Reklama
Archiv - Testy

Mitsubishi Outlander - Přece solidní jistota!

Poslední generace Outlanderu byla sice uvedena na trh už před několika lety, ale prochází průběžnou modernizací a zraje jako víno. V modelovém roce 2019 má opět řadu zlepšení a omlazený vzhled.

Mitsubishi Outlander se zrodil jako nenápadný SUV, který po léta žil ve stínu slavného Pajera, než svůj legendární vzor překonal, dorostl a vlastně nahradil. První Outlander vyjel ještě se jménem Airtrek na domácí trh v Japonsku v létě 2001, zařadil se mezi kompaktní SUV, dodávaná alternativně s pohonem jedné nebo obou náprav, na rozdíl od Pajera ovšem šlo o lehčí konstrukci v základu s pohonem předních kol. Ve druhé generaci (od 2006) s novou platformou MMC Project Global se poněkud přiblížil Evropanům, paralelní produkce vedle Nagoje se rozběhla v nizozemském Bornu a dohoda s Francouzi znamenala značkové varianty Peugeot 4007 a Citroën C-Crosser. Nový Outlander třetí generace pak slavil premiéru v Ženevě 2012, ale postupně prošel několika stupni modernizace.

Přes 1,5 milionu Outlanderů!

Vzhled nového Outlanderu prozradila hybridní studie Mitsubishi PX-MiEV II, kterou jsme si prohlédli už na autosalonu v Tokiu na podzim 2011. Třetí generace se pak následně objevila poprvé v Ženevě 2012, prošla prvním faceliftem známým coby model 2014 ½ a pak první modernizací pro modelový rok 2016 (Dynamic Shield), kterou výrobce uváděl jako více než facelift. Segment SUV nadále vzrůstá, a proto automobilka Mitsubishi Motors soustředila své síly právě na tuto kategorii, ovšem vzhledem k emisním předpisům na lehčí a hospodárnější typy než je poslední (čtvrtá) generace Pajera. Už v říjnu 2016 vyjel Mitsubishi Outlander s pořadovým číslem 1 500 000 od zahájení prodejů v červnu 2001. Nejnovější typ, po faceliftu pro modelový rok 2019, je pro evropské zákazníky výhradně z japonské výroby.

Mitsubishi Outlander - Průběžná modernizace nekončí

Základními požadavky modernizace Outlanderu byly vždy zvýšení úrovně tzv. vnímané kvality, zlepšení jízdních vlastností, posílení bezpečnosti, rozšíření výbavy, úpravy motorů na limity EU6d a další. Vozy se dodávají v pětimístné i sedmimístné verzi, bohatost výbavy se samozřejmě řídí jejím stupněm Intense, Intense Plus, Instyle a nejvyšší Instyle Plus. Vyzkoušeli jsme Outlander 4WD se zážehovým motorem, plynulou samočinnou převodovkou CVT a pohonem všech kol, a to v nejlepší výbavě. Nejdůležitějšími poznatky jsou příjemná komfortní jízda, dobrá ovladatelnost a nízká hlučnost; interiér je neobyčejně prostorný, v základu pětimístný, ale z ploché podlahy zavazadlového prostoru lze vyklopit další dvě sedačky (jejich uspořádání se změní ze 2+3 na 2+3+2).

Mitsubishi Outlander - Nová nabídka bez dieselu

Verze s předním pohonem může mít pětistupňovou manuální převodovku (šestistupňová byla zrušena spolu s dieselem), ale vozy s pohonem všech kol 4WD se dodávají jen se samočinným variátorem INVECS-III, tedy převodovkou CVT s plynulým převodem , která se rychle přizpůsobuje momentálním jízdním podmínkám (mnohem lépe než původní CVT, jež zůstavaly dlouho ve vysokých otáčkách). O manuální řazení však nepřijdete, i u CVT lze využít šesti nastavených stupňů, volitelných páčkami pod volantem. Zajímavostí je systém jízdních režimů AWC (All Wheel Control), který pracuje s programy 4WD Eco pro co nejhospodárnější jízdu, 4WD Auto pro běžnou jízdu a 4WD Lock pro těžší terén, ale i pro zlepšení trakce za všech podmínek. Spolupracuje se stabilizací ASC; výsledkem je snazší průjezd zatáčkou v optimální stopě s vyrovnáním nedotáčivosti, ale také bezproblémový pohyb v obvyklém terénu mimo zpevněné silnice. V nabídce nechybějí asistenty rozjezdu do svahu HSA, jízdy v pruhu LCA/LDW, sledování dopravní situace za vozem RCTA, pohybu v mrtvém úhlu BSW, či předcházení a snižování následků čelní kolize s detekcí chodců FCM.

Mitsubishi Outlander - Přijíždí také hybrid!

V modelovém roce 2019 splňují všechny pohonné jednotky emisní normu EU6d, ale v prodeji už jsou jen verze se zážehovými motory 2.0 MIVEC včetně tovární plynové úpravy na LPG (110 kW). Vznětové čtyřválce 2.2 DI-D vlastní konstrukce od Mitsubishi Motors/Mitsubishi Heavy Industries byly z nabídky na českém trhu vypuštěny. Vylepšený zážehový dvoulitrový čtyřválec o výkonu 110 kW (150 k) nadále využívá inovativní systém rozvodu MIVEC (Mitsubishi Innovative Valve timing Electronic Control; tedy plynule proměnné časování všech ventilů, navíc s variabilním zdvihem ventilů sacích), který optimalizuje spalování paliva a hladký běh motoru.

Další kapitolou je nové provedení Outlander PHEV, tedy Plug-In Hybrid, pro rok 2019 značně vylepšené. Navazuje na více než 160 tisíc předchůdců, prodaných na celém světě, ale především v Evropě (přes 126 tisíc)! Se zážehovým čtyřválcem 2.4 MIVEC Atkinson/Otto Cycle, generátorem 70 kW a dvěma elektromotory (vpředu 60 kW, vzadu 70 kW), jakož i novými akumulátory Li-Ion (13,8 kWh; 80 kW) je zárukou ještě hospodárnějšího provozu než dříve. Ale to už je jiná kapitola, ke které se ještě vrátíme.

Reklama

Autor testu: Tom Hyan

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV