Reklama
Autopunk

Tatru, která má objet svět, potrápil hned pravý pruh D1. Posádka musela snižovat tlak v pneumatikách

Zkoumali jsme vůz největší cestovatelské výpravy posledních let. Čeká ho 250 tisíc km za 3 roky
Zdroj: Robin Běhal

V sobotu 22. 2. 2020 odstartovala unikátní výprava Tatra Kolem Světa 2, která má v plánu během tří let objet celý svět. Hlavní myšlenka projektu je jasná. Seznámit co nejvíce lidí s cestováním a kulturou ostatních zemí. Přitom jim zprostředkovat zážitky a nezkreslené informace z okolního světa.

Po celou dobu výpravy bude týmu dělat společnost upravená nákladní tatra, postavená na základu modelu T-815. A v tomto článku se jí podíváme na zoubek.

Dopřává si péče

Technici počítají s tím, že motorový olej budou měnit každých 20 tisíc kilometrů.

Offroadová vychytávka se hodila na české dálnici

Výběr vozu, který zvládne ujet 270 tisíc kilometrů bez poruchy, nebyl jednoduchý, ale člen výpravy Petr Holeček měl jasno. Za pomocí mnoha firem postavili na základu modelu Tatra T-815 cestovatelské monstrum. 

"Vůz jsme společně se sponzory upravili a vylepšili novými technologiemi", podotýká Petr Holeček. Ve voze jsou nyní například zabudovaná speciální čidla na monitorování tlaku v pneumatikách, teploty motoru a oleje, stavu brzd a kvality okolního vzduchu. Tatře nechybí ani nejmodernější offroad technologie, jako hlídání náklonu nebo speciální vzduchový podvozek. 

Příjemným bonusem je možnost vypustit nebo dofouknout pneumatiky bez nutnosti opouštět kabinu. Jak jsme se dozvěděli na tiskové konferenci, praktické využití tohoto systému v praxi se hodí i na českých silnicích. Přesvědčil nás o tom Marek Havlíček, který řekl: "Tuto funkci jsme využili i při jízdě na dálnici D1, jelikož nám po několika udrncaných kilometrech došla trpělivost. Jediná možnost byla zkusit trošku odfouknout pneumatiky. A ejhle, jízda byla hnedle pohodlnější". 
Reklama

Interiér si nezadá s luxusními obytňáky

V kabině expediční Tatry jsme nalezli kvalitní materiály. Například drahé tropické dřevo Merbau, které je nejen vysoce odolné, ale také hezky vypadá. Důvod použití luxusních materiálů okomentovala členka posádky Kateřina Božková: "Smrdět tři roky v ošklivém a nekvalitním interiéru přece nikdo nechce."

V kabině nenajdete jen okrasné parádičky, ale i věci, bez kterých by se posádka neobešla, například nezávislé topení, dvouokruhovou klimatizaci a dvě sprchy s velkou zásobou teplé vody. Na nocleh slouží střešní stany a několik rozkládacích postelí v nástavbě. Aby členové výpravy měli i soukromí, nachází se ve voze oddělená ložnice se sprchou a pracovnou. A jelikož cesta nebude vůbec krátká, vybavili tatrovku speciálními sedačkami, které spíše připomínají sedadla z dálkových autobusů než z obytňáku.
Reklama

Postaveno na mladé ojetině

Expediční tatrovka se zrodila na podvozku již zmiňované Tatry T-815. Jelikož se tento model už dlouho nevyrábí, konstruktéři museli sehnat ojetý kus. Ideálním kandidátem stal stroj s pohonem 4x4 a nájezdem pouze 4 tisíce kilometrů.

Pod kapotou osmiválec s objemem téměř 13 litrů

O pohyb několik tun vážící tatry se stará vzduchem chlazený 8válcový motor Tatra 10TS 140 s objemem 12,7 litru, který je dopovaný jedním turbem. Výkon 320 koní a ohromný krouťák 1300 Nm na asfalt přenáší pohon 4x4. Maximální rychlost kolosu je 110 kilometrů za hodinu. Přesnou spotřebu jsme se bohužel nedozvěděli, ale bude se pohybovat okolo 40 litrů na sto kilometrů. 
Reklama

Diskuze

Vencl - 27.02.2020 20:49:01
Výprava za randály peněz....... Každá koruna by se dala použít na opravdu důležité věci.
Martin - 27.02.2020 12:03:59
Jestli zvládli D1, tak zbytek výpravy už je v pohodě :)

Řidič tatrovky s betonem se zachoval jako filmový kaskadér. Vyskočil z ní, než se převrátila

Pod tíhou nákladního vozu se u Sušice utrhla krajnice. Tatra 815 skončila v kotrmelcích
02.11.2019 07:28
|
1
Reklama

Oděsa znamená konec silnice, dál musí Fotr na tripu 900 kilometrů po moři

Chlouba Ukrajiny! Vyplatí se ji navštívit a utrácet tady těžce vydělané kačky?
25.06.2019 06:59
|
0

Scania dodá nákladní vozy pro německé elektrifikované dálnice

Společnost Scania dodá 15 nákladních vozidel pro tři německé elektrifikované dálnice v rámci zkušebního provozu, který by měl být zahájen v letošním roce. Rozhodnutí bylo přijato jménem německého Spolkového ministerstva životního prostředí, ochrany přírody a jaderné bezpečnosti (BMU) po uskutečnění veřejné soutěže.
29.01.2019 13:22
|
0

Vyzkoušeli jsme nejprodávanější auto v Evropě. Po modernizaci je ještě lepší, a to i s baterkami

Otestovali jsme omlazený Peugeot e-208 s nejvýkonnějším elektrickým motorem
24.07.2024 11:09
|
0

Natankovali jsme na největší benzince světa. Má 106 stojanů a palivo tam stojí polovinu

Na Floridě jsme navštívili pobočku Buc-ee’s. Spíš než čerpací stanici připomíná obchodní centrum
21.07.2024 09:37
|
3
Reklama

Poprvé za volantem MG Cyberster: Není to ryzí sportovní vůz, ale pohodlný roadster na výlety

V rámci Festivalu rychlosti v Goodwoodu jsem si vyzkoušel první elektrický kabriolet na světě
18.07.2024 08:36
|
0

V Goodwoodu se představilo nové MG HS. Má velký kufr a benzinový i plug-in hybridní motor

Na Festivalu rychlosti jsem si prohlédli novou generaci čínského SUV. Je prostornější a líbivější
12.07.2024 14:01
|
0
Reklama
Autosalon TV