Reklama
Bonusy k TV pořadu

20 neuvěřitelných faktů a příběhů o vozech Rolls-Royce. A všechny jsou pravdivé!

Okázalý symbol luxusu skrývá celou řadu tajemství. Odhalte je spolu s námi
Zdroj: Rolls-Royce

Oprostěte se na chvíli od všedních starostí běžného dne a přeneste se spolu s námi do luxusního světa té nejbohatší smetánky. Podívejte se na dvacet zajímavostí o značce Rolls-Royce, jejichž pravdivost potvrdila sama automobilka.

Servírování šampaňského i skvělý služebák

1.
Pro nearchivní šampaňské someliéři doporučují servírovací teplotu 6 stupňů Celsia, pro archivní šampaňské pak teplotu 11 stupňů Celsia. Rolls-Royce vybavuje své vozy ledničkou, která funguje ve dvou módech a chladí buď na 6 nebo 11 °C.

2.
Vybraných 14 vysoce kvalifikovaných inženýrů Rolls-Royce má k dispozici testovací flotilu 16 vozů, které používá 365 dní v roce, a to i nad rámec své pracovní doby. Podle všech informací si vůbec nestěžují…

3.
Mechanizmus, který chrání sošku Spirit of Ecstasy na přídi vozu před nenechavci či poškozením sestává z 24 “neviditelných” součástí.

4.
Senzory ve vozech Rolls-Royce jsou tak citlivé, že zaznamenají i pouhé přenesení váhy řidiče či spolucestujících a okamžitě tomu přizpůsobí chování vozu.

5.
Během výroby vozu je uskutečněno 4500 automatických elektronických testů a prověřovacích sekvencí, aby byla garance, že vůz je vyráběn správně a ve správné specifikaci. Dalších 3500 testů se uskuteční po jeho dokončení. Automobil musí projít všemi těmito testy, aby dostal povolení opustit továrnu.
Reklama

Úžasný audiosystém i nejdetailnější výšivka

6.
Oddělení individuálních úprav Bespoke se snaží jít s dobou, a pokud zákaznící preferují komunikaci přes nejrůznější aplikace, vychází jim vstříc. Jeden z prvních zákazníků modelu Cullinan si tak veškeré úpravy dohadoval přes WhatsApp a svoje hotové auto poprvé v reálu viděl až po dodání do Ameriky.

7.
Bespoke Audio systém s výkonem 1300 Wattů a 18 reproduktory je tak precizně naladěn zvukovými experty, že interiéroví designéři je musí předtím, než udělají sebemenší změnu, požádat o povolení.

8.
Kabely audiosystému ve vozech Rolls-Royce měří celkem více než 25 metrů. Používají se optická vlákna, aby se zamezilo interferencím.

9.
Rolls-Royce využívá vzduchové odpružení s objemem 16 litrů, které spolupracuje s pružinami a tlumiči, jež se přizpůsobují podmínkám každých 5 milisekund s cílem poskytnout vyhlášený comfort připodobňovaný k létajícímu koberci.

10.
Nejdetailnějším typem výšivky ve voze Rolls-Royce je sokol stěhovavý, nejrychlejší pták na světě. Jeho fotorealistický design se skládá z téměř 250 000 stehů a vývoj trval týmů designérů, řemeslníků a inženýrů jeden měsíc.

Proč technici nosí během testů šortky?

11.
Rolls-Royce prodává své vozy na pěti kontinentech. Pokud zákazník žije v zemi, kde není prodejce a servis, přiletí za ním přímo domu speciálně vyškolený technik, který auto odservisuje.

12.
Při rychlosti 70 mph (cca 112 km/h) má Rolls-Royce stále k dispozici 90 % svého výkonu.

13.
Během zátěžových monzunových vodních testů zkoumali inženýři dutiny vozu endoskopem, aby si byli jistí, že do nich neproniká vlhkost.

14.
Při testech Rolls-Royce Dawn byli testovací inženýři a analytici vyzvání, aby nosili šortky, což jim pomohlo k tomu, aby odhalili případné nekomfortní proudění vzduchu kolem jejich nohou. Tyto testy se uskutečnily v lednu při teplotách kolem tří stupňů Celsia.

15.
Symbol Spirit of Ecstasy si značka cení natolik, že je vždy dodáván jen v takovém množství, které stačí na jednodenní produkci. Kód k vyzvednutí sošky do výroby zná jen velmi malý okruh zaměstnanců.
Reklama

Čím déle trvá výroba, tím lépe

16.
Rolls-Royce je tak tichý, že už Sir Henry Royce přikázal rozmístit po továrně cedule s nápisem „Pozor. Tichá auta“. I podle moderních zdravotních a bezpečnostních předpisů musí řidiči aut manévrujících v prostorách továrny nejprve varovně zatroubit.

17.
Ručně vyrobit kožené prvky interiéru trvá 17 dní.

18.
Vyrobit Rolls-Royce trvá 60 párům rukou celkem 400 hodin. Tato doba se může i více než zdvojnásobit v závislosti na komplexitě individuálních úprav Bespoke.

19.
Aby se lak vozu Rolls-Royce opravdu blyštěl jako zrcadlo, je na něj roboticky naneseno 5 vrstev lakování – a jsou to zároveň jediní roboti, které najdete v továrně. Místa, která jsou hůře dostupná lakují experti ručně. Celý proces trvá sedm dní a spotřebuje se přes 45 kg barvy.

20.
Kvalita lakování je kontrolována tím nejsofistikovanějším měřicím zařízením – lidským okem. Pokud auto v očích dlouholetých auditorů kvality nesplňuje potřebnou úroveň, je sešrotováno.

Těšte se na test v Autosalonu na Prima Cool

Už ve čtvrtek 23. dubna se můžete těšit na originální test Rolls-Royce Phantom VIII, jak jinak, než od experta Pepy.
Reklama

Diskuze

JiříKresta - 16.09.2020 14:32:39
Nevěřím, že audiosystém má jen 25m byť optických kabelů. Renault Bacara měl ve vrcholné mluvící verzi 1,2 km kabelů!
Pandrhola - 22.04.2020 20:41:12
To pořád ještě není ono.pokud mě to neupozorní, že musím vykonat velkou potřebu,a nepoda mi to toaletní papír, samozřejmě ze zlata,tak to nechci.takovej škopek.

Jozef Kabaň končí po půl roce u Rolls-Royce. Opouští i celé BMW

Známý slovenský designér, který navrhoval Bugatti Veyron, neoznámil, kam bude dál směřovat
02.10.2019 14:59
|
1
Reklama

Rolls-Royce, který tu ještě nebyl. To je Rolls-Royce Cullinan.

Když automobilka Rolls-Royce před třemi lety oznámila, že představí Cullinan, udělala to s vědomím, že její zákazníci po celém světě žádají „Rolls-Royce mezi všemi SUV“.
24.05.2018 06:20
|
0

Vzduch v autě může být až pětkrát špinavější než ten venkovní, upozorňuje německý autoklub

Za hodinu projde ventilační soustavou 500 tisíc litrů vzduchu, který vykazuje různé znečištění
25.05.2022 07:29
|
1

Spolehliví parťáci za rozumnou cenu, ale bez sexappealu: ojetý Opel Mokka a Kia Sportage

Sice s nimi neuděláte kdovíjakou parádu, ale z hlediska provozních nákladů jde o dobrou volbu
18.05.2022 17:08
|
3
Reklama

Starší škodovky jsou podle Němců většinou spolehlivé, je ale nutné vybrat správný rok výroby

Autoklub ADAC sbírá data o poruchách a třídí je podle roku výroby. Výsledkem je unikátní vodítko
18.05.2022 07:31
|
7

Modernizovaná Škoda Karoq proti pěti konkurentům. Ne vždy se jí daří tahat za delší konec

Oblíbené mladoboleslavské SUV to nemá na trhu vůbec snadné, a to ani po nedávném faceliftu
11.05.2022 17:23
|
4
Reklama
Autosalon TV