Reklama
Archiv - Zprávy

Wankel není úplně mrtvý. Mazda pracuje na jeho vzkříšení

Motory typu Wankel nezískaly mezi výrobci automobilů velkou oblibu a to z několika důvodů. Nicméně Mazda jim zůstávala po dlouhá léta věrná a jejich vývoj dovedla nejdále.
Zdroj: Mazda

Posledním sériovým vozem, který měl pod kapotou motor typu Wankel, byla Mazda RX-8. Ta už se ale odebrala do historie a zůstalo po ní prázdné místo. Nicméně to neznamená, že japonská automobilka na wankely zanevřela. Naopak, šéf společnosti Masamiči Kogai se rozpovídal o tom, že v Mazdě pracují na nové generaci wankelu. Ovšem nutně to neznamená, že RX-8 dostane svého nástupce, jen se potvrdila šuškanda, že Mazda má specializovaný konstrukční tým, který se zabývá výhradně konstrukcí wankelu.

Obecně má wankel oproti tradičním motorům nevýhodu spočívající v nižší životnosti a také vyšší žíznivosti. Ostatně to byly hlavní důvody, proč v roce 2012 skončila výroba RX-8. Od té doby však fanoušci spekulovali, kdy přijde její nástupce a zda vůbec. Teď můžeme říci, že má naději na zrození. Avšak Kogai prohlásil, že Mazda s novým wankelem nevyjde na světlo světa, dokud se nevyrovná, co se týče efektivity, emisí a spotřeby, konvečním pohonným jednotkám. A to rozhodně nebude jednoduché.

Na novém wankelu prý pracuje tým třiceti inženýrů, který spolupracuje i se špičkovými univerzitními výzkumnými centry. Pokud půjde vše dobře, mohl by být nový wankel k dispozici za dva roky, tedy v době, kdy si Mazda připomene padesát let od zahájení výroby modelu Cosmo Sport. Ten se do historie zapsal jako první ve velkých sériích vyráběný vůz s wankelem pod kapotou.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Tým Peugeotu vyrazí na Dakar v hvězdné sestavě. Bude v ní i Sébastien Loeb!

Minulý Dakar se vozům Peugeot docela nedařilo a zůstaly za očekáváním. Letos tým nasadí nová auta a také novou hvězdu ve svém středu, mistra světa Seba Loeba.
29.09.2015 22:30
|
0

SUV pod sto tisíc? Ano, Renault takové má

Vyrobit levné auto aby alespoň vypadalo jako auto a ne jako nějaká karikatura, je čím dál těžší. Renault s jedním takovým přišel.
28.09.2015 22:30
|
0
Reklama

Clio slaví výročí a jako dárek dostalo speciální edici

Sice už je po frankfurtském autosalonu, ale Renault přišel s další novinkou. Clio se představilo ve verzi Iconic.
27.09.2015 22:30
|
0

Daimler-Benz také manipuloval s emisními testy? Kategoricky to odmítá

Koncern VW už několik dnů čelí skandálu týkajícímu se falšování emisních hodnot u dieselových motorů při zkouškách. Problém už se z USA rozšířil do Evropy a asi ani zde se nezastaví.
27.09.2015 22:10
|
0
Reklama
Autosalon TV