Reklama
Řidičův chleba

Hraniční přechody na Slovensko jsou zablokované naštvanými kamioňáky

Slovenská policie varuje před tvorbou kolon i nebezpečných situací. Stávka se vrátí i do měst
Zdroj: Polícia SR - Žilinský kraj

Posledních několik dnů je na Slovensku opravdu živo. Po několika varování se tamní nákladní dopravci a řidiči kamionů naštvali a zcela zablokovali některé hraniční přechody. Převážně pak ty s Českou republikou, přičemž dokonce způsobili kolaps v ulicích některých měst, kam se přesunuli stávkovat. Největší problémy řidiči kamionů způsobovali minulý týden v obcích Trstená, Košice, Šahy, Medveďov, Komárno, Ružomberok, Žilina, Považská Bystrica nebo Slovenské Ďarmoty. Stojící kamiony pak blokovali dopravu také na přechodech Lanžhot – Brodské, Starý Hrozenkov nebo Makov-Bumbálka.

A tento týden vše pokračuje. Od nedělního večera je na silnicích asi 500 slovenských kamionů, jejichž řidiči mají za úkol blokovat silnice a hraniční přechody. Některé odstavené kamiony blokují dopravu u hranic vždy jen v pruhu pro ně určeném, takže osobní doprava by měla být schopna projíždět, byť se zdržením. Bohužel ale policie už zaznamenala několik případů, kdy řidiči kamionů zablokovali dopravu úplně. Pak nezbývalo než některé hraniční přechody postupně uzavírat, o čemž průběžně na svém twitterovém účtu informoval například Jan Rýdl, tiskový mluvčí ŘSD, ale také slovenská i česká policie. A od nedělní noci se toto vše znovu opakuje.
Reklama

Důvodem jsou peníze

Důvodem tak rozsáhlé stávky, jsou nespokojení dopravci a řidiči. Ti se stávkou snaží úřady donutit snížit silniční daň až o polovinu a také pozastavit systém výběru mýta. To vše proto, že slovenský Nejvyšší kontrolní úřad před několika málo dny informoval o tom, že provozovatel mýtného systému, i u nás dobře známá společnost SkyToll, inkasuje bezmála polovinu peněz vybraných na mýtném. A to dopravcům nepřijde v pořádku, vidí v tom dokonce okrádání státu, ale i jich samotných.

K celé věci se už vyjádřilo slovenské Ministerstvo financí a to následovně: „Zástupci UNAS (Unie slovenských autodopravců) nebyli minulou středu ochotni s rezortem financí vyjednávat o žádných jiných možnostech. Z jednání dokonce předčasně odešli. Ministerstvo financí pak pokračovalo v dalších jednání se zástupci ČESMAD Slovakia (Sdružení automobilových dopravců). Vnímáme sektor autodopravy jako celek a proto přicházíme s nabídkou, kterou už jsme projednávali dříve. Ministerstvo financí po diskuzi s ČESMAD nabízí autodopravcům snížení sazeb daně z motorových vozidel pro kamionovou dopravu v průměru o 12,5 %." Ta procenta se ale ani zdaleka nepřibližují k tomu, co dopravci žádají. Ti by chtěli, aby byla silniční daň snížena o polovinu, což by ale dle ministerstva znamenalo obrovský a neakceptovatelný výpadek příjmů státu. Dokonce jej vyčíslilo na 35 milionů eur, tedy asi 884 milionů korun.

Ještě doplníme, že silniční daň platí na Slovensku každý, kdo auto používá ke svému podnikání. Základní daň je u nákladních aut stanovena na 74 eur (1870 Kč) ročně, v závislosti na celkové hmotnosti, stáří auta a počtu náprav se ale může dostat až na 2790 eur (70 500 Kč).
Reklama
Zdroj: www.zilinak.sk/Facebook
Stávka kamionů se dostala až do Žiliny, kde způsobila řadu dopravních komplikací. Záběry natočil redaktor webu www.zilinak.sk.

Policie bude nekompromisní

Ke stávce se na svém facebooku vyjádřila i slovenská policie. Ta v příspěvku na jednu stranu vyjádřila pochopení ke stávce, ke které mají dopravci samozřejmě právo, ale zároveň upozornila, že stávkující řidiči nesmí nikoho ohrožovat či omezovat. Což ale dělají. Policie proto bude překážející řidiče kamionů z místa vykazovat a nekompromisně rozdávat pokuty. Milan Lučanský, slovenský policejní prezident se pak vyjádřil následovně: „Policie je tu od toho, aby chránila životy, zdraví a majetek občanů. Nemůžeme dovolit, aby se například rodící žena, kterou veze manžel, nedostala do porodnice, protože jsou silnice zablokované. Postupujeme vždy podle zákona, nejprve stávkující řidiče vyzveme, aby upustili od protiprávního jednání. Až ve chvíli, kdy se tak nestane, přejdeme k sankcím."

Diskuze

Surcuf - 13.01.2020 16:59:22
No nevím, není taková blokace komunikace přestupek či trestný čin? Pokutovat,odtahovat…...……,ono by je to rychle přešlo, ať si stávkují doma, třeba tím, že nebudou pracovat, on to za ně někdo jiný milerád převeze...
jiprok - 13.01.2020 17:41:09
Ta policie je blbá všude. Kdyby stávkovali na poli, tak by to nikdo neřešil. Počkalo by se až je to přejde. Jo ve Francii se stávkuje jinak...

Řidiči kamionů neodklízí led z návěsů. Způsobují pak zbytečně vážné nehody

Velký kus ledu spadlý z kamionu u Znojma vážně poškodil auto jedoucí za ním. Řidič měl velké štěstí
07.01.2020 16:07
|
9
Reklama

Ministr dopravy rozšířil od ledna zákaz předjíždění pro kamiony na dálnicích. Trvale bude na 145 km

Jde o první etapu. Další úseky budou postupně přibývat, nejdříve na jaře 2020
03.12.2019 11:20
|
11

Ministři mají lék na přetížené dálnice - zákaz předjíždění kamionů a jejich nedělních jízd

Nový návrh zákona ještě musí schválit Senát i Sněmovna a vyjádřit se k němu musí také policie
27.08.2019 10:29
|
4

Neviditelní chodci, mlhovkáři a cyklisté "sebevrazi". Podzim je na silnicích náročný

Řada chodců si neuvědomuje, že když vidí světla auta, neznamená to, že je řidič registruje
19.10.2021 11:25
|
0

Povinný odstup od cyklisty budou muset řidiči jen odhadovat. Policie ale využije soudní znalce

Na širších silnicích stačí předjíždět zhruba středem vozovky, na úzkých okreskách protisměrem
18.10.2021 07:31
|
7
Reklama

Blikají na opačnou stranu, než by měla. Kia a Hyundai svolávají svá auta kvůli kuriózní chybě

I když se to na první pohled zdá směšné, jde o nebezpečný problém. Zatím se ale nestala žádná nehoda
15.10.2021 11:31
|
6

Výmluvy o rozbitém pravém pruhu už dávno neplatí. Zbytečná jízda vlevo pomáhá tvořit kolony

Jde samozřejmě o přestupek, protože podle zákona se v Česku jezdí vpravo. Pokuta je ale stále malá
15.10.2021 07:14
|
5
Reklama
Autosalon TV