Reklama
Archiv - Testy

TEST: ŠKODA CITIGO – malý, ale náš!

Škodovka je mezinárodní, ale jen Citigo československé! Samozřejmě není to první vůz značky Škoda, který se vyrábí v Bratislavě, ale první moderní. Přestože je nejmenším členem nabídky české značky, rozhodně není příliš malý. Stačí porovnat s Favoritem, ve kterém československé rodiny jezdily dlouhá léta!
Zdroj: Tom Hyan

Škoda Citigo - více pohodlí

Rozhodně Citigo nabízí více pohodlí zejména na předních sedadlech, ani vzadu to není špatné, jen ten objem zavazadlového prostoru se nehodí pro delší cestování ve čtyřech. Pokud jedete ve dvou, můžete sklopit zadní opěradla sedadel a nákladový prostor se hned zvětší ze 251 na slušných 959 litrů!

A v tom už se dá leccos převážet. Vyzkoušeli jsme několik vozů Citigo od loňské modernizace a s objemem interiéru jsme nikdy neměli žádné problémy. Posuďte sami, Citigo nabízí vnitřní šířku ve výši loktů 1369 mm vpředu a 1388 mm vzadu, a to hovoříme o praktičtější pětidveřové karoserii. Vesměs to jsou hodnoty, které někdejší vrchol československé produkce Š 781 Favorit překonávají. A to nemluvíme o bezpečnosti a jízdních výkonech!

Škoda Citigo - větší výkon

Zatímco Favorit měl při uvedení třináctistovku s výkonem 46 kW (63 koní) při pěti tisících otáčkách za minutu, která koncepčně ještě vycházela z tříložiskového čtyřválce pro embéčko z roku 1964, Citigo pohání nejnovější tříválec 1.0 MPI s vícebodovým vstřikováním benzinu, který sice může mít jen 44 kW (60 koní) při 5000 ot/min, ale dodává se také s 55 kW (75 k) při 6200 ot/min. Vyzkoušeli jsme obě verze, samozřejmě ta druhá reaguje o poznání svižněji a Favorita strčí do kapsy! Spotřebu lze udržet i pod pět litrů, což je opravdu dobré, ani s největší rychlostí 173 km/h Citigo na silnici nezdržuje. Prvky pasivní a aktivní bezpečnosti se však s Favoritem nedají ani srovnat, nemluvě o pevnější konstrukci karoserie. Víte, že Citigo bylo už při uvedení prvním vozem Škoda, v němž se uplatnily boční hlavové airbagy Head-Thorax se zvýšenou ochranou hlavy cestujících vpředu? Elektronická stabilizace je už povinná, připlácí se jen za asistenci City Safe Drive s detekcí překážky a samočinným zastavením při popojíždění ve městě do rychlosti 30 km/h. A to už je velká pomoc nepozorným řidičům, o ochraně chodců nemluvě!

Reklama

ŠKODA CITIGO – MNOHO MOŽNOSTÍ

Modernizace Citiga se dotkla především exteriéru a zmíněné výbavy asistenčních systémů a rovněž požadovaného infotainmentu. Na první pohled jsou ale jiné mlhovky, nárazník a maska chladiče, už dříve se průběžně změnily hlavní světlomety a denní svícení LED. Kromě palety výbav Active, Ambition a Style přibyla atraktivní verze Monte Carlo se sportovněji laděným podvozkem, sníženým o 15 milimetrů (červený vůz na snímcích). Pětistupňová převodovka má přesné řazení, její automatizovanou verzi nedoporučujeme, je určena více těm, kteří mají pohybové problémy s častým vypínáním spojky, ale klasický manuál umožňuje lepší interakci s vozem. Pro toho, kdo jezdí převážně ve městě a maximálně ve dvou, je Citigo skvělou volbou. Už třeba i pro to snazší parkování.

Autor testu: Tom Hyan


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV