Reklama
Archiv - Zprávy

Znáte českou značku automobilů Atlanta? Unikátní dosud nepublikované snímky!

Co se nenajde v archivu! Dlouho jsem nevěděl, co je Atlanta, než jsem se to dozvěděl od motoristického novináře Honzy Tučka, specialisty na automobilovou historii...
Zdroj: TH Motormedia

Jedna ze třiatřiceti...

            Atlanta je jedna ze třiatřiceti českých značek, které vyráběly osobní automobily v předválečném Československu! Slůvko vyráběly asi je příliš silné, protože vzniklo jen několik kousků, ale Atlanta drží primát prvního československého vozu s pohonem předních kol! Představila se v roce 1930 v rámci motocyklové výstavy u příležitosti Pražského vzorkového veletrhu jako produkt nové společnosti se světovým názvem Automobile Company Atlanta, ale s visačkou Made in Czechoslovakia. U zrodu vozu stál mladý nedostudovaný inženýr Vladimír Šulák z Brna, jenž se pokusil i o jiné automobilové konstrukce, jež měly být především levné, a proto dostupné širokým masám. Nic z toho se sériově neuskutečnilo, vyjelo jen pár originálních prototypů...

Neznámé fotografie

Prohlížíte si fotografie, které jsem před lety získal z pozůstalosti motoristického redaktora Vladimíra Kouta od jeho bratra. Pozval nás s kolegou do Karlína, ať si jeden za symbolickou cenu vezme materiály automobilové a druhý letecké. Byly mezi nimi různé zajímavosti, obrázky vozů československých i zahraničních, které pan Kout publikoval v různých periodikách té doby. Tři fotografie Atlanty s úzkou maskou chladiče připomínající legendu Bugatti 37, ale poháněnou dvoudobým dvouválcem 650 cm3 o výkonu 18 koní (13 kW), nyní zveřejňujeme vůbec poprvé. První Atlanta měla britský motocyklový jednoválec AJS 500 o shodném výkonu za atrapou chladiče ve stylu Rolls-Royce (čtyřdobý motor byl chlazen vzduchem), nový dvoutakt však už vodní chladič potřeboval.

Zajímáte se o československou historii? Pak můžeme jen doporučit novou knihu Auta první republiky 1918 – 1938, záslužné dílo Jana Tučka, které právě vyšlo a dokumentuje vozy třiatřiceti československých značek.

Autor textu: Tom Hyan

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV