Reklama
Archiv - Zprávy

Rusko zachraňuje třetí vlnou šrotovného autoprůmysl

V Rusku se schyluje k velkému, ale ohromnému průšvihu. Odhaduje se, že tento rok klesnou prodeje nových aut až o 30 % proti loňsku. A to chce zastavit vláda pomocí další várky šrotovného.
Zdroj: VAZ

Dlouho to vypadalo, že Rusko bude zachráncem automobilového trhu během finanční krize. Jenže se tak nestalo. Touhy zůstaly bez odezvy a automobilky, které prudce investovaly do výrobních závodů a distribuční sítě v Rusku, teď žalostně očekávají výsledky prodejů za tento rok. A bude to hodně smutná podívaná. Zatímco v prvním čtvrtletí byl propad proti loňsku jen 2 %, nyní se očekává, že to bude někde mezi 25–30 procenty. A může být ještě hůř.

Co za to může? Především velká finanční nestabilita regionu. Očekával se prudký růst střední třídy, která by začala kupovat dražší západní auta. Zatím ale nastal totální úpadek domácího automobilového průmyslu, kterému se bohužel už dost pozdě snaží automobilky čelit uvedením nových modelů (například Lada a její dva koncepty) a vystřízlivění zahraničních firem. Zlatý důl se neotevřel. Naopak.

Největší finanční nátlak

Ukrajinský konflikt udělal Rusku paradoxně největší díru do kožichu naprosto samovolně. Žádné restrikce ze strany ostatních států nebyly zapotřebí. Rusové sami vědí, že kupovat si auta v době možné války není nejlepší nápad. A tak je nekupují.

Proto musí přijít pobídky v podobě šrotovného, aby propad nabyl tak dramatický. Bohužel už jde o třetí vlnu. Proč bohužel? Už při druhé se ukázalo, že trh je poměrně dost vyčerpaný a kdo na to měl, ten si koupil auto v první vlně. Tahle třetí navíc nabízí nejmenší pobídky, které jsou od 40 000 do 350 000 rublů (22 600–197 600 Kč). Odepsat se mohou auta dokonce stará jen šest let, což je v Rusku, kde se normálně jezdí ve vozech starých několik desetiletí, zajímavý počin. Přesto se zdá, že pobídky budou spíš symbolické. O výměně totiž uvažují většinou jen ti, kteří spadají do skupiny s nejnižší pobídkou.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Tým Peugeotu vyrazí na Dakar v hvězdné sestavě. Bude v ní i Sébastien Loeb!

Minulý Dakar se vozům Peugeot docela nedařilo a zůstaly za očekáváním. Letos tým nasadí nová auta a také novou hvězdu ve svém středu, mistra světa Seba Loeba.
29.09.2015 22:30
|
0

SUV pod sto tisíc? Ano, Renault takové má

Vyrobit levné auto aby alespoň vypadalo jako auto a ne jako nějaká karikatura, je čím dál těžší. Renault s jedním takovým přišel.
28.09.2015 22:30
|
0
Reklama

Clio slaví výročí a jako dárek dostalo speciální edici

Sice už je po frankfurtském autosalonu, ale Renault přišel s další novinkou. Clio se představilo ve verzi Iconic.
27.09.2015 22:30
|
0

Daimler-Benz také manipuloval s emisními testy? Kategoricky to odmítá

Koncern VW už několik dnů čelí skandálu týkajícímu se falšování emisních hodnot u dieselových motorů při zkouškách. Problém už se z USA rozšířil do Evropy a asi ani zde se nezastaví.
27.09.2015 22:10
|
0
Reklama
Autosalon TV