podvozek, který zvládal žehlit všechny druhy nerovností a tím zaručil dokonale komfortní a kultivovanou jízdu. Co se týče motorů, není co vytknout. Jak benzínové, tak naftové agregáty byly skoro bezchybné a spotřeba korespondovala s velikostí vozu.

Nejvíce se tak diskutuje design, konkrétně obří ledvinky na přední části vozu, které spousta zájemců o tento vůz nedokáže skousnout.
Reklama

Mercedes-Benz GLS

Zdroj: Mercedes-Benz

Mercedes-Benz GLS je jedním ze zakladatelů segmentu luxusních SUV a v Česku také tím nejprodávanějším (od roku 2019 se prodalo 360 vozů). SUV s trojcípou hvězdou ve znaku je spolu s třídou S vlajkovou lodí značky a v mnoha ohledech jsou si vozy velmi podobné. Dá se dokonce říci, že GLS je vlastně "eSko" do terénu.

Výkon vítězí!

Nejnovější třetí generace přišla na trh počátkem roku 2020 a přímo útočí na konkurenční BMW X7. Určit, které je lepší, není tak snadné, spíš nemožné. Mercedes GLS podobně jako BMW nabízí prvotřídní podvozek a dokonalý luxus na palubě.

Jediné, v čem rodák ze Stuttgartu svého soka válcuje, je výkon. Nadupaná verze Mercedes-AMG GLS 63 4Matic+ totiž dokáže nabídnou výkon až 450 kW. Což BMW X7  ani v nejvýkonnější specifikaci M50i nedokáže. Navíc má mercedes o 280 litrů vetší maximální zavazadlový prostor.
Reklama

Range Rover

Zdroj: Range Rover

Range Rover je jedním z nejznámějších a nejikoničtějších luxusních SUV. Poprvé spatřil světlo světa už v roku 1970 v Anglii. Svou bohatou historií a luxusem láká své zákazníky už přes padesát a stále má co nabídnout. I proto si ho v České republice od roku 2019 pořídilo přes 110 majitelů. 

Užitková limuzína, která v terénu dokáže divy

Na rozdíl od jiných SUVček, která se nachází na tomto seznamu, se Range Rover nezalekne ani náročnějšího terénu. Díky tomu je mnohem praktičtější a dá se říci i zábavnější. Na vlastní kůži jsme si v lomu Velká Amerika vyzkoušeli, co majestátní Angličan zdolá a je to až k neuvěření.

Kombinace schopného off-roadu a luxusní limuzíny dělá z Range Roveru skoro bezkonkurenční vůz. Jediný, kdo mu dokáže dýchat na paty je Mercedes-Benz GLS, který je podobně přepychový, ale v terénu britskému kolosu prostě nestačí. Navíc oproti konkurenci nabízí Range Rover mnohem větší škálu motorů, od naftových po benzínové, až po hybridní. 
Reklama

Bentley Bentayga

Zdroj: Bart Běhal

Bentley Bentayga se poprvé ukázala v roce 2015 a ihned si vydobyla titul nejrychlejšího SUV světa. Svou dominantní pozici na trhu neutvrdila pouze výkonem, ale i přepychovým luxusem, který byl v tu dobu nevídaný. Dá se říci, že se v tu dobu jednalo o nejprémiovější terénní vůz světu. Ale ne na dlouho.

Nejlepší dvojka na trhu

O pět let později v roce 2020 přišla Bentayga s modernizací, se kterou jsme se měli možnost svést. Krásný to zážitek, sedět v takovém to drahokamu, který je dražší než dům. Avšak i přes astronomickou částku, za kterou se anglický palác na kolech prodává, jsme nějaké ty drobné chybičky našli. Interiér sice nabízel nejkvalitnější materiály a nejmodernější technologie, ale stále zde byla znát spolupráce s Audi. Některé čudlíky na přístrojové desce byly až nevkusné a naprosto se nehodily ke zbytku jinak překrásného vozu.

Testovaná verze navíc měla pod kapotou pouze slabší benzínový motor V8 dopovaný turbem, který nebyl tak výkonný, jako majestátní W12. Přesto bylo svezení kultivované a nesmírně pohodlné. Pokud Bentley Bentayga postavíme vedle konkurence bez ohledu na ceny, hravě se jí vysměje, krom jedné vyjímky. Tím je nejdražší SUV světa Rolls-Royce Cullinan. Ten si jezdí vlastní ligu a na něj Bentley prostě nemá.
Reklama

Rolls-Royce Cullinan

Zdroj: Rolls-Royce

Rolls-Royce Cullinan je bezpochyby naprostým králem mezi luxusními SUV. Není se čemu divit, postavila ho nejhonosnější automobilka světa. Cullinan je po 112 letech vůbec první vůz od této anglicko-neměcké automobilky, který je určen do terénu. 

Král nezpevněných silnic

Srdcem Rolls-Royceu Cullinan je benzínový motor V12 6,75 litru s výkonem 571 koní a sametovým chodem. Interiér zdobí nejluxusnější materiály. Všechny detaily v kabině jsou dotažené k dokonalosti. Nic nedokáže v přepychu Rolls-Royce překonat.

Co se týče jízdy, extáze nekončí. Díky podvozku se SUV pouze vznáší nad vozovkou a nerovnosti nenechává znát. To však neplatí o řízení. To je poměrně strmé a naopak řidiče příkladně informuje o každé změně povrchu.

Pokud to shrneme. Rolls-Royce Cullinan nemá na trhu konkurenci a srovnávat ho s BMW X7 nebo Mercedesem-Benz GLS prostě nemá smysl. Jediným schopným soupeřem může být Bentley Bentyga, ale musí na sobě ještě zapracovat.
Reklama
Reklama
Autosalon TV