Reklama
Archiv - Testy

Návrat do budoucnosti

Plánovaným limitem 95 gramů CO2 na kilometr pro rok 2020 projdou jen hybridy nebo minivozy typu Toyota Aygo. Protože ekoauta jsou pro běžného řidiče drahá, zajímalo mě, co znamená soužití s tříválcem za necelých 300 tisíc.
Zdroj: Autosalon

Koncept starý 110 let

V základní listině práv by mělo být zakotveno, že si každý občan může dovolit auto. ,,Motorizování národů“ pomohl na začátku minulého století Ford Model T, o pár desítek let později pak Citroen 2CV, Fiat 500 a Volkswagen Brouk. Levné, jednoduché, lehké, kompaktní – koncept lidového vozu dnes představuje segment A. Není to tak dávno, co jeho zástupci stály okolo 150 tisíc. Dnes se slušnou výbavou vyjdou na dvojnásobek. Vyplatí se za nové miniauto vysolit částku, za kterou pořídím šest let starou prémiovku střední třídy? Jako odpověď poslouží svezení s faceliftovaným druhým vydáním Toyoty Aygo.

Po čem ženy touží

není kufr tak nepraktický, že každá vykládka důkladně prověří sílu paží. První dojem zachraňuje dvoubarevný lak a design ve stylu písmene X, který náš fotograf Rado okomentoval – Co asi hulili, když tohle projektovali? Ať se vám líbí, nebo ne, málokdo pozná, že jste majitelem jednoho z nejlevnějších aut na trhu (230.900,- Kč za specifikaci 3D 1,0 VVT-i x). Testovaný kousek sice stojí jako lehce ojeté BMW řady 3, na druhou stranu má ve standardu TFT displej, LED světlomety, ALU disky, Bluetooth a couvací kameru.

Reklama

Po hezkém, levném, přitom komfortně vybaveném městském hatchbacku zatouží ženy. Technicky založený chlap však zaúpí nad zespodu nedolakovanými díly karosérie, zamrzí absence záslepek šroubů na palubní desce a chybějící kryty podběhů zadních kol odhalí nejpozději při první jízdě…

Reklama

Auto-mobilita roku 2020?

Nevzdalujte se městu, nesnažte se řadit jak ve formuli 1 nebo ,,trefit apex“ a nebudete koupě litovat. Jinak zjistíte, že tříválec hezký zní, ale nejpozději ve stovce mu dojde dech a pak se s plynem na podlaze protrápí k 150ti. Litrový zážehový agregát dostal upravenou charakteristiku průběhu točivého momentu, systém recirkulace výfukových…bla bla bla z tiskových zpráv řidiče nezajímá. První generace jela zkrátka pocitově lépe, 180 km/h nebo se na dálnici držet kolegy Radka, když tehdy testoval Mercedes C 320 CDI, s ní nebyl problém.    

Resumé? Rozhodně jde o lepší řešení osobní mobility než luxusní plečky se shnilými nosníky, nefunkčními airbagy, pokud nějaké mají, polámanou klimatizací, o jízdních asistentech se jejich majitelům může leda zdát a STK prošly jen díky vychytralým českým hlavičkám. Navrhuju ještě vyšší šrotovné a dotace na nová, moderní miniauta, jako je Toyota Aygo, a klidně si ji za dva roky koupím. 

Reklama

Autor testu: expert Daniel Dítě


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV