Reklama
Archiv - Zprávy

Retro: Renault Espace – průkopník

Velkoprostorové vozy dávno patří k Renaultu. Typy Scénic, Grand Scénic a Espace to jsou opravdu pojmy. Ale víte, že první z nich Renault vlastně zdědil po jeho odmítnutí Peugeotem?
Zdroj: Tom Hyan

Kdo byl ale první?

            To není lehká otázka. Víme, že mnohé automobilky s oblibou deklarují různá prvenství, protože zapomínají, že někteří lidé mají ještě dobou paměť. Velkoprostorové vozy MPV se zrodily na podvozcích spřízněných s běžnými osobními typy, jen nabídly větší vnitřní objem karoserie ve stylu minibusů. V letech 1983–1984 vlastně vznikly tři, které si nárokují prvenství. Americký Chrysler Voyager, japonský Mitsubishi Space Wagon a evropský Renault Espace. Ano, byly první, každý na svém kontinentu! Japonci však vrhli MPV na trh nejdříve...

            Philippe Guédon, technický ředitel francouzské firmy Matra, koncem sedmdesátých let obdivoval americké Vans a rozhodl se navrhnout menší automobil ve stejném stylu pro Evropu. Tak vznikl velkoprostorový vůz! Matra Automobile zhotovila několik prototypů, ale Peugeot i Citroën je odmítly. Když se Matra vymanila ze svazku s Peugeotem, nabídla koncept Renaultu.

 

Renault do toho šel...

Renault projekt přijal, dohodl se s Matrou o výrobě v Romorantinu a v roce 1984 nabídl první vozy nazvané Espace. Jejich konstrukce byla pokroková, ocelový skelet karoserie pokrývaly plastové panely! Tři řady sedadel poskytovaly místo až pro sedm osob. Při debutu se představil dvoulitrový čtyřválec, záhy následoval turbodiesel 2,1 litru. Po pěti letech nabídku rozšířil Espace Quadra, tedy s pohonem všech kol. První generace se vyráběla sedm let. Zpočátku byli klienti nedůvěřiví, ale nakonec si Espace oblíbili natolik, že se produkce rozběhla i ve druhé továrně u Alpine-Renaultu v Dieppe. Do roku 1990 vzniklo přes 190 tisíc vozů Espace. Následovaly další generace, ale i vstup do nižší kategorie s typem Scénic, který se hned stal evropským Vozem roku 1997.

A jak vypadají po dvaceti letech? Z Espace se stal v páté generaci crossover, který má blíže k SUV, ale Scénic se drží původního konceptu. Více prozradí Expert Martin – sledujte pořad

Autosalon tento čtvrtek 14. 9. 2017 od 20.15!

Autor Textu: Tom Hyan

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV