Reklama
Archiv - Zprávy

Žádný osmiválec, mor zvaný downsizing nespíš postihne i Dodge Challenger

Honba za co nejnižší spotřebou a nízkými emisemi s sebou přinesla fenomén downsizingu a nahrazování objemu motoru turbodmychadly. Tato tendence se už ale tlačí tam, kde to nikdo nechce.
Zdroj: Dodge

Nic proti snaze vyrábět auta s co nejnižší spotřebou a emisemi. Jenže výrobci čím dál častěji o skutečné spotřebě lžou a do dokumentace uvádějí nereálné hodnoty, jen aby vyhověli nařízením úřadů. Ty se s kontrolou nijak neobtěžují, jsou spokojené, že papírově vše sedí a výrobci zase, že zákazníkům prodají vůz na základě lživých údajů. Kdo je ale na tom bit nejvíce, jsou fanoušci neošizených vozů s charakterem a nespoutanou silou.

Jednou z cest, a dodejme jedna z nejjednodušších, jak dosáhnout papírově nízkých hodnot spotřeby a emisí, je downsizing. Tento mor už nakazil většinu běžné automobilové produkce, ale bohužel nákaza se začíná šířit i mezi vozy, které se staly ikonickými díky skvělým jízdním vlastnostem a nespoutané síle jejich motorů. Vzpomeňme jen připravované turbočtyřválce u Porsche.

 Jedněmi z posledních opravdových nespoutaných aut jsou bezesporu Dodge Challenger a Charger, speciálně jejich verze SRT Hellcat, se kterou americká automobilka těší stále široké masy petrolheadů. Konec konců o jejich oblibě svědčí fakt, že Dodge nestačí uspokojovat objednávky a pro rok 2016 musí zdvojnásobit výrobu. Není divu, jen málokterý vůz dokáže nabídnout poctivý atmosférický osmiválec s objemem 6,2 l a výkonem 527 kW.

 


 Jenže downsizingový mor si brousí zuby už i na hellcaty. Začíná se proslýchat, že díky stále přísnějším emisním normám CAFE, by hellcaty mohly přijít o atmosférické osmiválce. Jejich místo by pak nahradily šestiválce a čtyřválce se dvěma turbodmychadly. K téhle tragédii by mohlo dojít docela brzy, snad už v roce 2019. Skončit by ovšem měl i osmiválcový HEMI 6,4 l ze slabších challengerů a chargerů. Možná že by bylo lepší, kdyby byrokratické úřady rovnou zakázaly spalovací motory a nařídily nahradit je okamžitě elektromotory. Bylo by to méně bolestné, než plíživá nákaza moru zvaného downsizing, který pomalu a jistě ničí všechno dobré.

  

Reklama


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Tým Peugeotu vyrazí na Dakar v hvězdné sestavě. Bude v ní i Sébastien Loeb!

Minulý Dakar se vozům Peugeot docela nedařilo a zůstaly za očekáváním. Letos tým nasadí nová auta a také novou hvězdu ve svém středu, mistra světa Seba Loeba.
29.09.2015 22:30
|
0

SUV pod sto tisíc? Ano, Renault takové má

Vyrobit levné auto aby alespoň vypadalo jako auto a ne jako nějaká karikatura, je čím dál těžší. Renault s jedním takovým přišel.
28.09.2015 22:30
|
0
Reklama

Clio slaví výročí a jako dárek dostalo speciální edici

Sice už je po frankfurtském autosalonu, ale Renault přišel s další novinkou. Clio se představilo ve verzi Iconic.
27.09.2015 22:30
|
0

Daimler-Benz také manipuloval s emisními testy? Kategoricky to odmítá

Koncern VW už několik dnů čelí skandálu týkajícímu se falšování emisních hodnot u dieselových motorů při zkouškách. Problém už se z USA rozšířil do Evropy a asi ani zde se nezastaví.
27.09.2015 22:10
|
0
Reklama
Autosalon TV