Reklama
Archiv - Testy

Spielberg režíroval jízdu Land Roveru Discovery! Aneb není Spielberg jako Spielberg

V září 1989 přišla na trh první Discovery, po sedmadvaceti letech jsme vyzkoušeli pátou generaci na Spielbergu. První a poslední dělí 1,2 milionu vyrobených vozů...
Zdroj: Tom Hyan

Třetí do party

            Když Discovery vznikla, byla třetím terénním vozem britské značky Land Rover po legendárním Defenderu a luxusním Range Roveru! Dnes už je to jinak. Pátá generace vstupuje mezi rozvětvenou nabídku, která má hned několik typových řad. Počítejte s námi! Evoque, Discovery Sport, Velar, Discovery, Range Rover a Range Rover Sport. Nezapomněli jsme na některou? Nikoli, Freelander tiše zmizel a Defender už neplnil nové homologační předpisy EU, takže se čeká na nový. Víme jen, že bude z továrny ve slovenské Nitře...

 

Vyrazili jsme stylově novou Dicovery TDV6 páté generace na rakouský Spielberg, který je věrný svému jménu, je to kraj plný zábavy! Hlavně zásluhou krále nápojů Dietricha Mateschitze, vynálezce Red Bullu! Kromě závodního okruhu Red Bull Ring totiž oblast u Zeltwegu sdružuje řadu testovacích tratí včetně polygonu podobnému tomu v Mostě, a nabízí nejen výcvik řidičů, ale i pořádnou porci zábavy. Můžete si zaplatit nejen za jízdy na okruhu, ale i v terénu...

 

                     

Discovery v lese

Pro všechny jízdy jsme zvolili novou Discovery se vznětovým šestiválcem 3.0 TDV6, který dává 258 koní (190 kW) a dodává se jen s osmistupňovou samočinnou převodovkou, ale i s dvoustupňovou redukcí. Instruktoři doporučili zařadit dvojku pádly pod volantem, tlačítkem na středové konzole aktivovat redukci a ze šesti možností programu Terrain Response vybrat režim Mud & Ruts, tedy bláto a vyjeté koleje. Na palubním displeji jsme pak sledovali, jak systém pohonu všech kol pracuje. Discovery není žádný drobeček, má bezmála pět metrů a přes dvě tuny hmotnsti navzdory hliníkové konstrukci. Sunula se pomalu, ale jistě, v luxusní kabině bylo absolutní pohodlí, i když jsem musel řadit na redukovanou jedničku a v úzkém rozbitém úvozu několikrát couvat. I v terénu jedete v Discovery jako v bavlnce.

 

Luxus nebo něco pro chlapy?

            Přiznám se, že během testů jsem nejprve usedl za volant klasického Defenderu, protože jsem toužil po skutečném terénním voze. Také jsem jel na redukovanou dvojku nebo jedničku, ale více se pral s volantem, řadil a musel se vyrovnat s opravdu specifickým posazem řidiče. Přesednout totiž opačným směrem asi nejde. Discovery 5 vás v terénu hýčká, projede všude tam jako Defender, ale nenabízí tolik adrenalinu. Jenže pokrok se nedá zastavit. Land Rover musel výrobu Defenderu po téměř šedesáti letech zastavit. Přišel tím o další možnosti dodávat armádám celého světa. Nové SUV jsou však velkou módou, i když s nimi zpravidla jejich majitelé tak těžký terén jako my na Spielbergu nikdy nepokoří. Ale odbyt vzrůstá. Loni se prodalo 434 583 Land Roverů.

Reklama

Autor textu a foto: Tom Hyan


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV