Reklama
Archiv - Zprávy

ODHALENÍ: Dakar vyhrávají barevné fixy!

Úspěch na Dakaru se skládá z maličkostí i velkých věcí. Tušili byste, že zásadní roli mohou hrát barevné fixy a tajemná znamení, která připomínají hieroglyfy?
Zdroj: Autosalon

Na čem se dá vyhrát i prohrát Dakar, je jednoznačně navigace. Večer před každou etapou dostávají všechny posádky a jezdci takzvaný “roadbook”. Motorkáři a čtyřkolkáři obdrží smotanou ruličku, jak nějaký středověký glejt, auta a kamiony malou brožovanou knížečku. V ní najdou znaky, odbočky, kilometry, azimuty – jednoduše graficky přenesenou trasu, asi jako byste hráli velkou šipkovanou. Vidí tam naznačená nebezpečná místa, rychlé úseky, prostě všechny orientační body tak, aby se ze startu dostali do cíle. 

                Velké týmy mají ve své doprovodu kartografy, kteří vytáhnou nejaktuálnější satelitní snímky a pokoušejí se do nich roadbook přenést. Mohou tak jezdce připravit na úskalí etapy, mohou najít místa, kde se dá vyhnout nebezpečném úsekům nebo kde se dá trať efektivně zkrátit. 

                Většina účastníků Dakaru se ale s roadbookem musí poprat sama. V autech a kamionech je to práce navigátora. Ten roadbook studuje a značí si v něm zásadní místa. Každý používá svoji metodu. My jsme pro vás exkluzivně natočili, jak si roadbook připravuje motorkář, tedy vlastně motorkářka. Zásadní roli při tom hrají barevné fixy. Ale víc v našem bonusovém videu… 

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV