Reklama
Archiv - Zprávy

Škoda RS vyhrála Rallye Monte Carlo, zaboduje i na okruhu Vallelunga

Nejrychlejší Octavia neustále sílí. Poslední generace po letošním faceliftu dostala výkon 245 koní...
Zdroj: Tom Hyan

Kde se vzalo RS?

            Není to označení, které by snad bylo vyhraženou jen českým vozům Škoda! Pro sportovní varianty osobních automobilů je využívají i jiní, může znamenat Rallye Sport, tedy rallye a sport jako u naší Octavie, anebo Renn Sport, závody a sport, jako třeba u legendy Ford Capri RS, anebo nového Focusu RS...

            Škoda skutečně sáhla po písmenech RS až u automobilů určených pro motorsport, ještě dříve nesly silniční sportovní verze jméno Touring Sport. Patřilo také Octaviím, jež vyhrály svou třídu v Rallye Monte Carlo 1962 s větším čtyřválcem 1221 cm3. Ještě počátkem sedmdesátých let vítězil v československých rallye jistý Vladimír Hubáček, který v barvách Dukly Praha řídil skvělý Alpine-Renault A110. To se Mladoboleslavským moc nelíbilo, a když nový vůz byl v nedohlednu, pustili se do sportovních úprav pro rallye. První byla Škoda 180 RS, snížené kupé na základě populárního Erka (Š 110 R), po zvětšení motoru na dvoulitrovou hranici přeznačené na 200 RS. Potíž však byla s homologací, vůz mohl jen na domácí tratě coby prototyp. V Mladé Boleslavi však chtěli více...

Od Škody 130 RS k Octavii RS

            Na základě zmíněného Erka tak vyvinuli Škodu 130 RS, vlastně nejslavnější automobil Škoda, menším trikem získali homologaci a vyrazili nejen na domácí tratě, ale i do světa. Když před čtyřiceti lety vyhrála Škoda 130 RS svou třídu v Rallye Monte Carlo 1977 a dojela dvanáctá celkově, byla to obrovská radost. O dva roky později tam Václav Blahna opět vyhrál třináctistovky a posunul se na osmé místo celkově. Možná ještě větší úspěch dobyla 130 RS na okruzích ziskem absolutního titulu mistra Evropy 1981 bez ohledu na objemovou třídu. K tomuto úspěchu externích jezdců se však továrna příliš nehlásila...

            Dramatický rozvoj Škoda Auto po roce 1990 znamenal mnoho sportovních úspěchů a také návrat označení RS v roce 2000 na sportovní Octavii první generace. Hned získala obrovskou oblibu, výkon osmnáctistovky atakoval 180 koní (132 kW). Škoda Octavia RS je od té doby v nabídce neustále. A to už ve třetí generaci, kde přibyla vrcholná verze RS 245. A jak jezdí?

To vám předvedeme v premiérovém dílu Autosalonu v reportáži z italského okruhu Vallelunga u Říma tento čtvrtek 20:15 na Prima COOL!

Reklama

Autor textu: Tom Hyan


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV