Reklama
Archiv - Zprávy

Sedany a kupé Opel pohon 4x4 měly, nová SUV ne. Víme proč!

Nové crossovery Opel Grandland X a Crossland X jsou automobily více do města než do terénu, a tak vlastně pohon všech kol nepotřebují. Ostatně také Opel Mokka X má pohon všech kol pouze v jedné verzi a ta tvoří jen malý podíl na celkovém odbytu. Jinak Opel pohon 4x4 samozřejmě umí!
Zdroj: Tom Hyan

První byla Vectra

            V sériových cestovních vozech Opel se pohon všech kol poprvé objevil v sedanu Vectra 2000 4x4 už v roce 1998. Tehdy byl čistě mechanický, konstruovaný ve spolupráci s rakouským specialistou Steyr-Daimler-Puch. Pro zlepšení jízdních vlastností se objevil i ve sportovním kupé Opel Calibra od roku 1990, jeho zástavba tam vyvrcholila o dva roky později kultovním typem Calibra Turbo 4x4 se zvýšeným výkonem dvoulitrového motoru na 204 koní (150 kW)...

            Velmi známé jsou také Frontery, vlastně v britském závodě v Lutonu vyráběné vozy Isuzu Rodeo, nabízené Evropanům pod tradičními značkami Opel nebo Vauxhall (jen pro britský trh). To však byla klasická SUV s ocelovým rámem, pohonem zadních kol a při zastavení přiřaditelným pohonem kol předních, k dokonalosti jim ovšem chyběly závěry diferenciálů, které se pak dodávaly na přání. Pamatuji se, jak jsem ve verzi bez závěrů zapadl v lese u Rokycan a pomohla až vojenská Praga V3S s lanem...

Všechno je jinak...

            Během let přišly další typy s pohonem všech kol, ale vzrůstající obliba crossoverů SUV znamenala vznik i levnějších verzí pouze s pohonem jedné nápravy. Nakonec výrobci zjistili, že je o ně větší zájem, protože jsou lehčí, méně složité a tedy i levnější. Málokdo už potřebuje skutečný off road, a tak Frontery zmizely a nahradily je Mokky, Crosslandy a Grandlandy. Jejich konstrukce od počátku sází na koncepci VŠE VPŘEDU. Navíc prozradíme jedno tajemství, už v roce 2012 došlo k dohodě o spolupráci PSA Peugeot-Citroën a Opel/General Motors, a tak Crossland X, Grandland X a připravované Combo (na rok 2018) vycházejí z platformy Peugeot, která s pohonem 4x4 nepočítá, a pokud ano, tak jen v hybridní verzi s elektromotorem vzadu. Je to nový styl, Opel označuje tuto řadu X, což značí crossover (CUV), nikoli 4x4.

            Jaké jsou Crossland X a Grandland X, prověří naši experti Pepa a Martin už dnes v premiérovém dílu Autosalonu na Prima COOL!

Reklama

Autor textu: Tom Hyan


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV