Reklama
Archiv - Zprávy

Patříš mezi extrémní řidiče?

Ať jste stokilový chlap, nebo křehká blondýna, pro dokonalý jízdní komfort stačí vybrat vhodný vůz, najít bod H a správně se posadit. Někdo to ale raději tvrdě!
Zdroj: Autosalon

Řidič - bonviván

Bolí vás záda, koleno, krční páteř, kyčle či máte jinak omezenou hybnost? Anebo prostě rádi při jízdě relaxujete? Metr do ruky! Dáme vám pár jednoduchých rad, jak zjistit, která auta jsou pro vás ideální!! Podle normy vydané sice už před padesáti lety, ale stále platné, musí být např. vzdálenost sedák-strop při prosednutém sedadle minimálně 1016 mm. Výška sedáku nad zemí alespoň 500 mm. Sklon volantu pak optimálně 23,5°.

Správný posed je daný bodem H, resp. jeho polohou vůči ovládacím prvkům. Bod H se nachází ve středu kyčelního kloubu. Úhel, jež svírají přímky – jedna vedoucí skrz koleno a druhá skrz krční páteř, má oscilovat kolem 105°. Nedělejme z toho vědu. Stačí nesedět v pravém úhlu, nebo neležet jak v kokpitu F1. A pamatovat si, že čím větší možnost nastavení sedadla (včetně bočnic, délky sedáku a opěrek hlavy) mají, tím pro pohodovou jízdu lépe.

Kvalitu sezení, pomineme-li design, ovlivňují tři faktory: anatomické (tvarování dané rozdílným zatížením – lýtka, stehna, zadek, záda, hlava, levá – práva strana těla), fyziologické (rychlost zahřívání/ochlazování čalounění, prodyšnost) a dynamické (vibrace).   

Anatomické tvarování sedadel oceníte v zatáčkách, skořepiny však znemožní pohyb a tím prokrvení, na dlouhou cestu se moc nehodí. Výhodou je podepření bederní páteře, které má být na opěradle ve výšce 160180 mm od stlačeného sedáku. Protože se zakřivení páteře (lordóza) může lišit, měla by tato podpora být variabilní. Kůže a alcantara se oproti látkovému potahu snadno omývá, v létě a v zimě na ni však budete nadávat. Naštěstí je už téměř samozřejmostí vyhřívání a klimatizování. Mějte rovněž na paměti, že sedadla představují vedle tlumičů pérování, silentbloků a pneumatik další tlumicí prvkem mezi vámi a vozovkou. Závěr: Když anatomická sedadla, tak s možností nastavení. Čím tlustší výplň, tím lépe. Vyhřívání berme jako standard, ventilaci (příp. masážní funkce) zvažte.

Reklama

Řidič - extremista

V premiérovém dílu nabídneme hned dvě novinky, které potěší milovníky pohodlí – třetí generace Volkswagenu Touareg a modernizovaný Citroen C4 Cactus. Přesto věříme, že jsou mezi vámi diváci, co berou řízení jako sport a obětují trochu komfortu za řidičské zážitky. Exemplárním příkladem ultimativního diskomfortu jsou Morgan 3 Wheeler  a KTM X-Bow. To jsme nejen testovali , ale jako zřejmě jediná redakce na světě dovezli zpátky do továrny v rakouském Grazu po vlastní ose (!) Proč má Pepa ,,Sršeň“ Šiler domácí posilovnu a chodí pravidelně na thajský box? Pochopíte, když máte pod nohama ovládat tři metráky, jako u BMW C Evolution… Největší tvrďák je ale Tereza, jejíž tělo bude vibrovat v rytmu  dvouválcového nafťáku a ohebnost důkladně prověří ergonomie daná kategorií mopedauto. Však ve čtvrtek 31.05.2018 uvidíte!     

 

Autor článku: expert Daniel Dítě


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV