Reklama
Archiv - Testy

Volkswagen Beetle - Nech brouka žít!

Brouci už to mají za pár, jejich produkce skončí v červenci 2019, protože Volkswagen potřebuje kapacitu na další SUV v mexické továrně...
Zdroj: Tom Hyan

Kdysi nejpopulárnější automobil dostal novodobé nástupce, druhá generace New Beetle byla hitem, zpočátku produkce nestačila, ale třetí novodobý Beetle přijel už do jiného světa. Zákazníků je totiž méně. Dříve byli lidé jiní. První Typ 1 od Volkswagenu letos slavil osmdesátiny, druhý New Beetle dvacetiny. A třetí Beetle vydržel pouhých sedm let, jeho výroba v Mexiku v červenci 2019 skončí, z továrny v Puebla nedaleko Mexico City vyjedou nové SUV (je to přece přání většiny!) a kromě toho se Volkswagen připravuje na elektrickou ofenzívu. Nezaváhali jsme, a tak jsme Beetle projeli, dokud je ještě šance! Poslední série Volkswagen Beetle Final Edition ve výbavách SE a SEL, uzavřené kupé i kabriolet, totiž už budou jen pro severoamerický trh. Na mnohých dalších nabídka skončí ještě dříve...

Volkswagen Beetle - Brouka nebo SUV

Obliba automobilů SUV vzrůstá, běžné vozy se prodávají méně a méně. Rekordní odbyt prvního brouka Typu 1 v roce 1972 překonal patnáct milionů Fordova Modelu T, ke konci celosvětové produkce 30. července 2003 jich bylo přes 21 milionů! Druhá generace, uvedená jako moderní retro před dvaceti lety, vzbudila okamžitě obrovský zájem. Závod v Puebla zprvu nestačil vyrábět, v prvním roce plné produkce 1999 se jich prodalo 83 434 jen v USA. Následovala třetí generace na jaře 2011, s proporcemi bližšími originálu, a to znovu ve dvou karosářských verzích, stejně jako u původní včetně kabrioletu. Výroba Beetle třetí generace dosud běží v Puebla, ale už 13. září bylo oznámeno, že ji ukončí v červenci. Ostatně klesá také odbyt klasických Golfů a Passatů, závod v Puebla od roku 1967 vyrobil přes dvanáct milionů vozů (jubilantem byl Tiguan v srpnu 2018). Nyní dělá Beetle, Golfy, Jetty a Tiguany; výroba prvních dvou bude ale ukončena. Beetle bez náhrady a produkce Golfu soustředěna do původního rodiště ve Wolfsburgu.

Volkswagen Beetle - Nová strategie

Hlavním důvodem je změna myšlení klientů, která vede k upřednostnění vozů SUV, a protože baby boomers dávno zestárli, přičemž nové generace nemají zájem (mnozí o automobilismus vůbec), tak se loni na stěžejním trhu v USA prodalo jen 15 166 vozů Beetle. Podle Volkswagenu činily celkové prodeje nových generací za dvacet let zhruba půl milionu vozů New Beetle (II) a Beetle (III). Herbert Diess, od dubna 2018 nový předseda představenstva společnosti Volkswagen AG, se nechal slyšet, že pokud Beetle znovu vyjede, tak jen v elektrickém provedení! Později jako jeden z mála vedoucích představitelů evropských automobilek sice vyjádřil pochybnosti nad smysluplností a reálnou šancí vynuceného přechodu k elektro mobilitě, ale přesto se elektrický Volkswagen I.D. Neo má od roku 2020 stát broukem jedenadvacátého století...

Volkswagen Beetle - Nostalgie za volantem

Využili jsme poslední příležitosti vyzkoušet zbrusu nový Volkswagen Beetle se zážehovým motorem 1.4 TSI o výkonu 150 koní (110 kW), a to se šestistupňovou manuální převodovkou! Přestože jde o automobil na starší platformě z Golfu šesté generace (PQ35 s více prvkovým zavěšením vzadu), byli jsme překvapeni dále vycizelovanými jízdními vlastnostmi, které si v ničem nezadají ani s modernější platformou MQB. V Mexiku se Beetle vyrábí se spřízněnou Jettou na shodné platformě, která konečně posloužila i Octavii druhé generace a mnoha dalším automobilům od VW Group. Vpředu napříč uložený motor je zásadně čtyřválec (jen v USA byl dočasně pětiválec 2.5), nabídka zahrnuje typy zážehové i vznětové. Proti originálu, jenž doslova zaplavil svět od plného rozběhu výroby koncem čtyřicátých let, se poháněcí soustava samozřejmě přestěhovala dopředu, motor je uložen napříč a pohání přední kola, takže v zádi zbývá zavazadlový prostor o slušném objemu 310 litrů!

Volkswagen Beetle - Poslední facelift

Volkswagen Beetle po posledním faceliftu dostal upravené nárazníky a čalounění interiéru, posílenou výbavu a modifikovanou nabídku pohonných jednotek. Vůbec poprvé se objevuje monitoring mrtvých úhlů a asistent výjezdu z parkovacího místa Rear Traffic Alert s nouzovou brzdou, v provedení s tempomatem nechybí kontrola bdělosti řidiče Driver Alert. Žádný brouk nemusí být stejný, lze volit kola různých provedení 16, 17 nebo 18 palců, pakety Design, R-Line, Style, Black Style, Turbo Black či Silver Black, anebo dokonce zvýšený crossover Beetle Dune coby kupé i kabriolet. Všechny vozy mají audiosoustavu Composition Colour Radio s osmi reproduktory, či vyšší Composition Media s dotykovým displejem 6,3 palce, připojením telefonu a přehráváním MP3, anebo Discover Media, jež přidává navigaci a informační služby Guide & Inform on line. Všechny systémy jsou z poslední generace platformy Volkswagen MIB II (Modular Infotainment System), zahrnující MirrorLink, Apple CarPlay a Google Android Auto. Beetle se tak snaží přiblížit nové generaci mladých klientů, kteří v automobilu hledají především nepřetržitou konektivitu.

Ať je to jak chce, Beetle zůstává legendou, starou i novou, jízda v něm vyvolává pozitivní reakce, stejně jako ve Fiatu 500 nebo britském Mini. Má obrovské množství příznivců, kteří pořádají různé srazy, jejichž vyvrcholením je Beetle Sunshine Tour. Letos se poprvé konala ve Wolfsburgu a byla zasvěcena dvacátému výročí zrození New Beetle, o dva roky dříve v Travemünde byla svědkem premiéry poslední modernizace Beetle. V červenci 2019 ale výroba skončí.

Reklama

Autor testu: Tom Hyan


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV