Reklama
Archiv - Zprávy

Objevili jsme město, kam nepustí ani skútr!

Motorista povětšinou nabyl dojmu, že s autem může úplně všude. Existují ale města, kde neuspěje ani s motorkou a situaci by neprošlápl ani protežovaný eko-cyklista. Asi by si tady zlámal vaz. Kde takové místo hledat? Na poloostrově Peloponés. Přitom má tak půvabně nevinné jméno – Monemvassia.
Zdroj: Autosalon

Hradba odolávající času

Rozprostírá se na jedné ze stran pobřežní skály, co je zhruba kilometr a půl dlouhá a 300 metrů vysoká. S pevninou ji spojuje úzký most. Auto nechte hned za ním. K Monemvassii sice vede silnice, ale před ní končí a dál se dostanou jen pěší nebo osli. Příjezdová komunikace doslova praská pod tíhou zaparkovaných aut.

Schody, úzké uličky, drahé obchody

Monemvassia si zachovalo ryze středověký ráz. Nenajdete tam žádnou novodobou stavbu. Původní určení k obraně nebo bydlení domy zaprodaly hoteliérství, galerijní činnosti, butikům a restauracím, a to s poněkud “pražskými” cenami. Mohou si to dovolit. Monemvassia se stala řeckým hitem, kde si ruce podávají historiechtiví místní se zahraničními turisty.

Víte, co je “malvaz”?

U nás si ho spojujeme s pivem, ale původně tohle slovo vzniklo právě v Monemvassii a vztahovalo se k naprosto jinému alkoholu. Mohli za to Italové, kteří odtud vyváželi místní víno a pojmenovali ho “malvasia”. Dál po Evropě se pak ustálil pojem ”malvaz”. Člověk je hned chytřejší.

Obětujte mu jeden den

Za parkování a vstup se neplatí. Psychologicky ušetřená eura z vás ale ve dvojnásobné míře vytáhnou místní kavárničky, obchůdky a restaurace. Přesto věřte, návštěva Monemvassie se vyplatí. Jen na málo místech Evropy může být chodec takovým králem. Středověký ráz mu totiž daroval celé město. Víc v našem bonusovém videu.

Autor článku: expert Josef Vrtal

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV