Reklama
Archiv - Testy

TOYOTA YARIS GRMN – sportovní žihadlo

Poprvé se objevila sportovní verze Toyoty s označením GRMN, která byla vyvinuta v Evropě, kde se také vyrábí a prodává...
Zdroj: Tom Hyan

YARIS – PO TŘECH MILIONECH!

Z továrny Toyota Motor Manufacturing France (TMMF) ve francouzském Valenciennes už vyjelo od ledna 2001 více než tři miliony osobních vozů Yaris (třímiliontý roku 2016). Jsou mezi nimi také první automobily série GRMN vyvinuté, vyráběné a prodávané v Evropě, konkrétně čtyřsetkusová série Yaris GRMN, odvozená ze třetí modernizované generace Yarisu (model 2017). Označení GRMN nyní Toyota Motor Europe vysvětluje jako složení Gazoo Racing (jméno závodního týmu Toyota) a Meister of Nürburgring (Mistr Nürburgringu) jako připomínku vývoje na slavném německém přírodním okruhu. Skutečnost je ale poněkud složitější, původně druhá dvojice písmen znamenala Morizo a Naruse, tedy jména dvou mužů, kteří zasvětili svůj život rychlým automobilům...

YARIS GRMN – LIMITOVANÁ SÉRIE

Toyota Yaris GRMN už není k mání, všech 400 automobilů bylo prodáno. Měli jsme vzácnou příležitost vyzkoušet jeden z nich, v pořadí 259. vyrobený, jak prozrazuje sdělení Limited Edition 259/400 na motoru pod kapotou! Vývoj začal už v roce 2015, první postavený prototyp záhy putoval na Nürburgring, kde skupina evropských a japonských specialistů Toyota Motorsport pokračovala ve vývoji sériové sportovní verze poté, co dostala zelenou z japonské centrály. Premiéra byla připravena na Ženevský autosalon 2017 u příležitosti návratu Toyoty do mistrovství světa v automobilových soutěžích. Samozřejmě, Yaris WRC, debutující v sezoně 2017, je odlišný automobil než Yaris GRMN, ale automobilka potřebovala podpořit sportovní image značky i v běžném silničním provozu.

YARIS GRMN – S KOMPRESOREM!

Proti sériovému Yarisu je pod kapotou větší čtyřválec 1,8 litru, navíc přeplňovaný, ovšem nikoli výfukovým turbodmychadlem jak je obvyklé, ale mechanickým rotačním kompresorem! Tato volba zaručuje lineární nárůst výkonu a spontánní reakci na sešlápnutí plynového pedálu, sériový výkon 156 kW (212 k) také není na ostrý hatchback s hmotností 1135 kg vůbec špatný! V podstatě jde o motor, jaký používá sportovní Lotus Elise, tedy Toyotu v úpravě Lotus, patřičně upravenou pro zástavbu pod přední kapotu, což kladlo nemalé nároky na umístění příslušenství. Silniční vůz zůstává u předního pohonu, jenž optimalizuje samosvorný diferenciál Torsen (Torque Sensing). Převodovka je rovněž šestistupňová, ale klasická s manuálním řazením pákou na podlaze.

Čtyřválec s kompresorem točí až 7000 ot/min a má opravdu sportovní zvuk. Zrychlení na stovku za 6,4 sekundy a největší rychlost 230 km/h jistě překvapí, na první pohled ale dává Yaris GRMN svůj potenciál najevo bojovým zbarvením, aerodynamickými doplňky a sníženým podvozkem o 24 mm zásluhou kratších pružin a tužšího nastavení speciálních tlumičů Sachs. Při krátkém testu jsme dosáhli spotřeby 9,5 l/100 km, což vzhledem k dynamice vozu považujeme za velmi slušné (EU 7,5 l/100 km).

YARIS GRMN – ŘADA ÚPRAV

Stejně jako soutěžní Yaris WRC je také GRMN odvozen z třídveřového skeletu s rozvorem náprav 2,5 metru; silniční verze v základní bílé barvě dostala červené a černé výseče na bocích i kapotě, červené linky, novou čelní mřížku chladiče, hlavní světlomety LED, černý spoiler na odtokové hraně karoserie, centrální koncovku výfuku a difuzor pod zadním nárazníkem. Interiéru dominují kožený volant, barevný displej 4,2 palce mezi dvojicí kruhových přístrojů (vlevo otáčkoměr), sedmipalcový dotykový displej uprostřed desky, automatická klimatizace, přední anatomická sedadla Toyota Boshoku a hliníkové sportovní pedály. Na přední nápravě je tužší stabilizátor, řízení má strmější převod, posílená brzdová soustava dostala vpředu drážkované duté kotouče a čtyřpístové třmeny, černá kovaná kola BBS jsou sedmnáctipalcová a nechybí výztuha mezi horním ukotvením pružicích vzpěr McPherson. Na zadní nápravě ovšem zůstává torzní příčka. I tak jsou jízdní vlastnosti působivé. Jde o to odlišit se, byť je to za cenu 850 000 Kč!

Reklama

YARIS GRMN – A JAK TO ZAČALO?

Kde se vzalo GRMN? Akio Toyoda v dubnu 1998 založil Gazoo.com jako soukromou internetovou aktivitu v době, kdy se e-commerce teprve rozbíhala, a to podle svých slov pro nové vztahy mezi lidmi a automobily v nové éře. Pravnuk zakladatele a dnešní prezident TMC chtěl jezdit závody, a tak vznikl tým Gazoo Racing, sám usedal za volant pod pseudonymem Morizo. Jeho učitelem, kolegou a přítelem byl Hiromu Naruse (1942 – 2010), vynikající testovací jezdec, známý jako Toyota Meister a velký znalec Nürburgringu, kde vyzkoušel nespočet vozů. Kromě závodů vytvořili řadu tuningových speciálů, jež označili zkratkou GRMN (Gazoo Racing Morizo Naruse). Tradice nyní pokračuje. Kromě japonských budou i další typy Toyota GRMN pro Evropu.

Autor testu: Tom Hyan


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV