Reklama
Archiv - Zprávy

Zrozeno natruc Ferrari: ATS GT 2017

Nová móda velí obnovu starých značek, a to i těch, které kdysi vyrobily jen pár kousků! Na Salonu Privé v Londýně se představil italský ATS GT...
Zdroj: ATS

Natruc Ferrarimu...

            Značka ATS něco říká jen skutečným znalcům. Měla totiž jepičí život, nevyrobila více než dvanáct kousků silničních supersportů ATS 2500 GT, a z toho ještě čtyři v závodní verzi Serenissima! Zrodila se natruc Ferrari, vyhlásila, že kouzelníka z Maranella porazí! Koncem sezony 1961 totiž po velké roztržce opustili Ferrari nejdůležitější muži z managementu včetně dvou ředitelů, manažera závodního týmu Romola Tavoniho a věhlasných konstruktérů Carla Chitiho a Giotta Bizzarriniho! Následovali je závodníci formule 1 Phil Hill, úřadující mistr světa 1961, a Giancarlo Baghetti, který se zapsal do dějin formule 1 jako mladý nováček, jenž při debutu hned porazil světovou elitu...

            V únoru 1962 založili Automobili Turismo e Sport, ve zkratce ATS, získali sponzory včetně synovce bolivijského těžaře Ortize Patina, který zbohatl na zinku; hraběte Volpiho di Misurata, zakladatele Scuderie Serenissima, a Giorgia Billiho, textilního průmyslníka. V prosinci 1962 představili nový monopost ATS formule 1 s osmiválcem vlastní konstrukce. Vypadal dobře, ale v sezoně 1963 zcela propadl. Nestačil jiné konkurenci, natož vozům Ferrari. Mecenáši ještě skousli stavbu silničního Gran Turisma, ale pak podporu zastavili...

 

Zapomenutý supersport...

            Dvanáct bylo kousků ATS 2500 GT, dvanáct má být kousků ATS GT. Ve vývoji byl vůz od roku 2014, původně měl mít stejné jméno a motor Subaru 2,5 litru, pak však dostal V8 Bi-Turbo 3,8 litru blíže neurčeného původu, který se chlubí výkonem 650 koní (478 kW), či na přání ještě vyšším. Zrychlení na stovku má být kolem tří sekund, největší rychlost přes 330 km/h. Italský nápis v kokpitu hlásá, že vůz byl vyroben ručně! Kolik se najde zájemců, je otázkou. Podobných pokusů už jsme přece viděli! Znovuobnovená značka ATS před pár lety také nabídla několik sportovních spiderů pro závodní okruhy.

Autor textu: Tom Hyan

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV