Reklama
Archiv - Zprávy

V zubech písek, v očích sůl, autem jel by jenom v..

Více jak 5 000 čtverečních kilometrů nánosů soli. Takové je dno vyschlého jezera Chott el Djerid. Největší solné pláně nejen v Tunisku, ale na celé Sahaře. Povrch tvrdý, ovšem taky mazlavý jak vápno. Auto tady můžete pohřbít tak, že ho nikdo nevytáhne.
Zdroj: Autosalon

Autobus, co zastavil na věky

Zrádnost bývalého moře nejlépe dokumentuje kostra autobusu, jehož řidič přecenil své síly, uvízl a proměnil hromadný dopravní prostředek v největší slaneček na světě. Ani se ho nepokoušeli vyprostit. Jeho rozpadající se skelet odrazuje ostatní od podobných výletů do solné pláně. Mě ale nezviklal.

45 kilometrů fata morgany

Přes jezero vede od devadesátých let minulého století vyvýšená silnice. 45 kilometrů nevidíte kolem nic jen tetelící se rovinu s nulovou vegetací, co se rozhodla vašemu zraku přehrávat nekončící odleskovou symfonii solných krystalků. Fouká vítr tak silný, že proti němu nakloníte tělo pod úhlem 25 stupňů a on ho drží.

Máš rád Kodiaqa jako sůl?

Slézám z náspu dolů a nohou kontroluji povrch. Mám štěstí. Tvrdý slano-beton. Vedu Kodiaq ze silnice na jezero. Naložím mu a hned pochopím, jak umí zdání klamat. Kola okamžitě  probořila povrchovou krustu a je cítit, že zápasí s mazlavou kaší. Zastavit znamená věčný slaneček. To nemohu dopustit.

Není cesty ven

Ideální jet furt rovně, žádné prudké trhání volantem a už vůbec ne zpomalit a otáčet se. Mám za sebou tak tři prosolené kilometry, když s hrůzou zjišťuji, že se násep, po kterém vede spásonosná silnice, zvedl a proměnil v horolezeckou stěnu. Kodiaq musí pokračovat a já se vypočítavě začínám modlit ke všem monoteistickým bohům, aby nám ukázali nebořivou cestu. A oni vyslyšeli.

Kůň ze soli, loď ze dřeva a medvěd z kovu

Přijíždím na bizarní místo, kde uprostřed pláně vztyčil kdosi slané sochy. Opodál dokonce odpočívá loď. Její čas přichází jednou za 10 let, kdy mraky přinesou deště natolik vydatné, že se po jezeře dá i plout. Vyjíždím se svým medvědem zpátky na silnici a nehodlám ji opustit. Sůl nad zlato, ale asfalt nade vše.

Autor článku: expert Josef Vrtal

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV