Reklama
Archiv - Zprávy

Škoda Octavia jako kupé a ve sportovní verzi touring sport!

Dvacet milionů vozů Škoda, to už je slušná dávka! Ve výrobních počtech vede Octavia. V roce 1996 se znovuzrodila, ale už ta první byla bestsellerem na československém trhu!
Zdroj: Škoda Auto

Solidní základ třicátých let...

            Škoda Octavia se představila pro modelový rok 1959, a to na základě modernizovaného typu 440, lidově zvaného Spartak, přičemž z výroby vyběhla až 17. prosince 1971, kdy v Kvasinách ukončili produkci verze Octavia Combi. A kde se vzalo její jméno? Jednoduše, z latiny, byla totiž osmým automobilem typové řady, zahájené v polovině třicátých let. Tehdy to nebylo nic neobvyklého. Solidní páteřový rám, nezávisle zavěšená kola a spolehlivý čtyřválec po léta stačily! Nikdo neřešil žádné emise, žádné nárazové testy, automobil musel vydržet co nejdéle, nesměl se rozpadnout za tři roky...

Tajuplné motory

            Objem motoru 1089 nebo 1221 cm3, stejné rozměry válců jako u italských Fiatů, to je jistě zajímavé, jedno je však jisté, Škoda si na těchto motorech od předválečného věku až po sedmdesátá léta upevnila kariéru. Octavia nebo Octavia Super, otevřená Felicia nebo Felicia Super, prostě s větším motorem byla navíc Super, a když přibyl druhý karburátor, proměnila se na Touring Sport. Málokdo ví, že už počátkem šedesátých let sbíraly Octavie vavříny nejen v Rally Monte Carlo, ale i na dálkové soutěži v Kanadě, na okruzích ve Venezuele i jinde. Padesát koní, tedy 37 kW u dvoukarburátorového motoru, to byl sen československého sportovce. Však také Octavia Touring Sport uháněla rychlostí přes 130 km/h...

Od tudoru po kombi

            Dvoudveřová Octavia byla nejrozšířenější, v letech 1959–1964 se vyrobilo 311 293 kusů, většinou s jedenáctistovkou, která dávala výkon 40 koní (29 kW). A k tomu v roce 1961 přibylo třídveřové Combi, které přežilo až do konce roku 1971 (celkem 54 086 vozů). Bylo to prosté, Octavii v roce 1964 nahradilo embéčko (tedy Škoda 1000 MB) s motorem vzadu, takže v jeho případě nové Combi nepřicházelo do úvahy, a stará dobrá Octavia musela vydržet. Ještě dnes některé z těchto milníků československé automobilové konstrukce potkáte na silnici. Kromě toho se vyvážely do celého světa. A jejich novodobá jmenovkyně? Ta zvýšila celkovou produkci Octavií na 5,5 milionu vozů, takže více než čtvrtinu z dvacetimilionové mety, dosažené minulý týden.

Reklama

Autor textu: Tom Hyan


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV