Reklama
Archiv - Testy

Sportovní podvozek, ale také řadový šestiválec - BMW 640d Gran Coupé!

Když neplatí potravinářské normy, tak proč by měly platit ty na označení druhu karoserií! Ostatně řada výrobců sama přišla s názvem čtyřdveřové kupé, a tak se prostě tato praxe vžila. Svět se mění, nestojí na místě...
Zdroj: Tom Hyan

Exkluzivní kousek

Vidí to stejně u BMW, a tak když uvedli řadu 6 jako dvoudveřové kupé a odvozený kabriolet, přemýšleli o rozšíření nabídky. A co takhle zkombinovat nízkou siluetu kupé se čtyřdveřovou praktičností sedanu? Ejhle, a nová řada 6 Gran Coupé byla na světě. A aby toho nebylo málo, tak se na podzim do řady 6 zařadila také inovovaná Pětka GT, pětidveřový zvýšený hatchback, která se změnila na model 6 Gran Turismo. Ale o něm třeba jindy. Exkluzivním kouskem je BMW 640d Gran Coupé v akční sérii M Sport Limited Edition, jež čítá jen tři stovky vozů, z nichž jeden dorazil do České republiky. Vyzkoušeli jsme a můžeme potvrdit, že jde o návrat ke kořenům.

Sportovní podvozek totiž k automobilům BMW patří, ať si čínští klienti myslí co chtějí, úprava M Sport by podle našeho názoru měla být standardní. V posledních letech totiž došlo ke kompromisu, bavoráky změkčily, audi a mercedesy přitvrdily, a tak se jen těžko hledají rozdíly. K automobilům BMW však sportovní charakter patří nejvíc (navzdory úspěchům všech zmíněných značek v motorsportu) a podvozek M Sport je prostě nutností.

Reklama

                     

Řadový šestiválec to jistí

Sportovní podvozek ale také řadový šestiválec, to je DNA bavoráku! Už nám ani nevadilo, že v typu 640d Gran Coupé je diesel, konkrétně přeplňovaná vznětová jednotka s koncepcí R6. Jeho běh je natolik kultivovaný, že na benzin ani nepomyslíte, při běžné jízdě vám nechybí. Vše prozrazuje menší rozsah stupnice otáčkoměru, diesel je ale skvěle utlumen a navíc vyniká enormním zátahem s vyšší špičkou točivého momentu. Naše šestsetčtyřicítka jela jako po másle, samočinná osmistupňová převodovka už je samozřejmostí, alternativně lze volit pohon všech kol xDrive, který měl i náš testovaný vůz. O jeho funkci se nestaráte, rozdělení síly na jednotlivá kola se děje samočinně, ovšem i v závislosti na zvoleném jízdním režimu. Po Sportu lze ještě přejít na Sport Plus, který dovoluje vybočení zádě po vypnutí stabilizace. Jízdní vlastnosti jsou jako vždy příkladné, klasika se základem pohonu zadní nápravy prostě nemá chybu.

Reklama

Chceme se lišit!

Akční modely vznikají pro ty, kteří se chtějí lišit. M Sport Limited Edition byla určena pro všechny tři původní karosářské varianty: kupé, kabriolet a Gran Coupé řady 6, musíme však uznat, že poslední má nejpůsobivější design s vyváženými proporcemi. Speciální modrá barva Sonic Speed Blue dobře ladí s dvoubarevným černo-modrým interiérem zvaným Black/Fjord Blue, doplněným karbonovými vloženými díly a označením série na prahových lištách. Nová anatomická sedadla se dodávají výlučně pro M Sport Limited Edition, stejně jako nově navržená dvacetipalcová kola. Klient si i v limitované edici může volit kterýkoli z motorů, jež jsou pro řadu 6 k dispozici, tedy šestiválec 640i nebo osmiválec 650i či testovaný vznětový 640d, a to jak s tradičním pohonem jen zadních kol, tak s inteligentním systémem pohonu všech kol xDrive.

Autor textu: Tom Hyan

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV