Reklama
Archiv - Testy

Mercedes-AMG GT R – šestisetkoňový speciál!

S novým označením, evokujícím nejlepší tým formule 1, se představil Mercedes-AMG GT v Paříži na autosalonu 2014. Nyní jsme vyzkoušeli nejnovější a nejsilnější GT R...
Zdroj: Autosalon

Stále dostupnější?

Nejprve vyjel základní typ a silnější GT S, pak přišly ještě výkonnější C a R. Nejsilnější je R jako Racing, přestože v tomto provedení se auto letos na závodech neobjeví, motor bi-turbo neodpovídá předpisům, závodní mají ještě větší objem bez turba! Přesto se rodil na závodním okruhu, v proslulém Zeleném pekle Severní smyčky Nürburgringu...

Zajímavé je, že supersporty Mercedes-Benz jsou stále dostupnější, jejich ceny se snižují. Zatímco kompozitový Mercedes-Benz SLR McLaren s dveřmi výklopnými vzhůru vpřed, vyráběný od roku 2003 v britském Wokingu, mířil doslova do nadoblačných výšin, jeho nástupce Mercedes-Benz SLS AMG s křídlovými dveřmi ve stylu legendární 300 SL už byl cenově přístupnější, a proto také zaznamenal větší odbyt!

Daimler šel ještě dále, nový Mercedes-AMG GT s konvenčními dveřmi zavěšenými vpředu a novým přeplňovaným motorem znamená přímou konkurenci vozům Porsche 911 a Audi R8, a to nejen technickými parametry, ale také pořizovací cenou. Na českém trhu začíná od 3,3 milionu Kč, silnější verze pak vystoupají až přes 4,5 milionu

Těžko na silnici, lépe na okruhu...

Přestože jsme tentokrát na rozdíl od zmíněných předchůdců nezavítali s vozem do Kyalami, Mostu či na jiný závodní okruh, zažít stroj na vlastní kůži i na běžných komunikacích bylo opět obrovským zážitkem, byť se na českých silnicích musíte značně krotit, a to nejen z obavy o zachování řidičského průkazu, ale především pro jejich mizerný stav. Verze R nabízí dostatečný výkon 585 koní (430 kW), tedy o více než stovku proti základnímu modelu.

Dražší typy mají bohatší výbavu a více možností už v základní ceně, třeba rozšířený počet programů řazení, mohutnější přední brzdy a větší zadní kola. Díky uložení sedmistupňové převodovky DCT až vzadu a pozici motoru hodně za přední nápravou je rozložení hmotnosti téměř ideální. Na sportovní vůz tohoto kalibru je nastavení C (Comfort) opravdu překvapivě komfortní, následují S (Sport), S+ (Sport Plus) a nové I (Individual) pro kombinaci vybraných parametrů; pro GT R je k dispozici navíc nejlepší režim RACE, a to je opravdová lahůdka s bleskurychlým řazením a ještě rychlejší odezvou osmiválce. Řidič ovšem může tlačítkem M přejít na manuální řazení páčkami pod volantem v kterémkoli režimu.

Skutečný supersport

První kousek se představil ještě před autosalonem přímo u pobočky Mercedes-AMG v Affalterbachu za přítomnosti závodníků Nico Rosberga a Bernda Schneidera. O výkonu jsme již hovořili, stroj splňuje emisní předpisy EU6 a má normovanou spotřebu EU 11,4 l/100 km. Lituji, my jsme dosáhli 21 l/100 km po ujetí necelých dvou stovek kilometrů za jediný den, a to jsme opravdu nemohli jet skutečně na hraně z pochopitelných důvodů. Také největší rychlost 318 km/h jsme neměli možnost ověřit. Více v našem videu!

Reklama

Autor textu: Tom Hyan


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV