Reklama
Archiv - Zprávy

S Kodiaqem po stopách slavných filmů

Nebýt Tuniska, pravděpodobně bychom na plátnech kin neviděli některé zásadní hollywoodské kusy. Začněme ikonickou vesmírnou ságou Star Wars. Její kulisy se nachází v poušti nedaleko města Tozeur. Vyjíždíme k nim za krásného jasného rána, natěšeni o to víc, že pro Škodu Kodiaq Scout to bude první výlet off-road.
Zdroj: Autosalon

Zrádná bouře chce skalp mladoboleslavského medvěda

Poušť ovšem dovede být zrádná. Poté, co romanticky míjíme stádo velbloudů, rozpoutá se větrné peklo. Cesta mizí pod směsí vířícího prachu. Vichr dosahuje až stokilometrové rychlosti. Viditelnost jako ve sněhové vánici s tím rozdílem, že když člověk vyleze z bezpečí auta ven, schytá tisíce pichlavých injekcí rozdivočelého písku. Oči prolévají proudy slz, aby ho vyplavily. Bez lyžařských brýlí do dvou minut začnou vypovídat službu. Naštěstí Kodiaq dokázal udržet kurs a my přijíždíme k cíli.

Nový hrdina - Pepi Wan Kenobi

Panorama filmové vesnice z planety Tatooine, nad kterou běsní živly, evokuje pocit, jako by u ní právě přistávala loď Impéria. Každou chvíli čekám, že na mě zamíří laserové zbraně vojáků v typických bílých stejnokrojích. Místo nich ke škodovce míří, nakloněni pod značným úhlem kvůli větru, místní obchodníci, aby udělali kšeft. Není divu, pro jejich hladovou potřebu dinárů, jsme dnes jediná oběť, nikdo další kvůli počasí nedorazil. Pepince vrazí na pochování pouštního fenka, mně navlečou dost amortizovaný kostým s atrapou světelného meče. Přijímám roli filmové postavy a vyrážím na průzkum.

Zvenku huj a uvnitř fuj

Neuvěřitelné, jak filmové pozlátko kulis Star Wars po tolika letech stále drží pohromadě. Zvenku honosné, skutečné, jakoby připravené pro další díl vesmírné ságy, zevnitř však zklamání. Laciná prkna, drátěná síť, filmová pěna a děravé stropy. Poušť by domy dávno pozřela, kdyby je Tunisané neudržovali při životě. Vracím kostým a slzím. Ne dojetím, ale díky písku. Místo deseti eur, co můj nový pouštní přítel požaduje, mu vmáčknu do kapsy modrou bankovku deseti dinárů. I tak mě doprovází s poklonami až k autu, kde zkasíruje dalších deset za pohlazení fenka. Skvělý byznys. Mává nám dlouze, dokud nezmizí zavát pískem. Vyrážíme vstříc dalšímu místu, kde se natáčel Anglický pacient.

Ztraceni v písku

Bouře kulminuje. Sunu se kupředu dvacítkou. Pravděpodobně jsme zabloudili. Sjíždíme a vyjíždíme strašlivý krpály. Malá Pepinka pláče, je jí špatně. Nevím co dřív, jestli uklidňovat dítě  nebo kontrolovat terén před námi. Není vidět víc jak na deset metrů. Beru to s Kodiaqem naslepo a při bídě počasí kolem musím uznat, že se drží mnohem statečněji, než bych čekal. Nikde nedrbneme spodkem, ani náznak záhrabu. Po skalnatých, pískem zavátých kopcích šplhá jako horolezec. A pak náhle poušť mávla kouzelnou hůlkou, bouře skončila a hned bylo veseleji. Měníme skalnato-písčité cesty za klasickou silnici a míříme směrem k alžírské hranici. K filmové oáze Chebika. Ale o tom zase až příště…

Anglický pacient a koupel pod vodopády

Kouzelná atmosféra tuniských horských oáz se vám vryje do srdce a vy je už navždy budete mít před svýma očima. Když navíc vyzkoušíte koupel pod vodopádem skalního pramene a jako řidič provětráte auto na zatáčkovité silnici vedoucí k hranici s Alžírem, vyhodnotíte zážitek jako naprosto dokonalý. Fotogalerie a příběh oázy se na stránkách autosalon.tv objeví už zítra!

Autor článku: expert Josef Vrtal

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV